Muž bez minulosti

Finsko / Německo / Francie, 2002, 97 min

Aki Kaurismäki

Aki Kaurismäki

Timo Salminen

Markku Peltola, Kati Outinen, Juhani Niemelä, Kaija Pakarinen, Sakari Kuosmanen, Annikki Tähti, Anneli Sauli, Elina Salo, Outi Mäenpää, Esko Nikkari, Pertti Sveholm, Matti Wuori, Aino Seppo, Janne Hyytiäinen, Antti Reini, Marko Haavisto, Jukka Teerisaari, Jouni Saario, Jyrki Telilä, Risto Korhonen, Panu Vauhkonen, Tom Wahlroos, Vesa Mäkelä, Aarre Karén, Eeva-Liisa Haimelin, Kalevi Heinämaa, Anton Peltola, Tuire Tuomisto, Joona Karastie, Jouni Marjaranta, Vappu Lysti, Ritva Harteva, Raija Lähteinen, Eeva Penttinen, Peter von Bagh, Matti Oinonen, Aarre Ritola, Aarno Kuussalo, Anja Angel, Eira Ritvanen, Pentti Kirstilä, Olli Varja, Keijo Nyrhinen, Liisa Mustonen, Sulevi Peltola, Erkki Lahti, Markku Pätilä, Helka Viljanen, Eero Nykänen, Silu Seppälä, Erkki Puskala, Henry Astikainen, Juha Springare, Jukka Salmi, Aki Hirvensalo, Pasi Kokkoniemi, Mika Roiha, Andrej Černyšov, Matti Nylund, Jouni Kortesato, Timo Linnasalo, Heikki Mattila, Hanna Jokinen, Toni Salminen, Pentti Auer, Olavi Tuomi, Atte Blom, Inkeri Ahola, Annamari Ajo, Esko Aksela, Christian Aniche, Obidra Aniche, Leiff Berg, Eino Bollström, Erkki Greus, Pia Gustafsson, Reino Halonen, Seppo Harjunpää, Erno Haukkala, Rauno Heikkilä, Pertti Heikkonen, Reima Heiskanen, Kauko Hietanen, Erkki Hiltunen, Marjatta Hiltunen, Jussi Jalkanen, Seppo Juusonen, Toivo Koivisto, Ismo Hirvonen, Tauno Holmström, Jyri Hämäläinen, Teuvo Härkönen, Jari Jolkkonen, Tommi Kaarna, Mika Kainulainen, Esko Kauppinen, Leena Kaurismäki, Arto Keränen, Meeri Kiukas, Kari Koukkari, Marketta Kujamäki, Maire Kuussalo, Jouni Laakkonen, Ritva Laaksovirta, Juha Lehtonen, Seppo Majasto, Henri Lagerroos, Kirsti Lamminen, Liisa Lehikoinen, Anne Leino, Jorma Leino, Kari Lindström, Lars Lindström, Lauri Linna, Ismo Liukkonen, Jarmo Luoma, Antti Lähteinen, Roosa Lähteinen, Pentti Makkonen, Pekka Malmi, Harri Nieminen, Miira Niska, Juha Nivala, Jukka Rautiainen, Juha Salmén, Antti Nuojankoski, Juha Nurmi, Mika Nurminen, Seppo Nykänen, Richard Nyman, Kirsi Pasanen, Timo Patjas, Saini Penttilä, Juha Pesonen, Anna Puupponen, Maiju Puupponen, Minna Rahikka, Reino Riihitupa, Antti Ruishalme, Anja Saastamoinen, Juuso Salmén, Pertti Salmenjoki, Maarit Tirkkonen, Tuula Törmälä, Sinikka Usvamaa, Samuli Vauramo, Ritva Vepsä, Pentti Viljakainen, Konsta Väänänen, Sanni Salo, Juha Savolainen, Alpo Seppälä, Julle Siika, Tauno Sorsa, Eero Taipale, Marja-Leena Taipale, Veijo Tissari, Martta Tuomaala, Mika Tuuhea, Petri Uusranta, Kai Valkeala, Raimo Virrantuomi, Kai Vuorinen

Nikdy bych nevěřila, že může zafungovat spojení dramatu a absurdní komedie, když je to vše navíc šmrncnuto mírnou romantikou. A ono jo. A dokonce velmi dobře. Všechny dramatické chvíle jsou nádherně shozeny absurdními dialogy. Zdá se mi, že Muž bez minulosti je mnohem vyspělejší film než pozdější Le Havre. Škoda, ale na druhou stranu to ve mně probouzí chuť podívat se na starší filmy pana režiséra.(29.5.2012)

Pripájam sa v tom, že utorok večer je najlepší čas na zhliadnutie Muža bez minulosti.(16.6.2003)

Krásně toporné dialogy, skoro bezemocionální scény, žádné zbytečně rychlé pohyby, k tomu ještě typická finská hudba které jsem na chuť vůbec nepřišel ale bez níž by to bylo poloviční... Prostě někdo Kaurismakiho poetiku přijme, někdo do ni kopne... Napadá mě snad jedno přirovnání : "Finský Jarmusch".. ( i když Jarmuschovi jsem přišel na chuť více)(3.2.2007)

Příjemně bizardní komedie...jenom by mě zajímalo, zda ty šíleně prkenné herecké výkony byly schválně nebo to vyplynulo ze situace a nebo to prostě bylo nechtěné?:)(21.12.2009)

Námět zajímavý, ale zpracování v retrostylu budovatelských filmů mi nesedlo.(15.11.2011)

Důkaz, že síla diváckého zážitku se nemusí měřit jen počtem vybuchnutých aut. Přičtěme laskavý humor a skvělou hudbu. Od nynějška beru tento snímek za svoji srdeční záležitost.(14.12.2010)

Další z Kaurismäkiho citlivých filmů o záhybech lidského života. Rukopis je jasný - zalíbení v "dřevním" rocku, postarších vozech, jídlu, pití a dýmu, oblíbená množina herců, ... Pomalé tempo a svérázné dialogy (které někoho nudí, ale jiný - třeba já - si je vychutnává a zdají se mu, mimo jiné, vtipné:)), jakási stydlivost a opatrnost romantické roviny, krásná kamera... Pro mix toho všeho nemůžu jeho filmy nemilovat. Snad jediné, co Muž bez minulosti lehce postrádá, je údernost snoubící se s kratší stopáží, jakou měla například "Taťána", film podobný a přesto úplně jiný. Čas navíc ale nepřišel nazmar a o to detailnější svět nám režisér/scénárista nabízí... Čtyři a půl.(11.10.2013)

• MeGab

Odpad jsem dal nejspíš kvůli tomu, že jsem čekal komedii a dostal film v podstatě úplně o ničem. Jeden něco říká, všichni ostatní prkenně stojí a čumí, někdy na hovořícího, jindy doblba.(3.10.2016)

• Muso

Velmi ťažko ohodnotitelný snímok.Na jednej strane nezmyselné scény, ktoré akoby parodovali sami seba, čo netuším či bolo zámerom(hneď scéna v nemocnici, rozhovor bezďákov pri obede,..). Dialógy takťiež niekedy na úrovni ľudí postihnutých vyšším stupňom demencie a niekedy hodne vtipné(napr..."co sem dlužen?..nic..když mě uvidíš ležet hubou k zemi otoč mě na záda") Ale naproti tomu zas ploché herecké výkony a ako som už spomenul nelogické samoúčelné posuny v deji..Je to prvý film od Kaurismäkiho čo som videl a tak si asi ešte s hodnotením počkám na ďalšie, abych mohol aspoň vytušiť či všetko to čo som postrehol bolo zámerom, alebo to ten chlapík proste ináč nevie:)(9.9.2007)

Další Kaurismäkiho pohled na lidi na dně. Toporní herci, kteří odříkávají vážným hlasem podivné věty. Normálně (a oprávněně) by to film odsoudilo do věčných lovišť. Ale u Muže bez minulosti to je jiné, sice to může znít prapodivně, ale o tohle tu právě jde, to filmu dodává ono je ne sais quoi. Navíc jsem se s Peltollou a Outinen po Kauvas pilvet karkaavat cítila jako na schůzce se starými známými a to rozhodně není špatný pocit:o)(11.11.2008)

trapnost, neuchopitelný humor, zase ty barvy a skvělý auta, trochu prkenný herecký výkony... no prostě je to zase tady!!!! asi jsou i lepší jeho filmy, ale jinak... koncert.(11.2.2009)

Snímka zo života komunity bezdomovcov a chudákov. Zo začiatku taká sympatická melodráma a neskôr... no povedzme to tak, že príbeh svojím obsahom nie je zaujímavý, ale Aki Kaurismäki ho zaujímavým spravil.(17.7.2017)

Tento snímek mě velmi překvapil a je to to nejlepší, co jsem za poslední dobu viděl. Mám rád jednoduché mezilidské příběhy, které dokážou pobavit, trochu i dojmout, ale nedosahují to prvoplnánovými postupy. Kdo tomuto snímku vytýká špatné herecké výkony, ten ho nepochopil. Na minimalismu totiž tato dokonalost stojí, ale rozhodně nepadá. Aki Kaurismäki sděluje světu jednoduchou myšlenku: "člověk může začít vždy odznovu, hlavně musí zůstat člověkem a s lidmi".(1.3.2004)

První film Akiho Kaurismäkiho, který jsem měla šanci vidět. Nadchl mě tak, že chci vidět další. Pokud bych měla specifikovat žánr, zařadila bych ho do kategorie "nezařaditelný". Tento film má v sobě všechno, trochu akce, trochu romantiky, trochu dramatu, trochu absurdna, trochu komedie....Zkrátka všechno, co dnešní divák potřebuje. I když je Muž bez minulosti minimalistický snímek, budí velké ovace a bouře smíchu. Postavy disponují suchým humorem a vám chvíli trvá, než vám dojde, že to nemyslí vážně. Postavy jsou samy o sobě komické, asociální a v běžných životních situacích naprosto ztracené. Závěr by se dal označit za klišé, ale v ceém kontextu tak nepůsobí. Některé scény jsou přitažené za vlasy a vy zkrátka musíte příjmout alternativní realitu, kterou si pro vás pan režisér přichystal.(28.8.2011)

Film to není snad špatný, ale když jsem se zamyslel, jestli bych si jej pustil znova, musel jsem uznat, že asi ne. Nezaujal tolik moc. Vlastně ani nevím důvod. Něco tomu prostě chybělo.(12.9.2015)

• 90125

Film ma svoj štýl a kúzlo. Akoby poviedka z Prazskej pětky. Chodiace roboty, ktore bez stipky emocii proklamuju svoje podivné texty. Svojska rozpravka, ktora zahreje pri srdci o ludoch, ktori jeden druhemu pomahaju, bez toho aby zato ocakavali odplatu. Vravim, rozpravka. Svojsky, sucho minimalistické, delikatne ironické. Skromnemu humoru neprekaza ani patetickost. Za socialnu dramu by som to neoznacil, na to je to prilis nadnesené. Je to pekné, ale druhy krat to vidiet nemusim. Asi by som sa nudil. 58%(14.5.2017)

Je to prvý film tohto režiséra, ktorý som videl. Veľmi jednoduché až prostoduché dialógy, čudný strih a kamera, diskutabilné herecké výkony - toto všetko hovorí za maximálne 2 hviezdičky. Lenže ono tak nejako funguje. Film má atmosféru, ktorá ma jednoducho dostala - dávam štyri hviezdičky. Piata je za vynikajúcu hudbu - škoda, že sa nedá kúpiť soundtrack.(19.6.2006)

Snímek s mou oblíbenou atmosférou filmu noir.(18.10.2006)

Vysokoprocentní pomalu plynoucí velmi milá tmavá/černá komedie (samozřejmě nejen) o lásce, obohacená finskou nesmělostí a tou NEJSUŠŠÍ značkou geniálního HUMORu (nemohu nevypíchnout alespoň drsňáka šmelináře Anttilu, "pro přátele Bič Boží" a postavy pronášející montypythonovsky zavánějící věty s ledovými výrazy ve tvářích)! Herecké výkony jsou přesně takové, jakých je třeba a v dialozích nepadne ani jedno nadbytečné slovo. Ušito na míru!(21.10.2006)

Môj obľúbený Kaurismäki. Zeby preto, že dohulený?(9.3.2011)

Kľudne by som si to pozrel ešte raz už len kvôli tým vtipným dialógom. Scénky s pobrežným policajtom alebo pri prepade banky fakt nemajú chybu. Kam sa hrabú americké thrillery!(28.4.2012)