Nějak se to zvrtlo

(divadelní záznam)

Večer komediálních příběhů o smolařích z pera A. P. Čechova. Inscenace pražské Violy, která letos slaví 50. výročí založení. Drobné Čechovovy humoresky mají v sobě tragédie, které se zvrhly ve frašku, a frašky, které skončily jako tragédie. Příběhy o smolařích vyprávějí o našich vlastních karambolech s noblesou a humorem. Uvidíme nešťastně zamilovaného karase, který nakazí básníky pesimismem, dozvíme se, jak snadné je být v tomto světě silný nebo například jak se nevyplácí vytahovat se pevnými zásadami. Pražská Viola, pro niž je tato sezóna jubilejní padesátá, poskytuje prostředí k opravdovému hereckému koncertu o touze po lásce, o věčné lidské pošetilosti, o drobných klopýtnutích na naší cestě ke zmoudření, které možná ani nikdy nenastane. (oficiální text distributora)

bohemia_regent

Moc pěkné. K Čechovovým prózám není co dodat, Lída Engelová v „přestávkovém“ rozhovoru vystihla jejich podstatu dokonale. Důležité bylo, jestli se při jejich adaptaci pro divadlo poezie podaří pod humornou slupkou zachovat všudypřítomný podpovrchový smutek. A to se díky režijnímu pojetí i hereckým výkonům povedlo výborně. -------- V titulcích pořadu uvedeno: režie Rudolf Tesáček; divadelní režie Lída Engelová. ()