Příběh založen na skutečné události pojednává o německé okupaci v Maďarsku při posledních měsících druhé světové války, kdy mladík Elek Cohen (Jonas Armstrong) je oddělen od své rodiny, dostává se v přestrojení jako důstojník do jednotky SS a chce zajistit osud své rodiny a zachránit Židy před holocaustem. To ale netuší, co vše při záchraně odhalí. (ARI50)

Trailer 2

Volodimir2

Tento film "Prechádzka z nepriateľom" je určený pre každého, kto sa chce dozvedieť viac o druhej svetovej vojne a o zverstvách páchaných na bezbranných ľuďoch. Upozorňujem, že tou zápornou stránkou filmu sú predovšetkým maďarskí príslušníci Šípových krížov. Z historického hľadiska je vo filme množstvo nedostatkov, ale tie nemôžu znížiť jeho výborné hodnotenie. Film je príbehom o hrdinstve, o smútku, o láske, o stratách, o prežití. Jednoznačne je to emocionálny príbeh týkajúci sa najtemnejšieho obdobia maďarskej histórie. Je inšpirovaný skutočným príbehom Pinchasa Tibora Rosenbauma (vo filme ako mladík Elek Cohen) a ďalším hrdinom Raoulom Wallenbergom švédskym diplomatom (vo filme premenovaný na Carla Lutza a z nejakého neznámeho dôvodu predstavuje švajčiarskeho veľvyslanca). Najskôr akú úlohu zohralo Maďarsko v 2. svetovej vojne. Maďarsko vedené regentom Miklósom Horthym vstúpilo do vojny ako stúpenec nacistického Nemecka. A pod jeho krídlami získalo juh Slovenska neskôr Podkarpatskú Rus, severovýchodné Sedmohradsko a juhoslovanskú Vojvodinu. Ale keď priebeh vojny sa začal obracať v prospech Sovietskeho zväzu začal Horthy tajne vyjednávať so Stalinom. Keď sa to Hitler dozvedel dňa 19. marca 1944 začala operácia (Trojský kôň) Margarethe, ktorá v októbri vyústila v operáciu Panzerfaust. Cieľom bolo udržať Maďarsko v 2. svetovej vojne na strane nacistického Nemecka. Nástrojom k splneniu cieľa bol únos Horthyho syna komandom Otta Skorzenyho a následne obsadenie Maďarska nemeckou armádou s aktívnou pomocou strany Šípových krížov. Horthyho previezli do Nemecka a moci sa ujal Ferenc Szálasi. Do Maďarska prišiel SS-Obersturmbannführer Adolf Eichmann, ktorý osobne dohliadal na deportáciu Židov z Maďarska do Osvienčima. A práve jeho snahy sa pokúšali likvidovať Wallenberg a Rosenbaum. Obom týmto záchrancom som sa už venoval v iných filmoch ale doposiaľ som sa nezaoberal stranou Ferenca Szálasiho (Šípové kríže, hovorovo nyilašovci, Arrow Cross, Nyilaskeresztes Párt - Hungarista Mozgalom). Hlavným cieľom tejto strany bolo vyvraždiť všetkých Židov (táto strana stála aj za besnením v maďarských Košiciach od 15.10.1944 až do ich oslobodenia). Počas svojej krátkej vlády stihli pozabíjať až pätnásť tisíc civilistov (Židov, Rómov, vojenských zbehov) a deportovať s pomocou nemeckých orgánov až pol milióna Židov. Nyilašovci organizovali hromadné vyvražďovacie akcie a výpravy a len v Budapešti zastrelili desiatky Židov a hodili ich do Dunaja. Po vojne za svoje besnenie boli hlavní funkcionári odsúdení k smrti a naši hrdinovia Rosenbaum pracoval pre Mossad a Wallenberg v oslobodenej Budapešti bol zadržaný orgánmi NKVD, obvinený zo špionáže a zomrel niekde v sovietskych väzniciach v roku 1947.Ďalšie filmy s touto maďarskou drámou: Hracia skrinka 1989, Tajomstvo mŕtvych mužov: 10. diel Čo sa stalo s Raoulom Wallenbergom? 2009, Prípad Raoula Wallenberga – Záchranca a obeť 2007, Dobrý večer, pán Wallenberg 1. a 2. diel 1990. ()

Equilita

Je to veľká škoda, že o tomto vojnovom skvoste vie tak málo ľudí. Obdivujem hrdinov ako bol Oskar Schindler, John Rabe a mnoho ďalších. Po zhliadnutí tohto snímku k nim patrí už aj Pinchas Rosenbaum, o ktorom som dodnes nič nevedela. Chcelo to veľký kus odvahy obliecť si esesácku uniformu, oklamať "kolegov" a zachrániť niekoľko stoviek maďarských Židov. Film je skvele spracovaný a zameriava sa hlavne na samotný príbeh (nie na politikárčenie), čiže sa jedná o veľmi príjemnú vojnovú oddychovku. Všetky dôležité postavy vo filme boli veľmi sympatické, na čele s Jonasom Armstrongom, ktorý sa hlavnej úlohy zhostil perfektne. ()

dr.fish

Telenovela, nic víc. Pomalé tempo, mizerný střih, Horthy vylíčen jako lidumil. Tvrdit, že Maďarsko bylo ve svízelné situaci mezi dvěma Zly je nesmysl. Maďaři si naprosto nadšeně fašismus vybrali, jelikož s ním dlouhodobě sympatizovali. Válka vylíčena jako cosi neurčitého, Němci nikoliv jako vojáci, ale Satanovi zplozenci bez charakteru. Všechno se teď ve válečných filmech sune ke schématům, komiksovému černobílému podání věcí. Snad jen severské filmy se ještě drží. Tento film tedy rozhodně ne. ()

kaylin

Další film z druhé světové války. Bohužel nic jiného to není. Maďarsko také nemělo zrovna jednoduchou situaci během nacistické okupace a samozřejmě, že na to nejvíce doplatili obyčejní lidé. Právě ty "obyčejné" příběhy tu ale nefungují. A tak je snímek prostě jen dalším filmem o válce, nic navíc. Takové události si zasloužily něco lepšího. ()

Arsenal83

Pozitívom je vidieť maďarský pohľad na nacistickú otázku, ktorá za Horthyho sužovala aj ich, ale napriek tomu majú sochy admirála Horthyho po celom Maďarsku. Paradox. Ani v Česku sa na na Háchu nepľuje. U nás sa pľuje skoro na každého, to je trocha hanba slovenského národa. Film obsahuje príliš veľa streľby, ale málo emočných situácií, nebolo to pritlačené na pílu tak, ako mohlo. Film s takouto témou by diváka nemal nechať chladným, ale tu sa stal presný opak. Vidíte silnú tému, chápete ju, ale pocitovo nič moc. ()

• Příběh hlavního hrdiny Eleka Cohena (Jonas Armstrong) je inspirován skutečným příběhem rabínova syna Pinchase Tibora Rosenbauma, který ztratil během deportací svou rodinu. Shodou okolností se mu podařilo dostat k německé uniformě SS a s její pomocí spolu s jeho plynulou němčinou a jeho árijského vzhledu se mu podařilo zachránit stovky (některé zdroje uvádí dokonce tisíce) lidských životů. (Akinom27)
  • Pracovní název filmu byl The Glass House, protože se část filmu odehrává v historické sklárně, která je v Budapešti. (BloodMax)
  • Miklos Horthy (Ben Kingsley) oslovuje důstojníky SS jako plukovníky, jejich emblémy tomu však nenapovídají. Plukovník SS (tedy Standartenführer) měl jednu dubovou ratolest na levém límci, nikoli čtyři „pecky“, které odpovídají Sturmbannführerovi (tedy majorovi). (dandy11)