Tento jedinečný filmový projekt mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru. 38 predstaví Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Poodhalí významné i bežné momenty zo života hokejovej legendy, jeho túžby a vytýčené ciele. Ponúkne unikátne archívne zábery, exkluzívne materiály z archívov NHL a osobné výpovede. Nemalý priestor je venovaný slovenskej hokejovej reprezentácii, ktorej bol Paľo neoddeliteľnou súčasťou. Film 38 je určený každému, koho sa odchod Paľa Demitru dotkol a kto sa chce dozvedieť niečo viac o tomto nielen výnimočnom hokejistovi, ale predovšetkým skvelom človeku. (oficiální text distributora)

Enšpígl

Jak to vidím já tady z poza Řípu směrem k bratrovským Tatrám ? Pavol Demitra byl srdce slovenského hokeje. Kdo se koukal na zápasy NHL, tak musel žasnout, slovenský útok Demitra-Handzuš-Bartečko, totiž amíky přehráli chytrým evropským způsobem raz-raz gol, to byla oslava hokeje. To jak Demi vymíchal našeho Vokouna v boji o třetí místo už taková oslava pro nás Čechy nebyla, ale že to byl pan hokejista a přirozený lídr, charismtický chlap s velkým slovenským srdcem za kterým šel celý slovenský nároďák o tom nikdo nepochybuje. Pokud ti jméno Pavol Demitra nic neříká, ale zajímá tě čím a proč si získal člověk z malé země respekt a uznání celého světa, tak tenhle dokument ti na vše odpoví. Jen škoda, že tvůrci ignorují domácí publikum a výpovědi zahraničních osobností nechávají bez překladu. Ta smutná tečka, kterou napsal sám posranej osud a o který my češi víme rovněž svý byla velmi silná a emotivní. Demi, jsou sportovní soupeři na který pět minut po zápase zapomeneš a pak jsou soupeři na který nezapomeneš nikdy a pro mě navždy zůstaneš tou druhou variantou..... odpočívej v pokoji, Pavol. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $514,755▐ jednoznačne pekná pocta, dokument v rámci výpovede zaujme, ponúkne silné hokejové a súkromné momentky, má to zimomriavkovú atmosféru, veru emóciám sa nedá vyhnúť, samozrejme že u každého záleží aj na uhle pohľadu filmového fanúšika ako moc obdivoval tohto človeka - hokejistu, podľa toho mu aj niečo môže dokument ponúknuť, minimálne krásne spomienky na legendu nášho hokeja, u mňa veľká spokojnosť /videl v kine: 100%/ ()

Dever

// Distribútor: Itafilm // Ale áno, Palo bol jeden z najlepších hokejistov Slovenskej republiky a myslím si, že si takúto poctu určite zaslúži. ()

Jara.Cimrman.jr

Patrně proto, že nemám slovenské kořeny, tak nejsem schopen zcela docenit Demitrův význam pro slovenský hokej a dát tomuto dokumentu pět hvězd. Co však docenit mohu a musím, jsou jeho skvělé akce s Bartečkem a Handzušem či s Tkachukem za St. Louis Blues, s Gáboríkem za Minnesotu Wild a s Hossou v reprezentaci. Také vyprávění jeho manželky Majky, otce Pavla, spoluhráčů a přátel hodně pomohlo k odhalení jeho osobnosti a touze vyhrávat za každou cenu. Škoda jen, že prohrál ten souboj s letadlem a škoda všech hokejistů, kteří místo útoku na Gagarinův pohár zemřeli s ním. Tady jsou všichni: Alexandr Vjuchin, Stefan Liv, Pavel Trachanov, Jurij Uryčev, Michail Balandin, Robert Dietrich, Karel Rachůnek, Ruslan Salej, Maxim Šuvalov, Marat Kalimulin, Kārlis Skrastiņš, Sergej Ostapčuk, Ivan Tkačenko, Alexandr Vasjunov, Arťom Jarčuk, Vitalij Anikejenko, Gennadij Čurilov, Pavol Demitra, Nikita Kljukin, Jan Marek, Daniil Sobčenko, Josef Vašíček, Alexandr Galimov, Alexandr Kaljanin, Andrej Kirjuchin, Pavel Snurnicyn. ()

TeeAge

Tak neuveritelne nenútená, prirodzená pocta, že nenachádzam slov. Ta láska a priateľstvo, čo je z tých ľudí cítiť vypovedá presný obraz o tom, akým bol Paľo človekom. Ja som ho nepoznal, ale teraz už akoby trošku áno. A to je kúzlo, ako jeho samotný hokej. 38. 100% ()

*CARNIFEX*

Životopisné snímky spracované formou dokumentu patria v mojom okruhu široko-spektrálneho výberu medzi najobľúbenejšie. Keď je zručný majster s kamerou, ktorý vie ako pracovať so strihom, pričom dokáže do svojho "výtvoru" vložiť emocionálny prvok (čo si povedzme úprimne na rovinu - v tomto prípade to vzhľadom k téme nemohol byť problém), má v podstate "vyhraté". Akurát je naozaj smutné, že o Palkovi, ako legende slovenského hokeja nesledujeme tento projekt o nejakých, "báj očko", 50 rokov. Pár krát sa divák pri rozprávaniach "vedľajšo-hlavných" postáv o historkách s Palinom naozaj pousmeje. MAJKA: "Rád sa pekne obliekal, mal k tomu blízko", JEREMY ROENICK: " Ó, his fashion? Terrible dresser!" (:D) Faktom ale ostáva, že od úvodu má "38" napriek veselým príhodám veľmi smutný, až ťažký nádych. Ako to už ale v jeho samom začiatku povedala Majka: "Táto myšlienka je krásna, urobiť o ňom taký spomienkový film". Tak teda spomíname Palino. ()

MM_Ramone

Pavol Demitra sa narodil 29. októbra 1974 v Dubnici nad Váhom, v bývalej Československej socialistickej republike. Od útleho veku inklinoval ku športu. Zameral sa na ľadový hokej. Začal s ním vo svojom rodnom meste. Vďaka talentu a usilovnosti čoskoro prestúpil do klubu Dukla Trenčín. Tam tiež vynikal a preto sa začali o neho zaujímať skauti zo zámorskej kanadsko-americkej národnej hokejovej ligy (NHL). Ako devätnásťročný bol draftovaný kanadským klubom Ottawa Senators. Z Ottawy bol po troch rokoch vymenený do klubu St. Louis Blues. Tam sa naplno prejavil jeho cit pre hru a stal sa pilierom tohto mužstva i hviezdnym útočníkom v rámci celej NHL. Dres St. Louis obliekal počas ôsmich rokov. V sezóne 2004/2005 sa kvôli štrajku hráčov neodohral v NHL žiaden zápas. Preto sa počas tohto obdobia Demitra vrátil späť na Slovensko a hral za mužstvo Dukla Trenčín. Keď sa v nasledujúcej sezóne situácia v NHL stabilizovala, Pavol Demitra opäť odišiel hrať do USA. Avšak už za mužstvo Los Angeles Kings. Odohral tam len 58 zápasov a bol vymenený do Minnesoty Wild. Poslednou zastávkou v jeho zámorskej kariére bol kanadský klub Vancouver Canucks. Hrával zaň do roku 2010. V NHL odohral celkovo 941 zápasov, dal 327 gólov, zaznamenal 500 asistencií a celkovo nazbieral 827 kanadských bodov. V sezóne 2010/2011 prestúpil do Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Začal nastupovať za ruský klub Lokomotiv Jaroslavľ, kde sa ihneď stal hviezdou a obľúbencom širokej fanúšikovskej základne. Dňa 7. septembra 2011 postihla toto mužstvo tragická udalosť. Lietadlo, ktorým sa presúvali na ligový zápas malo nehodu, pri ktorej zahynulo 43 ľudí. Jednou z obetí bol aj Pavol Demitra. Okrem pôsobenia vo významných hokejových kluboch, bol Pavol Demitra aj oddaným a nesmierne užitočným členom slovenského národného mužstva, za ktoré odohral 63 zápasov. Bol to vynikajúci športovec a dobrý chlap. Česť jeho pamiatke. **** ()

PinokKio

Stejně jako Pavel Demitra má tenhle dokument výborný tah na bránu a nebojí se vystřelit (si z Mariána Gáboríka) .. ()

gogo76

Vyčkal som, kým opadne davové šialenstvo a po týždni po premiére som sa vydal do kina. Po rôznych traileroch zhaslo svetlo, nastalo hrobové ticho a ja si v duchu vravím, aké pocity vo mne film vyvolá. V tej chvíli vidím ako si manželka pripravila vreckovku. Vraj pre istotu...Nesúhlasím s názormi, že takýto film je parazitom priživujúcim sa na nešťastí druhých, že sa tvorcovia ženú za peniazmi a podobné hovadiny. Film bol na dokument až príliš nákladný, naše kiná zívajú prázdnotou, takže tu o nejaký vypočítavý biznis nejde. Prečo nevzdať poctu človeku, ktorého máme radi, niečo dokázal a je vzorom pre mnohých mladých športovcov? Ako dlho by malo trvať to "embargo" a kedy by bol na natočenie ten správny čas? D.Dangl je známy humorista a aj preto ma jeho meno v úlohe režiséra dosť prekvapilo. Výsledok ma však prekvapil a zistil som, že práve ten jeho prístup s jemným humorom a veselými príhodami bol ten správny. Som vďačný, že nešiel cestou žmýkania sĺz i keď v niektorých momentoch zovrie hrdlo i tvrdým chlapom. Film začína čiernou tmou a hlasmi pilotov pred osudným pádom. Jeho manželka Majka balí kufre a začína dlhá cesta vlakom na miesto nešťastia. Jej cesta je prestrihávaná spomienkami a rozhovormi. Je tu mnoho hokejových záberov, ktoré fanúškovia poznajú, ale je tu ešte viac takých, ktoré sme nikdy nevideli. Veselé príhody ma bavili, chlapci s ktorými vyrastal na ulici rozprávajú zážitky z detstva, spomínajú jeho najbližší i hokejisti. Všetko je robené s citom, necítil som z filmu žiadny kalkul. Je cítiť, že film je robený z láskou a nie z vypočítavosti. Celkovo krásny dokument, ktorý si v tv premiére určite opäť pozriem. Po dlhej dobe som neľutoval drahé vstupné(5.80) a srdce mi zahrial krásny záver. Vtipný i dojímavý. Moderátor sa pýta malých hokejistov, že kto chce byť ako P. Demitra. Všetci dvíhajú ruky a kričia : "Ja, ja!... " V tom sa zpoza nich vynorí T. Kopecký a tiež povie: "JA!..." O týždeň ja sám oslavujem 38 narodeniny a to mi príde ako zaujímavá hra s číslami... +++++++ Odkaz pre luca323, ktorý píše, že Demitra bol úplne obyčajný človek, ktorý sa ničím nelíš od ostatných... No, práve preto ho všetci mali tak radi. A pozdravujem i užívateľa Kubrickona, ktorý najprv napíše , že Demitra je kokot, aby po kritike dal filmu plný počet. Videl si to vôbec, bratu?...100%. ()

pepo

Nie je to sice taka bezprecedentna bomba ako Pasky z Nagana, ale stale super. Pre hokejoveho fanusika stacilo tu temu nepokazit. A to sa nastastie nestalo. Je to vkusne a Demitrova kariera je vyrozpravana dostatocne putavo. V tomto pripade nevadilo ani to heroizovanie. Zaver samozrejme sprevadzany vodopadom slz. 9/10 ()

cheyene

Není pochyb o tom, že Pavol Demitra byl vynikající hokejista, charismatický lídr kabiny slovenského národního týmu i užitečný člen každého mužstva, v němž působil. Jeho tragická smrt při leteckém neštěstí, při němž zemřelo přes dvacet hokejistů a mnoho jiných lidí (vzpomeňme s pietou alespoň tři české hráče - Rachůnka, Marka a Vašíčka), byla obrovskou ztrátou pro celý hokejový svět, ale zejména nezměrnou lidskou tragédií. Dokument 38 je zdařilý, přibližuje život Demitry od dětství až po osudný let, hovoří o něm nejen manželka, ale také spoluhráči, kamarádi či trenér Vůjtek, jenž smrti unikl doslova z lopaty. ()

Shakers

Jasné, niekto si môže povedať, že o každom športovcovi, ktorý "predčasne odišiel" by sa dal zbúchať nejaký dokument, ale toto má fakt emócie a Paľo si to rozhodne zaslúži. Samozrejme ide predovšetkým o to, kto má rád tento šport a hlavne umenie legendárnej 38-smičky. Jeho celoživotné úsilie nebolo zbytočné ... Díky Ti. Requiescat in pace. 100% - 5* ()

Pepinec

Člověk nemusí být zrovna Slovák, hokejista nebo člen Demitrovy rodiny, aby nepoznal, že Pavol dokázal velké věci, především oslovit lidi svou neobyčejnou obyčejností. Díky tomu i dokument dýchá upřímností a opravdovostí, na rozdíl od spousty svých kolegů není jen smutným řečištěm slz, nýbrž čistým vyprávěním o osobnosti, kterou malé země jako Slovensko nebo my potřebujeme víc než sůl. (Challenge Tour 2015, film č.19) ()

Cappuccino

Tak toto už hej. Naozaj pekne spracovaný dokument, z ktorého našťastie nesrší nejaká lacná patetickosť, ktorá vás má dojať k slzám (ale i tak si pravdepodobne ku koncu trochu poplačete). Práve naopak, 38ka je oslavou Palovho života, nie trúchlením nad jeho stratou. Skladám tvorcom poctu a pokoj všetkým zosnulým. Ach, a tie ZOH 2010, doteraz si pamätám ako som bol počas celého zápasu (SVK-CAN) a najmä v posledných minútach v maximálnom napätí. Nostalgia. ()

S.Quentin QUALE

Od Dangla rozhodně překvapení, jak dokumentaristicky kvalitně dokázal život Demitry zachytit. Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí, takže za sebe můžu tento tragicky zakončený životní příběh všem fanouškům hokeje doporučit. ()

Anderton

Hodnotenie najmä za obsah. Formálne je to taká dokumentárna klasika, ktorá je trochu obohatená o cestu manželky na miesto nehody. Vážne som už nikdy v živote nechcel vidieť ten nešťastný zápas o bronz, ale tu šlo najmä o Palove vyjadrenie po, ako sa asi cítil, keď my, fanúšikovia, sme z toho boli úplne v Prdeli. No a nedá mi nenapísať, že takýto typ dokumentu je podľa mňa materiál do televízie a tam som ho aj pozeral. V kine by som sa asi cítil trochu nepatrične a asi by som hodnotil nižšie. Pri sledovaní som sa snažil nemyslieť na všetok ten humbuk po Palovej smrti, ktorý bol už trochu príliš. Podarilo sa mi to. Musím priznať režisérom snahu pri zháňaní materiálu a oceňujem návštevu Palových bývalých spoluhráčov. ()

Frajer42

Solidní dokument o sympatické legendě slovenského hokeje, který zachycuje jednak profesní a jednak osobní život. Pavola zřejmě nešlo nemít rád. Rozhodně je to hokejista, který si podobný památeční film zasloužil. 87 minut mapuje celou jeho cestu nahoru a i nešťastný a doslova strmý pád dolů na sklonku kariéry. Requiescat in pace! Nějaké nadšení se u mě však neobjevilo. To bych se musel zřejmě narodit trošku více na východě. ()

nascendi

Nie som fanúšikom žiadneho športu a teda ani hokeja a preto sa nebudem zapájať do bratovražedných bojov hokejových "odborníkov", ktorí nekriticky obdivujú alebo opovrhujú športové legendy. Mňa zaujal film o Paľovi Demitrovi ako človeku s vyhranenými povahovými vlastnosťami, film o človeku, ktorý ako vrcholový športovec zanechal výraznú stopu v hokejovej histórii. Rozumne vystavaná štruktúra a vyjadrenia ľudí, ktorí s ním boli v styku, mu vtlačili pečať autentickosti. ()

PF 2015

PF 2015