• nascendi

Nie som fanúšikom žiadneho športu a teda ani hokeja a preto sa nebudem zapájať do bratovražedných bojov hokejových "odborníkov", ktorí nekriticky obdivujú alebo opovrhujú športové legendy. Mňa zaujal film o Paľovi Demitrovi ako človeku s vyhranenými povahovými vlastnosťami, film o človeku, ktorý ako vrcholový športovec zanechal výraznú stopu v hokejovej histórii. Rozumne vystavaná štruktúra a vyjadrenia ľudí, ktorí s ním boli v styku, mu vtlačili pečať autentickosti.(26.4.2015)

Pavol Demitra sa narodil 29. októbra 1974 v Dubnici nad Váhom, v bývalej Československej socialistickej republike. Od útleho veku inklinoval ku športu. Zameral sa na ľadový hokej. Začal s ním vo svojom rodnom meste. Vďaka talentu a usilovnosti čoskoro prestúpil do klubu Dukla Trenčín. Tam tiež vynikal a preto sa začali o neho zaujímať skauti zo zámorskej kanadsko-americkej národnej hokejovej ligy (NHL). Ako devätnásťročný bol draftovaný kanadským klubom Ottawa Senators. Z Ottawy bol po troch rokoch vymenený do klubu St. Louis Blues. Tam sa naplno prejavil jeho cit pre hru a stal sa pilierom tohto mužstva i hviezdnym útočníkom v rámci celej NHL. Dres St. Louis obliekal počas ôsmich rokov. V sezóne 2004/2005 sa kvôli štrajku hráčov neodohral v NHL žiaden zápas. Preto sa počas tohto obdobia Demitra vrátil späť na Slovensko a hral za mužstvo Dukla Trenčín. Keď sa v nasledujúcej sezóne situácia v NHL stabilizovala, Pavol Demitra opäť odišiel hrať do USA. Avšak už za mužstvo Los Angeles Kings. Odohral tam len 58 zápasov a bol vymenený do Minnesoty Wild. Poslednou zastávkou v jeho zámorskej kariére bol kanadský klub Vancouver Canucks. Hrával zaň do roku 2010. V NHL odohral celkovo 941 zápasov, dal 327 gólov, zaznamenal 500 asistencií a celkovo nazbieral 827 kanadských bodov. V sezóne 2010/2011 prestúpil do Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Začal nastupovať za ruský klub Lokomotiv Jaroslavľ, kde sa ihneď stal hviezdou a obľúbencom širokej fanúšikovskej základne. Dňa 7. septembra 2011 postihla toto mužstvo tragická udalosť. Lietadlo, ktorým sa presúvali na ligový zápas malo nehodu, pri ktorej zahynulo 43 ľudí. Jednou z obetí bol aj Pavol Demitra. Okrem pôsobenia vo významných hokejových kluboch, bol Pavol Demitra aj oddaným a nesmierne užitočným členom slovenského národného mužstva, za ktoré odohral 63 zápasov. Bol to vynikajúci športovec a dobrý chlap. Česť jeho pamiatke. ****(12.12.2016)

Já jsem pracoval, byl jsem u St. Louis Blues a mojí hlavní úlohou byla Evropa, sledovat talenty kteří tu hrají. Byl jsem na hokeji a hráli jsme s Ottawou. Upoutal mě tam nějaký hráč, říkám kdo je ten hráč? Nebyl často na ledě ale když byl, prostě to mělo hlavu a patu, vždy něco vytvořil. Demitra, Demitra co toto je? Tak hned jsem otevřel naše statistiky a vidím že Slovák waaau! - Peter Šťastný Krásná vzpomínka na tohoto fantastického hráče. Bylo by hezké kdyby se něco podobného udělalo i pro tu českou trojku. Některé věci jsem vůbec nevěděl, například to že měsíc před osudnou nehodou přemýšlel o konci kariéry. Což teď zní teda hodně smutně. Na konci jsem slzy opravdu neudržel ale to asi žádný fanda hokeje. Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií (2.4.2015)

Paľo byl velmi inteligentni hrac, sympatak a hokejovy gentleman. S jeho generace vynikajicich slovenskych hokejistu jsem ho mel nejradsi. Pamatuji si, jak to naplno rozbalil v St. Louis po pocatecnim trapeni v Ottawe - okamzite se zaradil mezi nejlepsi hrace cele NHL. Nikdy jsem nepochopil rozhodnuti Canucks (meho oblibeneho tymu), kteri mu po dvou sezonach neprodlouzili smlouvu. Kdyby se tak stalo, byl by tady dodnes. Velka skoda Pana Hrace. Vyborny dokument, ktery jsem v zaveru obrecel. P.S. Keith Tkatchuk je teda pekne vyzranej :-) Byval to jinej stramak.(7.12.2014)

Demitra bol zo slovenských hokejistov na tom osobnostne jednoznačne najvyššie. Ako hovoria všetci vo videu, chýba Slovensku viac ako ktorýkoľvek iný športovec. Jeho pamätné góly, napríklad nájazd proti Rusom na olympiáde vo Vancouveri, no najmä gólová koncovka do Vokounovej bránky v zápase o tretie miesto na MS v Helsinkách 2003 budú navždy ukotvené v mojej pamäti. Film ako dokument bol dobrý, po pár negatívnych ohlasoch som od neho očakával trochu menej. Škoda, že toho nebolo viac.(11.2.2015)

• - Prvá klapka padla v auguste 2012 s Ľubomírom Višňovským. Natáčanie sa ukončilo druhý decembrový týždeň 2013 s Petrom Šťastným. Film sa nakrúcal v Spojených štátoch amerických, Česku, Rusku - Jaroslavľ a na Slovensku. (kacer4)

• - Na slovenské pomery sa točilo vysoko nákladovými technológiami a rozpočet sa blížil k hranici hraného filmu. (MikO_NR_1909)

• - Manželka Paľa Demitru, Majka, sa až pri natáčaní tohto dokumentu odvážila ísť na miesto osudnej nehody. (kacer4)