Tento jedinečný filmový projekt mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru. 38 predstaví Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Poodhalí významné i bežné momenty zo života hokejovej legendy, jeho túžby a vytýčené ciele. Ponúkne unikátne archívne zábery, exkluzívne materiály z archívov NHL a osobné výpovede. Nemalý priestor je venovaný slovenskej hokejovej reprezentácii, ktorej bol Paľo neoddeliteľnou súčasťou. Film 38 je určený každému, koho sa odchod Paľa Demitru dotkol a kto sa chce dozvedieť niečo viac o tomto nielen výnimočnom hokejistovi, ale predovšetkým skvelom človeku. (oficiální text distributora)

Trailer

Enšpígl

Jak to vidím já tady z poza Řípu směrem k bratrovským Tatrám ? Pavol Demitra byl srdce slovenského hokeje. Kdo se koukal na zápasy NHL, tak musel žasnout, slovenský útok Demitra-Handzuš-Bartečko, totiž amíky přehráli chytrým evropským způsobem raz-raz gol, to byla oslava hokeje. To jak Demi vymíchal našeho Vokouna v boji o třetí místo už taková oslava pro nás Čechy nebyla, ale že to byl pan hokejista a přirozený lídr, charismtický chlap s velkým slovenským srdcem za kterým šel celý slovenský nároďák o tom nikdo nepochybuje. Pokud ti jméno Pavol Demitra nic neříká, ale zajímá tě čím a proč si získal člověk z malé země respekt a uznání celého světa, tak tenhle dokument ti na vše odpoví. Jen škoda, že tvůrci ignorují domácí publikum a výpovědi zahraničních osobností nechávají bez překladu. Ta smutná tečka, kterou napsal sám posranej osud a o který my češi víme rovněž svý byla velmi silná a emotivní. Demi, jsou sportovní soupeři na který pět minut po zápase zapomeneš a pak jsou soupeři na který nezapomeneš nikdy a pro mě navždy zůstaneš tou druhou variantou..... odpočívej v pokoji, Pavol. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $514,755▐ jednoznačne pekná pocta, dokument v rámci výpovede zaujme, ponúkne silné hokejové a súkromné momentky, má to zimomriavkovú atmosféru, veru emóciám sa nedá vyhnúť, samozrejme že u každého záleží aj na uhle pohľadu filmového fanúšika ako moc obdivoval tohto človeka - hokejistu, podľa toho mu aj niečo môže dokument ponúknuť, minimálne krásne spomienky na legendu nášho hokeja, u mňa veľká spokojnosť /videl v kine: 100%/ ()

Jara.Cimrman.jr

Patrně proto, že nemám slovenské kořeny, tak nejsem schopen zcela docenit Demitrův význam pro slovenský hokej a dát tomuto dokumentu pět hvězd. Co však docenit mohu a musím, jsou jeho skvělé akce s Bartečkem a Handzušem či s Tkachukem za St. Louis Blues, s Gáboríkem za Minnesotu Wild a s Hossou v reprezentaci. Také vyprávění jeho manželky Majky, otce Pavla, spoluhráčů a přátel hodně pomohlo k odhalení jeho osobnosti a touze vyhrávat za každou cenu. Škoda jen, že prohrál ten souboj s letadlem a škoda všech hokejistů, kteří místo útoku na Gagarinův pohár zemřeli s ním. Tady jsou všichni: Alexandr Vjuchin, Stefan Liv, Pavel Trachanov, Jurij Uryčev, Michail Balandin, Robert Dietrich, Karel Rachůnek, Ruslan Salej, Maxim Šuvalov, Marat Kalimulin, Kārlis Skrastiņš, Sergej Ostapčuk, Ivan Tkačenko, Alexandr Vasjunov, Arťom Jarčuk, Vitalij Anikejenko, Gennadij Čurilov, Pavol Demitra, Nikita Kljukin, Jan Marek, Daniil Sobčenko, Josef Vašíček, Alexandr Galimov, Alexandr Kaljanin, Andrej Kirjuchin, Pavel Snurnicyn. ()

*CARNIFEX*

Životopisné snímky spracované formou dokumentu patria v mojom okruhu široko-spektrálneho výberu medzi najobľúbenejšie. Keď je zručný majster s kamerou, ktorý vie ako pracovať so strihom, pričom dokáže do svojho "výtvoru" vložiť emocionálny prvok (čo si povedzme úprimne na rovinu - v tomto prípade to vzhľadom k téme nemohol byť problém), má v podstate "vyhraté". Akurát je naozaj smutné, že o Palkovi, ako legende slovenského hokeja nesledujeme tento projekt o nejakých, "báj očko", 50 rokov. Pár krát sa divák pri rozprávaniach "vedľajšo-hlavných" postáv o historkách s Palinom naozaj pousmeje. MAJKA: "Rád sa pekne obliekal, mal k tomu blízko", JEREMY ROENICK: " Ó, his fashion? Terrible dresser!" (:D) Faktom ale ostáva, že od úvodu má "38" napriek veselým príhodám veľmi smutný, až ťažký nádych. Ako to už ale v jeho samom začiatku povedala Majka: "Táto myšlienka je krásna, urobiť o ňom taký spomienkový film". Tak teda spomíname Palino. ()

MM_Ramone

Pavol Demitra sa narodil 29. októbra 1974 v Dubnici nad Váhom, v bývalej Československej socialistickej republike. Od útleho veku inklinoval ku športu. Zameral sa na ľadový hokej. Začal s ním vo svojom rodnom meste. Vďaka talentu a usilovnosti čoskoro prestúpil do klubu Dukla Trenčín. Tam tiež vynikal a preto sa začali o neho zaujímať skauti zo zámorskej kanadsko-americkej národnej hokejovej ligy (NHL). Ako devätnásťročný bol draftovaný kanadským klubom Ottawa Senators. Z Ottawy bol po troch rokoch vymenený do klubu St. Louis Blues. Tam sa naplno prejavil jeho cit pre hru a stal sa pilierom tohto mužstva i hviezdnym útočníkom v rámci celej NHL. Dres St. Louis obliekal počas ôsmich rokov. V sezóne 2004/2005 sa kvôli štrajku hráčov neodohral v NHL žiaden zápas. Preto sa počas tohto obdobia Demitra vrátil späť na Slovensko a hral za mužstvo Dukla Trenčín. Keď sa v nasledujúcej sezóne situácia v NHL stabilizovala, Pavol Demitra opäť odišiel hrať do USA. Avšak už za mužstvo Los Angeles Kings. Odohral tam len 58 zápasov a bol vymenený do Minnesoty Wild. Poslednou zastávkou v jeho zámorskej kariére bol kanadský klub Vancouver Canucks. Hrával zaň do roku 2010. V NHL odohral celkovo 941 zápasov, dal 327 gólov, zaznamenal 500 asistencií a celkovo nazbieral 827 kanadských bodov. V sezóne 2010/2011 prestúpil do Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Začal nastupovať za ruský klub Lokomotiv Jaroslavľ, kde sa ihneď stal hviezdou a obľúbencom širokej fanúšikovskej základne. Dňa 7. septembra 2011 postihla toto mužstvo tragická udalosť. Lietadlo, ktorým sa presúvali na ligový zápas malo nehodu, pri ktorej zahynulo 43 ľudí. Jednou z obetí bol aj Pavol Demitra. Okrem pôsobenia vo významných hokejových kluboch, bol Pavol Demitra aj oddaným a nesmierne užitočným členom slovenského národného mužstva, za ktoré odohral 63 zápasov. Bol to vynikajúci športovec a dobrý chlap. Česť jeho pamiatke. **** ()

• Premiéra dokumentu sa presunula z 10. apríla na 7. septembra 2014. Dôvodom bolo získanie rôznych nových záberov z Demitrovho detstva, z rodinného života a z úplných hokejových začiatkov. Produkcia takisto uzavrela exkluzívny kontrakt s NHL, čím sa dostala k množstvu hokejových udalostí, ktoré slovenskí diváci nemali možnosť vidieť. (kacer4)
  • V stredu 30. júla 2014 uskutočnila Majka Demitrová súkromne premietanie dokumentu v dome, kde dlhé roky s Paľom šťastne žila. Na premietanie boli pozvaní slovenskí hokejisti, ktorí vo filme účinkujú. Dôvodom boli ich ďalšie plány, kedže koncom prázdnin odchádzali naspäť do miest, v ktorých pôsobili, a tak by sa už väčšina z nich nemohla zúčastniť na premiére. (Brano)
  • „Keď sa nám v hlave zrodili prvé myšlienky, najpodstatnejšie v tej chvíli bolo získať súhlas na ich realizáciu od rodiny a hlavne od manželky Paľa Demitru, Majky. Od nej sme získali exkluzivitu na nakrútenie kinofilmu a významne prispela k realizácii celého projektu. Stala sa vlastne členom štábu, za čo jej veľmi ďakujeme," uviedol producent a scenárista filmu Dano Dangl. (Zdroj aktualne.sk)

Související novinky

PF 2015

PF 2015

31.12.2014

Z celovečerních filmů, uvedených do našich kin v roce 2014, v ČSFD žebříčku nejlépe hodnocených filmů zatím vyhrává režijní mág David Fincher. Jeho precizní thriller Zmizelá o chlup porazil i Nolanův…