Tento jedinečný filmový projekt mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru. 38 predstaví Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Poodhalí významné i bežné momenty zo života hokejovej legendy, jeho túžby a vytýčené ciele. Ponúkne unikátne archívne zábery, exkluzívne materiály z archívov NHL a osobné výpovede. Nemalý priestor je venovaný slovenskej hokejovej reprezentácii, ktorej bol Paľo neoddeliteľnou súčasťou. Film 38 je určený každému, koho sa odchod Paľa Demitru dotkol a kto sa chce dozvedieť niečo viac o tomto nielen výnimočnom hokejistovi, ale predovšetkým skvelom človeku. (oficiální text distributora)

Anderton

Hodnotenie najmä za obsah. Formálne je to taká dokumentárna klasika, ktorá je trochu obohatená o cestu manželky na miesto nehody. Vážne som už nikdy v živote nechcel vidieť ten nešťastný zápas o bronz, ale tu šlo najmä o Palove vyjadrenie po, ako sa asi cítil, keď my, fanúšikovia, sme z toho boli úplne v Prdeli. No a nedá mi nenapísať, že takýto typ dokumentu je podľa mňa materiál do televízie a tam som ho aj pozeral. V kine by som sa asi cítil trochu nepatrične a asi by som hodnotil nižšie. Pri sledovaní som sa snažil nemyslieť na všetok ten humbuk po Palovej smrti, ktorý bol už trochu príliš. Podarilo sa mi to. Musím priznať režisérom snahu pri zháňaní materiálu a oceňujem návštevu Palových bývalých spoluhráčov. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $514,755▐ jednoznačne pekná pocta, dokument v rámci výpovede zaujme, ponúkne silné hokejové a súkromné momentky, má to zimomriavkovú atmosféru, veru emóciám sa nedá vyhnúť, samozrejme že u každého záleží aj na uhle pohľadu filmového fanúšika ako moc obdivoval tohto človeka - hokejistu, podľa toho mu aj niečo môže dokument ponúknuť, minimálne krásne spomienky na legendu nášho hokeja, u mňa veľká spokojnosť /videl v kine: 100%/ ()

Rozjimatel

Krásne nakrútený dokument, nesmierne emotívny. Úžasný spomienkový film na úžasného hráča a človeka s obrovským srdcom, ktorého fanúšikovia milovali. Dokument je veľmi citlivo zostavený zo spomienok jeho najbližších a zo zaujímavých momentov jeho kariéry a osobného života, a to od detstva až po tragickú smrť. Je tu množstvo vtipných momentov, veď Paľo bol doslova povestný rôznymi šibalstvami. Dokument je pritom veľmi vyvážený, nesnaží sa za každú cenu Paľa glorifikovať, takže sa nevyhýba ani tým tienistejším stránkam jeho života, resp. jeho povahy. Veď koniec koncov, bol to predsa len človek. ()

pepo

Nie je to sice taka bezprecedentna bomba ako Pasky z Nagana, ale stale super. Pre hokejoveho fanusika stacilo tu temu nepokazit. A to sa nastastie nestalo. Je to vkusne a Demitrova kariera je vyrozpravana dostatocne putavo. V tomto pripade nevadilo ani to heroizovanie. Zaver samozrejme sprevadzany vodopadom slz. 9/10 ()

gogo76

Vyčkal som, kým opadne davové šialenstvo a po týždni po premiére som sa vydal do kina. Po rôznych traileroch zhaslo svetlo, nastalo hrobové ticho a ja si v duchu vravím, aké pocity vo mne film vyvolá. V tej chvíli vidím ako si manželka pripravila vreckovku. Vraj pre istotu...Nesúhlasím s názormi, že takýto film je parazitom priživujúcim sa na nešťastí druhých, že sa tvorcovia ženú za peniazmi a podobné hovadiny. Film bol na dokument až príliš nákladný, naše kiná zívajú prázdnotou, takže tu o nejaký vypočítavý biznis nejde. Prečo nevzdať poctu človeku, ktorého máme radi, niečo dokázal a je vzorom pre mnohých mladých športovcov? Ako dlho by malo trvať to "embargo" a kedy by bol na natočenie ten správny čas? D.Dangl je známy humorista a aj preto ma jeho meno v úlohe režiséra dosť prekvapilo. Výsledok ma však prekvapil a zistil som, že práve ten jeho prístup s jemným humorom a veselými príhodami bol ten správny. Som vďačný, že nešiel cestou žmýkania sĺz i keď v niektorých momentoch zovrie hrdlo i tvrdým chlapom. Film začína čiernou tmou a hlasmi pilotov pred osudným pádom. Jeho manželka Majka balí kufre a začína dlhá cesta vlakom na miesto nešťastia. Jej cesta je prestrihávaná spomienkami a rozhovormi. Je tu mnoho hokejových záberov, ktoré fanúškovia poznajú, ale je tu ešte viac takých, ktoré sme nikdy nevideli. Veselé príhody ma bavili, chlapci s ktorými vyrastal na ulici rozprávajú zážitky z detstva, spomínajú jeho najbližší i hokejisti. Všetko je robené s citom, necítil som z filmu žiadny kalkul. Je cítiť, že film je robený z láskou a nie z vypočítavosti. Celkovo krásny dokument, ktorý si v tv premiére určite opäť pozriem. Po dlhej dobe som neľutoval drahé vstupné(5.80) a srdce mi zahrial krásny záver. Vtipný i dojímavý. Moderátor sa pýta malých hokejistov, že kto chce byť ako P. Demitra. Všetci dvíhajú ruky a kričia : "Ja, ja!... " V tom sa zpoza nich vynorí T. Kopecký a tiež povie: "JA!..." O týždeň ja sám oslavujem 38 narodeniny a to mi príde ako zaujímavá hra s číslami... +++++++ Odkaz pre luca323, ktorý píše, že Demitra bol úplne obyčajný človek, ktorý sa ničím nelíš od ostatných... No, práve preto ho všetci mali tak radi. A pozdravujem i užívateľa Kubrickona, ktorý najprv napíše , že Demitra je kokot, aby po kritike dal filmu plný počet. Videl si to vôbec, bratu?...100%. ()

• V piatok 5. septembra 2014 sa v telocvični školy Paľa Demitru v Dubnici nad Váhom, kde hokejista odštartoval športovú kariéru, konala špeciálna predpremiéra. Ešte predtým však tvorcovia filmu zorganizovali letné premietanie pre hokejistov hrajúcich v NHL, keďže v čase premiéry mali klubové povinnosti. (kacer4)
  • Prvá klapka padla v auguste 2012 s Ľubomírom Višňovským. Natáčanie sa ukončilo druhý decembrový týždeň 2013 s Petrom Šťastným. Film sa nakrúcal v Spojených štátoch amerických, Česku, Rusku - Jaroslavľ a na Slovensku. (kacer4)
  • Premiéra dokumentu sa presunula z 10. apríla na 7. septembra 2014. Dôvodom bolo získanie rôznych nových záberov z Demitrovho detstva, z rodinného života a z úplných hokejových začiatkov. Produkcia takisto uzavrela exkluzívny kontrakt s NHL, čím sa dostala k množstvu hokejových udalostí, ktoré slovenskí diváci nemali možnosť vidieť. (kacer4)

PF 2015

PF 2015