Orfeova pieseň (studentský film)

Song of Orpheus, The

Krátkometrážní / Drama / Fantasy / Horor

Slovensko, 2013, 41 min

Pavel Chodúr

Marek Kováč

Ako uchopiť neuchopiteľné a sfilmovať nadpozemský fenomén? Roman Gregorička na to, zdá sa, má odpoveď a vidí viac, než je na prvý pohľad zrejmé. Odkaz legendárneho Neila Gaimana v podobe série Sandman mnohí, ako je vidno aj tu, považovali za nesfilmovateľný, a predsa to tím okolo Gregoričku dokázal. Ako? Inšpiráciou sa im stala jednoduchá poviedka, pretavená do krátkej audiovizuálnej novely, pohybujúcej sa na rozhraní komornej psychologickej drámy a atmosférickej snovej fantasy so sandmanovskou filozofiou a okridleným antickým rámovaním, na ktorom odlieta v ústrety špičkovému výsledku. Z pohľadu skvele zvoleného castingu (Hrčka ešte raz bude niečo znamenať), scenáru, dramaturgie, montáže ale aj animácie a efektov ťažko nájdem zrovnateľný študentský projekt. Plus sa mi, ako nečitateľovi komiksovej série (čo neznamená, že Gaimana nečítam - trebárs Neverwhere mám pekne na poličke), dostalo zopár zaujímavých myšlienok na zamyslenie. A to sa ráta. 80%(16.3.2014)

Nepoznám predlohu (ale odkazy na Sandmana som si vo filme všimol :-)). Nejde tu ani tak o príbeh ako o pôsobivú atmosféru, dobre dávkovaný humor a základnú myšlienku dôvery a strachu. Pekne natočené...(29.6.2014)

Film mnoha nálad. Najzaujímavejšia na tom celom je samozrejme postava tajomného pána v pozadí (jeho meno schválne nevyslovujem, aj keď je uvedené v obsahu) a ten ovplyvňuje hlavnú postavu a jej vnímanie. Čo presne je myslené doslovne a čo nie, vedieť nechcem, takto je to lepšie. Jeden slávny režisér raz povedal, že ho udivuje koľko skrytých zmyslov a významov našli v priebehu rokov diváci v jeho diele, pričom on sám to tak nemyslel. Orfeova pieseň je film zo života, fantasy zo života, film o realite a jej ovplyvňovaní, o sebadôvere a jej znovu nadobudnutí. Autor si pomáha humorom a skoro hororovými pasážami, pričom ani jedno nekazí vyznenie a nepriamočiaro vedie k finále, ktoré mohlo byť o čomkoľvek. V tom to je, autor vie o čom chce rozprávať a vďaka odbočkám a nadprirodzenu, dáva svojmu dielu ďalšie rozmery, ktoré možno ani sám neplánoval. Herci a triky, nie úplne dokonalé, avšak nato že ide o snímku spichnutú takmer na kolene a nato z akých minimálnych prostriedkoch vznikala, mi je tým ešte sympatická. Žiadna póza, uvedomelosť vlastnej nedokonalosti a na záver troch povzbudenia, ktoré mnohí potrebujú (píšem v tretej osobe, pretože to vo filmoch rád nemám, ale vďaka nevnucovaniu, mi to tu nevadilo). Takže študentský film, zázraky nečakajte, ale je to príjemné... PS: Čarodej z WC Landu začal písať scenáre, prajem mu to a snáď zostane pri menších dielach, pretože na Slovensku akčňáky nepotrebujeme, rovnako ako filmy z dediny. A ak sa z neho raz naozaj stane slovenský Wes Anderson, snáď zo mňa, vole, urobí aspoň skriptku (smajlík)(19.12.2013)

Příběh inspirovaný sandmanovskou povídkou Neila Gaimana „Strach z pádu“ o mladém Davidovi, který se rozhodne napsat divadelní hru se slovenskému režisérovi (Roman Gregorička) povedl na výbornou. Skloubením tvůrčí fantasie, prolínáním reality a hrdinových snů se Orfeova cesta „podsvětím“ pro mne stala nezapomenutelným zážitkem. K tomu však bylo potřeba, aby hlavní hrdina porazil démona, který jej pronásleduje již od dětství a tím je jeho (sebevědomí). Sandman mu však ukáže správnou cestu a dát průchod svým opravdovým pocitům. Tvůrčí trio Roman Gregorička - Pavel Chodúr - Marek Kováč to dokázali opravdu na výbornou. Nesmím však opomenout ani slušné herecké výkony, podmanivou hudbu, místy dost potemnělou atmosféru (která mě jako hororovému fandovi udělal nesmírnou radost) – především pak flashbacky či ony „snové“ pasáže. Sebedůvěra je opravdu důležitá a tady hraje hlavní roli – vždy totiž existuje i TŘETÍ alternativa. Pánové ukázali, že mají obrovskou perspektivu do budoucna a mě nezbývá než jim s radostí zatleskat. Už se těším na jejich další dílo. Tentokrát by se mohlo jednat o „čistokrevnou“ hororovou podívanou, ale opět se spokojím i s náznaky…(8.8.2014)

"Někdy se vzbudíš. Někdy spadneš a zabiješ se. A někdy se z pádu stane let." Prihliadnuc na to, že ide o bakalársky film, ktorý je inšpirovaný pre mňa úplne najzásadnejším komiksom od milovaného spisovateľa, celkom príjemné prekvapenie. Morpheus je vizuálne zvládnutý tak spolovice, ale hanba to nie je, tie jeho oči sa mi veľmi páčili. DVD som dostala spolu s Pevnostou ale vôbec sa mi nechcelo pozerať si to v kompe a potom to zrazu premietali na SlavCone aj s následnou diskusiou s tvorcami, ktorá bola nečakane zábavná. Btw, Hrčka má ako Orfeus na úplný záver filmu geniálny make-up. (SlavCon - 25.4.2014)(10.5.2014)

• - Film vyšel jako příloha časopisu Pevnost v březnu 2014. (Terva)

• - Film byl inspirován dvěma komiksovými povídkami Neila Gaimana z knihy "Sandman: Báje a odlesky" ("Orfeova píseň", "Strach z pádu"). (Hwaelos)

• - Anglické titulky k polovičke filmu urobil Tomáš Pulmann. (autobusik2)