Hořká satira režiséra Richarda Attenborougha, inspirovaná slavným protiválečným muzikálem, se opírá o řadu působivých medailonků, které sledují členy fiktivní rodiny Smithových během první světové války. Mezi rekonstruovanými scénami najdeme zavraždění arcivévody Ferdinanda či slavné vánoční setkání pruských a britských vojáků mezi ostnatými dráty v "zemi nikoho". Laurence Olivier získal za roli britského polního maršála cenu BAFTA. (Cinemax)

Fingon

70% Attenboroughův režisérský debut ve mně zanechal dosti rozporuplné pocity. Na jedné straně naprosto úžasná úvodní scéna, s jejíž dopadem na mně se dá srovnat jen scéna vánoční, na straně druhé se film docela vleče - nemluvě o tom, že je to částečně i film válečný a hlavně dlouhý (což jsou prvky, které nemám právě v lásce). Ale přiznejme si - kde jinde uvidíte zpívat Maggie Smith (profesorka McGonagallová) o tom, že "v sobotu dá každému za šilink" ? ()

dopitak

Dílo možná přelomové (v Attenboroughově tvorbě určitě), veskrze však nudné a proklatě dlouhé. Možná mi chybí informace, možná kontext, smysl pro ironii anebo by se člověk prostě musel narodit za kanálem, ale válka se dá parodizovat i jinak, a neptejte se mě proč jsem si teď vzpomněl na Kdyby tisíc klarinetů. ()