28. říjen 1918 v Praze

všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1928, 13 min

Střihový dokument, sestavený firmou AB z filmových materiálů, které byly natočeny v prvních dnech samostatnosti Československa (říjen – listopad 1918), zachycuje rušné události v Praze. (oficiální text distributora)

Radko

Slovo "revolúcia" v rôznych tvaroch sa v medzitiulkoch strihového dokumentu o vzniku Č-SR vyskytuje mimoriadne často. Samozrejme, že o žiadnu revolúciu nešlo, len o vopred dohodnuté usporiadanie novovzniknutých štátov na pôde porazeného kráľovstva. História sa však zopakovala. A po neviem koľký raz už len v podobe frašky: O novembri 1989 sa tiež zhusta všade hovorilo či písalo ako o revolúcii s prívlastkami ako "zamatová", "nežná", "študentská", pričom to žiadna revolúcia ani omylom nebola. Obyčajný mocenský prevrat alebo vystriedanie jednej garnitúry druhou. Zaujímavosťou filmu sú hradní strážcovia, uvoľnenene pobiehajúci pred strážnymi búdkami. V porovnaní s upäto strnulými panákmi neskorších rokov mali v začiatkoch formujúcej sa novej republiky celkom pohodu. ()

Cheeter

Poměrně zajímavé záběry dobře zachycující dobovou Prahu. Akorát jsem měl tu smůlu, že jsem viděl nejdřív nějakou moderně dozvučenou verzi, která mi to trochu kazila. Ale už jsem našel i tu správnou. ()