Reklama

Reklama

Smrtelný let aeroplánu pod pražským mostem

Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1919, 5 min

Obsahy(1)

Podlet Železničního mostu v Praze v červenci 1919 a jeho tragický následek: smrt ředitele YMCA v Praze. Ve filmu jsou zachyceny i dvě významné postavy raného českého filmu - kameraman a režisér Jindřich Brichta a spolumajitel produkční firmy, kameraman Karel Degl. Firma bratří Deglů byla významným producentem dokumentárních i hraných filmů v meziválečném období. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (10)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Čistokrevný dokument sestříhaný z reportáže o tragicky skončeném kaskadérském kousku, nad kterým by mnozí vrtěli hlavou i v dnešní době. A stejně se to má i s celým tímto krátkým filmem - má to prostě všechno, co byste od toho čekali dnes. Ale jde skutečně spíš o historickou zajímavost než o bůhvíjak strhující dílo. 70% ()

Radko 

všechny recenze uživatele

Výstižné popisky nemého filmu výstižne oboznámia diváka so smrťou dobrodruha (inak takto riaditeľa organizácie YMCA Praha), snažiaceho sa získať atraktívne fotky dvojplošníka podlietávajúceho jeden z pražských mostov. Ako vidieť, honba za čo najfamóznejším záberom nie je ani zďaleka doménou dnešných čias. Popis tragédie striedajú scény z následného opulentného pohrebu, na ktorom sa vystrieda niekoľko uniformovaných zborov a davy ľudí sledujúcich voz s rakvou zabalenej v americkej zástave, ťahaný tromi pármi gaštanových koní. I keď o tú gaštanovú farbu tátošov len odhadujem, ako sa asi z čiernobieleho filmu odhadnúť dá. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele

V roku 1919 chcel taliansky letec Tennente Haas podletieť pražský železničný most. Odvážny let bol filmovaný z loďky v strede rieky. Aeroplan letel pred mostom tesne pri vode. Bez problémov preletel pod prostredným oblúkom. Potom začal stúpať, ale pomalšie ako očakávali filmári. Došlu ku kolízii. Na lodi bol aj James B. MacCleary (riaditeľ kinematografického oddelenia American YMCA), ktorý pri tejto akcii tragicky zahynul. Priebeh nehody sa podarilo zachytiť na druhý aparát, ktorý bol umiestený na brehu rieky. *** ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Že si před sto lety lidé nevážili života, mě neudivuje. Spíše mě zaujalo, že ze zpravodajského hlediska má tenhle pětiminutový film úplně všechno, co mít má. Povinně bych ho promítal dnešním televizním reportérům. A nejen televizním. ()

swamp 

všechny recenze uživatele

Za První republiky... to bylo jiné kafe. Lidi se s tím nepárali a podlet železničního mostu byl tehdy jen patřičnou slávou, které určitě nemuselo předcházet několikaleté byrokratické kolečko pro získání povolení. :) ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Chtěli, aby se o této hazardérské akci všude psalo a mluvilo, no a to se jim skutečně povedlo. Jen v dosti odlišné formě, než by si hlavní aktéři přáli. Jeden skončil v řece, druhý v truhle. Nicméně ani smutná fakta nezmění nic na tom, že tento krátký dokument svou kvalitu určitě má. Obsahuje vše potřebné, co by měl a co by o této události měl divák vědět… ()

Marek1991 

všechny recenze uživatele

Viac je tu toho popísaného než zachyteného podľa mňa z tej tragédie. Trocha som sa aj zamyslel, aký význam má pochodovanie a prechádzanie takého počtu ľudí, vojsk a všelikoho a všeličoho pri pohreboch, no dúfam, že to malo nejaký aj iný význam než len tie, ktoré človeka napadnú hneď z fleku a keď si to tak vezmem, aspoň sme videli, akú úctu vtedy mali Američania k tomu riaditeľovi, aspoň to tak vyzeralo, že tam pochodovali oni. Každopádne je zrejme dobré, že to niekto filmoval, aj keď neviem, či sa z toho poučili. ()

CageDepp 

všechny recenze uživatele

I v této době byl tak starý dokument zajmavý. Škoda tak riskovat život, když to video stejně nemohly dát na Facebook :-D ()

VaHo 

všechny recenze uživatele

Do půlky dokumentu jsem si vážně myslel, že se jedná o fiktivní video, natočené někdy v 60. letech. Ovšem když jsem viděl skutečné záběry z července 1919 došlo mi, že to je pravé. Celý dokument, svou tragikomičností (nehoda italského aviatika, když podlétal železniční most v Praze a přitom zabil ředitele YMCA, který tento podlet natáčel z loďky pod mostem) mi silně připomněl cokoliv z Divadla Jary Cimrmanna... Snímek sice nepřináší nic přelomového, ale i tak se jedná o zajímavý pohled na jednu nevšední historickou událost. ()

Reklama

Reklama