Bělaja gvardija

• Rusko Белая гвардия (více)
Rusko, 2012, 60 min

Předloha:

Michail Bulgakov (kniha)

Konstantin Chabenskij, Michail Porečenkov, Nikolaj Jefremov, Xenija Rappoport, Sergej Garmaš, Jevgenija Dobrovolskaja, Fjodor Bondarčuk (více)

Historická dráma z čias Ruskej občianskej vojny, ktorá vznikla na základe rovnomenného románu Michaila Bulgakova. Historická dráma, ktorá zobrazuje turbulentné dôsledky Októbrovej revolúcie a osudy ruskej inteligencie, po kolapse cárskeho Ruska. V jej epicentre je rodina Turbínovcov a ľudské osudy jej členov, v ktorých pozadí sa odohrávajú zúrivé boje o Kyjev medzi cárskou Bielou gardou, boľševickou Červenou armádou, ukrajinskými nacionalistami a nemeckými imperialistami, v čase Ruskej občianskej vojny.
Končí sa rok 1918. 1.svetová vojna skončila, no v Rusku stále prebiehajú boje. Po zvrhnutí Dočasnej vlády Kerenského sa moci ujali boľševici. V krajine vládne Lenin a jeho spolubojovníci. No zatiaľ je to vláda skôr iluzórna. I keď cára s celou rodinou boľševici zabili, jeho prívrženci sú ešte stále pri sile a snažia sa boľševikov poraziť. Na Done s nimi bojuje generál Denikin, na Ukrajine sa ujal vlády hetman Skoropadskij a nemecká armáda je ešte stále na Ukrajine a Skoropadskij sa na ňu spolieha. Ku Kyjevu, v ktorom sa dejú neopísateľné veci a prebehlo tu už osemnásť prevratov sa blíži armáda nacionalistu Petľuru. Z vojny sa vrátil poručík doktor Alexej Vasilievič Turbin. Zomiera mu matka a celá rodina, sestra Jelena a mladší, sedemnásťročný brat Nikolka sú z toho zronení. Muž Jeleny, kapitán generálneho štábu Taľberg sa dozvedá, že Nemci nechajú Kyjev napospas Petľurovi a tak sa rozhodne utiecť s nimi. Celá situácia je zo dňa na deň neistejšia a vtedy hetman Skoropadskij vyhlasuje mobilizáciu... (STV)

Arsenal83

8 častí po 45 minút, alebo 4 po hodine a pol. Kratšie sa nedalo. Kto pozná Bulgakova, tak vie, že to je niekedy ako čítať Bibliu. Nie obsahom, ale rozsahom. Za mňa bol začiatok dobrý, potom človek pochopil, že to bude mnohokrát o patetickom hraní, ženy boli priam hysterické. A muži, tí len vojnu a smrť hľadali. Rusi majú asi najnáročnejšiu históriu plnú utrpenia a v podstate v každej dobe tam bolo ťažko žiť. S nástupom Lenina neprišli ružové začiatky. Krvavá občianska vojna pripravila o život mnohých. Politické zmeny boli automaticky spojené s obavou o život, ale tento seriál sa bude určite páčiť "trendy" ľuďom s tou správnou modro-žltou vlajočkou v profile. Ich krédo: "Sláva Ukrajine" tu odznie desiatky krát. ()

gogo76

Asi nikdy mi hlas rozprávača nevadil tak ako v tomto ruskom seriáli. Niekedy mlel také nezmysly a zbytočnosti, že som mal nutkanie film vypnúť. Prvé dva diely som doslova pretrpel. Nerád používam slovo nudné, ale tu to nuda naozaj bola. Až záver 3. dielu, už keď som seriál nadobro odpisoval prichádza menšie oživenie a náznak zlepšenia. Bol to však iba výkrik do tmy...O tom, čo sa skutočne dialo na Ukrajine, kto stál proti komu a prečo sa nedozviete takmer nič, teda ak neberieme do úvahy 5 viet, ktorými Nikuška okomentoval čmáranice na stene. Takmer všetko je tu nechutne nudná vata. Prvé 2. diely takmer celé presedíme za stolom, v dieloch 3,4 a 5 sa k niečomu schyľuje ale za stolom si tiež posedíme dosť dlho. Diel číslo 6. je takmer celý! venovaný postrelenému doktorovi...Prvá davová scéna - príchod a privítanie Petľuru, o ktorom sa veľa rozpráva , ale dostal nulový priestor! , prichádza až v 7. diely. Ten záverečný 8., je na tom najlepšie, ale ak to zhrniem dokopy ako celok, tak i prechádzka smradľavými ulicami vám dá viac. Dve hviezdy za dobré obsadenie a sympatickú Jelenu Vasilievnu. 40%. ()