Mikrokosmos

Mikrokozmos

Dokumentární

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1996, 80 min

Bruno Coulais

" Ze života Ferdy Mravence a jeho přátel", aneb jak lze udělat z přírodopisného námětu strhující podívanou. Stačí k tomu skvělá kamera, hudba a spoustu trpělivosti.(1.2.2003)

Krása se musí náležitě ocenit...(26.5.2003)

Na chvíli jsem chtěl být entomologem. 80% Zajímavé komentáře: Anthony, wipeout, Magggie, Jurator(2.4.2005)

Skvěle natočeno. Někomu se třeba díky tomuhle film může hmyz přestat i hnusit. ;-)(23.8.2012)

Francouzskym tvurcum se podarilo hrave a poutave zachytit zivot v trave.(3.8.2002)

Rozpočet $3,5miliónaTržby USA $1,573,842Tržby Celosvetovo $35,500,000║ Na toto sme išli povinne zo školy ale moc ma to nebavilo. /videl v kine: 40%/(19.7.2005)

Netradiční dokument nabízí nádherné záběry ze života hmyzu s pěknou hudbou Bruno Coulaise. Dívat se na plátně na šestimetrovou housenku je opravdu zážitek. Nejlepší části byly ty, kde se autoři pokusili aspoň o náznak nějakého minipříběhu - bažant útočící na mravence, milující slimáci, souboj brouků nebo déšť. V ostatních částech, kde jen sledujeme jeden hezký obrázek za druhým bez nějaké souvislosti, to je zajímavé méně. Film získal v Cannes 96 cenu za techniku a 4 Césary (hudba, kamera, střih a zvuk).(17.8.2003)

Unikátní dokument s příjemným nadhledem a perfektní technickou stránkou o jednom obyčejném dnu v trávě za domkem na louce... Osobně přesto od tohoto týmu mám ještě o malý chloupek raději Ptačí svět.(16.5.2005)

Velice zajimavej dokument s dobrou hudbou a suprovou kamerou. Jak by taky ne, kdyz tomu tvurci venovali pres 3 roky. Ale na druhou stranu i pres to, jak je to zajimavy, sem misty usinal. A docela mi tam chybeli u nejakyho hmyzu popisky, protoze sem nevedel co to je. A hovnival je krutak.(4.3.2005)

Záběry jsou to bezpochyby jedinečné, ale já se přesto docela nudil.(31.1.2003)

Nádherné!!!(30.3.2008)

Nebudu chodit kolem horké kaše. Podle mě je tohle dokonale zpracované, skoro až umělecké, dílo, které muselo zabrat hromadu času jak v trávě, tak i následně ve studiu a kdyby se kamera čas od času nevzdálila, myslel bych si, že je to všechno jen nahraný. Ale ruku na srdce, koho se baví dívat zaujatě přes hodinu v kuse na život hmyzu? Moc lidí asi ne.(3.11.2012)

Většinou nemám podobná "shromaždiště krásných obrázků" rád, ale tohle je na rozdíl od třeba Home opravdu zajímavé, exkluzivní a nevidíte to po tisící. Ke konci už to začalo být trochu stereotypnější, ale rozumnou délku to rozhodně utáhlo.(27.9.2012)

Fascinujúci pohľad na svet pod našimi nohami. Keď sme na tom boli v kine v ôsmej triede, moc ma to nezobalo, ale po desiatich rokoch už mám na prírodu iný pohľad a toto mikroskopické blúdenie po lúkach a miestach, kde je hmyz pánom je krásne. A čo je hlavné, že je to spracované svižnou, nenásilnou, nie až tak poučnou, ale príjemnou až akousi zábavnou formou. Dokonca som predýchal aj scény s mojimi obávanými arachnidmi, takže na tom asi niečo bude. Plnohodnotný filmový zážitok to však zďaleka nie je. 80%.(11.5.2006)

Nový, netradičny poľad na život na zemi. U mňa to naviac fungovalo celkom dobre ako horor plný krvilačných príšer z béčkových filmov :). (7/10)(19.4.2010)

Jako dokument jednoznačně za 5*****, jako film jednoznačně za 2**. Jeho kvalitu hodně prověří TV formát a přemýšlím, kolika dokumentům by na druhou stranu stejně tak pomohlo velké plátno. Ale tu originalitu a odvahu uvést ho do kin jednoznačně oceňuji. Jen pro mě krásné záběry ještě automaticky neznamenají krásný film.(1.4.2005)

Nádherné zábery - nádherný film(14.8.2003)

• Divočák

Už se vám někdy stalo, že vedle vás usnula půlka kina? Mně ano a já k tomu taky neměl daleko. Co ale taky chtít od dokumentu, kde nastane největší vzrůšo, když hovnivál napíchne svoji kuličku na větvičku a nemůže ji koulet dál.(27.8.2007)

Vyjimecny a jedinecny prirodopisny dokument, zachycujici svet jedne male louky. Krasa.(2.1.2004)

Úchvatné jak někdo mohl něco takového natočit, Francouzi se stávají mistři světa ve zvířecích dokumentech, v řadě Mikrokosmos, Ptačí svět a Putování tučnáků (( ::(28.11.2005)

Fascinující. A šlo to zaplaťpámbu i bez mluveného slova (skoro). Scény se zamilovanými hlemýždi, bojujícími roháči nebo vosími larvami patří k těm nejlepším přírodopisným momentům, jaké jsem kdy viděl. Velice se mi líbil i přístup tvůrců, kteří evidentně nepostrádali nadhled, a tak sekvence s deštěm připomíná válečný film, hovnivál podává výkon srovnatelný s nejslavnějšími zarputilci (já osobně si vybavil Roberta de Nira v Misii) a závěrečné "povstání komára" je jako vystřižené z hororu. Za velký zážitek samozřejmě "může" i Bruno Coulais, ale prim stále hraje úchvatná příroda naší planety.__P.S. Bez pavouků bych se obešel, ovšem vodnář, který si staví podvodní dům ze vzduchových bublin, mi vážně vzal dech.(6.10.2012)

Toto zkloubení art filmu s dokumentem funguje na jedničku. Nemám co vytknout. Příroda dokázal všechno sama. Tvůrci "jen"pozorovali, vybírali a komponovali.(21.11.2004)

7x.(28.7.2012)

Zpočátku jsem byl nadšen, jak úchvatně je zde život hmyzu natočen. Kamera nás zavede na neuveřitelná místa a ukáže nám fascinující detaily, o kterých jste netušili, že je možné je natočit. Jenže když se toho všeho nabažíte, zjistíte se jedná o poměrně nezáživnou nudu, které velmi chybí mluvené slovo jako u klasických dokumentů nebo nějaký děj aby to mohl být film!(29.4.2008)

Zajímavý pohled do života hmyzu na jedné odlehlé louce kdesi v sousedství. Nic víc, nic míň.(11.6.2006)

Dokumentární film ze života hmyzu s pěknou hudbou. Hodně netradičních kamerových záběrů a hrátek jako zpomalení, zrychlení a hodně pěkných detailních záběrů. K dokonalosti chyběly titulky s názvy jednotlivých hmyzích zástupců.(8.5.2011)

Neuvěřitelná sonda do života hmyzu. Nádherný francouzský komentář vás vysloveně vtáhne do mikrosvěta jedné louky a jejího obyvatelstva. Jedním slovem: POEZIE.(16.4.2003)

Úchvatné kamerové záběry a výborná, hodící se hudba. Hmyzí říše jak jí neznáte.(16.12.2008)

Pro mě obyčejný dokument s několika opravdu perfektními scénami.;-)(27.2.2009)

tento film je klasika - hraný dokument o hmyze na jednej francúzskej lúke - to je fakt originálny nápad a keď sa k tomu pridá skvelá hudba s dokonalou kamerou, tak máte takú bombastickú audiovizuálnu lahôdku, že až(3.1.2006)

Na svou dobu rozhodně nevídané, chvílemi strhující, skvěle hudebně sladěné dílo. Dílo, které dokazuje, že na téhle náhodně, nebo nevím za jakým účelem, vzniklé planetě, skutečně nepřežíváme jen MY (nebo naše forma života). Existenci jiného druhu není nutné hledat ve vesmíru, nejprve je nutné se zadívat a zaposlouchat do přírody kolem nás. Je na to vůbec čas?(12.9.2011)

Potichu a bez dechu sledovat tuto úchvatnou podívanou.(26.8.2018)

Úžasný pohľad do známeho sveta neznámimi očami. Tu som si uvedomil, čo znamená slovo dážď či babie leto...(5.5.2006)

Kvůli fóbiím svých přátel jsem si zvykla (alespoň před nimi) označovat všechen hmyz jako chrousta. Toho se totiž bojí nejmenší procento z nich. Velmi ráda bych doporučila tento film mým milým fobikům. Zcela po pravdě jim sdělím, že jsem u něj byla několikrát napjatá více než při dobré detektivce. Že se mohou těšit (dle jejich zálib) na spoustu sexu, opulentní žranice, porody, zrození, boj na život a na smrt, snahu o záchranu holého života. A to vše bez steroidů a počítačových triků. Jen mám trochu problém, jak tento film vnutit kamarádovi, který se rád vychloubá svými jizvami, jež utržil v lítém boji se slunéčkem sedmitečným.(23.4.2012)

• nascendi

Tešil som sa na tento film, tušiac aký asi bude. U filmov tohto typu obdivujem nielen technickú stránku diela, ale aj nové informácie, ktoré divákovi o tomto neznámom mikrosvete prináša. Je obdivuhodné, aká pestrosť tvarov a spôsobu života sa skrýva v trávniku pod našimi nohami (ak sme ho samozrejme niečím zaručene účinným nepostriekali). Osobne ma potešilo najmä doplnenie zvukov. Škoda, že chýbal zvuk najdôležitejší, a to komentár.(12.10.2014)

Pokud nějaký subžánr dokumentu opravdu nemusím, jsou to právě záběry ze života zvířat. O to více mě tenhle kousek překvapil a fascinoval. Strhující film, který neotravuje žádným didaktickým komentářem, ale nechává mluvit jedinečné záběry za pomoci perfektního zvuku a občasné hudby.(13.3.2005)

Moc pěkné záběry, díky kterým mě už ani nenapadne dupat po mravencích a zase jednou si připomněla, že Země je nádherné místo. Spider-Man mě vyléčil k averzi vůči pavoukům, Mikrokosmos vůči broučkům.(21.2.2003)

Nádherný dokument o tom, co se nám děje pod úrovní podrážek bot, když jdeme po louce.... Již jsme si zvykli dívat se na dokumenty o zebrách, lvech, šimpanzích, ale tohle bylo poprvé, kdy se kameraman musel vybavit pořádným teleobjektivem aby nám přiblížil život slunéček, kudlanek, mravenců a jiného milého hmyzu :-) Dešťové bombardování bylo fantastické, stejně jako útok bažanta na mraveniště. Nechápu jak tohle někdo mohl vůbec natočit... Úvodní píseň mi dlouho zněla v uších. * * * * *(9.12.2011)

Perfektně natočený pohled do života hmyzu.(2.9.2007)

Podle mě nejdokonalejší přírodopisný dokument. Úchvatné záběry, chvilkami jsem si připadal jako jeden z nich. Celý dokument je slyšet jen zvuk hmyzu a chvilkami trocha melodie a to dokonale vytvoří atmosféru a donutí vás to začít přemýšlet a lépe pozorovat přírodu i ve skutečnosti. Už vím skoro všechno o světě pod nohami. Z mé výšky 174 cm vidím mravence a další hmyz jako černé tečky, ale nyní si je budu prohlížet pečlivěji a dávat pozor ať jich moc nezašlápnu.(19.7.2008)

Nikdy bych si nebyl pomyslel, že i ve světě hmyzu může člověk objevit poezii. Do té doby, než jsem shlédl Mikrokosmos…(2.12.2016)

Fascinující pohled do života v trávě, kde se změní vnímání velikosti. Naprosto úchvatná kamera udrží vaše oči přišpendlené na obrazovce, přestože ve filmu nemůžeme mluvit o jakkémkoli příběhu a suma-sumárum padne jen několik slov uvaděče. Nezapomenu na záběry, kdy sluníčko sedmitečné sbírá rosu nebo kdy začne pršet. Podívat se na déšť z pohledu hmyzu je báječné...pět celých...(15.3.2004)

• rawen

Vizuálně určitě povedené a pro někoho jistě i fascinující - já jsem si film pustil a po 50 minutách jsem tvrdě usnul (předtím jsem byl čilý, vážně!) - to se mi u filmu stalo naposledy ve 12 letech kdy jsem byl nemocný a měl horečku... Musím tedy náležitě zhodnotit, berte to klidně jako provokaci, ale pro mě (milovníka přírodopisných dokumentů!) tento film není - nehodnotím(13.8.2006)

Hezké obrázky, navíc přínosné z hlediska popularizace. Bohužel, od dokumentu očekávám i nějaký přísun informací, což v tomto případě naprosto nehrozí. Vlastně to vůbec není dokument, jenom taková vizuální atrakce. I tak je to ale dost dobrý(22.3.2008)

všechna čest tvůrcům, protože to muselo dát obrovskou práci, ale já se zkrátka někde asi v půlce začal spíš nudit.. přesto jde bez debat o hodně působivý výlet do světa hmyzu, který si zaslouží pozornost..(17.12.2013)

Tam kde my potřebujeme celou planetu, Někdo jiný potřebuje louku. myslíte si , že jen člověk , prožívá příběhy a že živout broučků je monotonní a nudný. Koukněte se na tento film a budete okamžitě jiného názoru. Je to film s velkým příběhěm , který hrají malí herci . každý tento herec by si měl jít pro oskara, ale asi by ho neocenil:) Vynikající nápad, Uchvatná hudba, Dokonalá kamera a herecké výkony:) par exelant:)(20.7.2005)

Dokument monumentálně malých rozměrů, který nám smrtelníkům přiblíží svět plný úžasných stvoření, jejichž velikost vůbec nehraje roli. Obdivuji velké odhodlání, obrovskou tpělivost a největší kvalitu. A ta lehká francouzská písnička tomu dodala ještě něco navrch.(27.5.2010)

Možno, že by sa tento film nedal považovať za najlepší prírodopisný dokument, určite však za najúchvatnejší, vďaka čomu prispieva dokonalá syntéza hudby, obrazu a zvuku. Hmyzia ríša nebola ešte nikdy predstavená tak neuveriteľne úžasne, pričom zábery nie sú vôbec upravované. Pochváliť treba aj dobre pasujúcu hudba a hlavne skvelé využitie zvuku, ktorý častokrát až šokuje. . Najviac potešia drobné epizódy ako láska slimákov, bažant pojedajúci mravce, valihnoj, ktorý si o slamku zapichol guľku trusu a snaží sa ju vytiahnuť alebo dážď. Ostatok filmu síce ponúka prekrásne zábery z iného sveta, avšak dejovo nijak neobstoja, takže v niektorých chvíľach je filme značne nudným, navyše tu chýba komentár, ktorý by mnohé scény lepšie priblížil a urobil by tak film zaujímavejší, nakoľko je síce úžasne sa na to dívať, avšak častokrát ani neviete o aké druhy sa jedná. 5 Cézarov je však rozhodne zaslúžených (produkcia, hudba, kamera, strih a zvuk), len škoda, že sa film aj napriek len hodine a štvrť zdá občas mierne nudným.(11.12.2007)

Je moc pěkný, kolik logiky v té přírodě je.(20.7.2013)

Měl jsem z toho mravenčení. Kamera: Thierry Machado. Hudba: Bruno Coulais.(22.12.2012)

Svým způsobem akční/komediální/dobrodružný/romantický film trochu jinak - skvěle. Pohled na svět z tak trochu jiné perspektivy. Ani mi tam ten člověk vůbec nechyběl. Pravda, po padesáté minutě to nějak ztratí koule, ale scéna s hovniválěm a déšť jsou naprosto parádní.(9.12.2008)

• draggo

Bezpochyby nejnudnější film co jsem kdy viděl. Co na tom že jsou to pěkný obrázky, ale po dvou minutách jsem se začal nudit a po pěti jsem začal trpět. O to horší, že jsem to musel dokoukat do konce. Aspoň vím, čemu se vyhýbat širokým obloukem. A to proti přírodovědným dokumentům žádnou averzi nemám, jen musí být natočeny aspoň trochu záživně, což Mikrokosmos není ani omylem. /viděno na DVD: 10% a odpad!/(4.1.2011)

Obrázky jsou rozhodně krásné, ale nějak se nezbavím dojmu, že hudbu si to zasloužilo lepší. Na druhou stranu zde posloucháme hlavně hmyz, takže pro hudbu ani moc prostoru nezůstalo. Rozhodně doporučuji být při sledování maximální svěží. Jinak hrozí celkem silné nebezpečí usnutí. Zase kde jinde uvidíte souloužit berušky a další hmyz. Po chvíli se vše solidně okouká. Slabé 3*.(20.8.2012)

Při většině televizních dokumentů ze života hmyzu se mi dělá špatně (já hmyz nějak nemusím), ale při tomhle snímku jsem byl esteticky naplněn. Nádherný film.(26.5.2003)

Má to skvělé, řekl bych přímo boží záběry, ale ... chybí tomu šmrnc.(27.3.2011)

Výborná kamera a zvukové zpracovaní. Neuškodilo by vysvětleni jednotlivích zaběru na různí hmyz, protože já osobě si myslím, že v dokumentu bych se měl dovědět i nějaké ta fakta, ale tady padli tak 3 věty což mě nijak neobohatilo o moji znalost v oblasti hmyzu. Stačilo by trochu vysvětleni a klidně bych svoje hodnoceni zvednul o jednu hvězdu. Jenže když lajk jako já ani nepozná ve většině případů o jaký hmyz se jedna a ani se mu to někdo nepokusí vysvětlit, tak si tento film z mého pohledu nezaslouží víc než 3 hvězdy.(26.4.2013)

Zajímavá sonda do života hmyzu mě dostala zejména svými záběry na jednotlivé živočichy. Chyběl mi snad jen komentář, který by vysvětloval, na co se zrovna koukám. Nejvíc mě zaujal asi vodní pavouk stavějící své vzduchové hnízdo a snad nikdy nezapomenu na milostnou scénu šneků, podbarvenou vážnou hudbou.(17.4.2012)

Celkom fajn príbeh zo sveta prírody, dokument, ktorý vás zavedie do tých najminiatúrnejších svetov zvieratiek, ktoré tvoria začiatok a koniec potravinových reťazcov. Fascinujúce to pre mňa však nebolo, chce to trpezlivosť, je to skôr oddychovka a nanešťastie to chvíľami aj nudí, ale kamera je výborná a hudba ujde.(13.6.2012)

Dokonalé ztvárnění mikrosvěta, který pulsuje pod našima nohama. Film vhodný nejen pro biology, psychology, sociology, ale určitě i pro nás ostatní, laiky.(20.8.2012)

Skvělý nápad. Úžasné záběry ze života hmyzu.(15.9.2010)

Jen se usadit v temnotě kina či v pohodlném příbytku se sklenkou vína a vnímat nádheru, jež k nám přichází nejen v podobě úchvatných scenérií příběhu hmyzího království, ale také fascinujícími něžnými tóny čarokrásné hudby, která jde ruku v ruce tímto fantastickým vyprávěním o kouzle přírody a touze přežít. Zdaleka se mi příčí výraz dokument…ne, tohle je ryzí umění těch nejdokonalejších aktérů, tvorů naší planety, tohle je dobrodružství, tragédie i komedie, divadlo i opera tajemného Mikrokosmu. Zapomeňte na vše a jen přijímejte ty opojné doušky tohoto vzácného kousku.(11.5.2012)

National Geographic bez keců. Spousta skvělých záběrů na mikrosvět. Místy mi ale jako přírodověckému neznalci komentář přeci jen chyběl.(21.6.2007)

Fascinující meditativní zamyšlení nad jiným světem, který se ale skrývá blíž, než si myslíte. Nedivím se, že u toho lidé usínají. Jak už jsem řekl, je to hlavně film meditativní, uklidňující, zkrátka jeden z nejlepších filmů před spaním - to nemyslím ve zlém. Je na něm sympatické, že není edukativní, tedy nic nevysvětluje a obejde se bez komentářů ve stylu: "Tady vidíme samičku kudlanky nábožné, jak žere samečka." Dalším kladem, kterým Mikrokosmos disponuje, je GENIÁLNÍ soundtrack! Když se řekne "Mikrokosmos" vybaví se mi právě ta nádherná ústřední melodie a obrazy kudlanky před měsícem, námluvy šneků, zobání mravenců bažantem, skarabea s kuličkou. Nezapomenutelné! Pro entomology splněný sen a pro normálního smrtelníka snad dostatečná výzva, aby nešlapal na trávník.(25.8.2007)

Velmi strhující film. Stanu se menším a ještě menším...až je nám dáno nahlédnout do světa, který obyčejně nevnímáme. Za tenhle výlet do říše hmyzu jsem moc vděčný.(8.12.2008)

Některé záběry tohoto výborného dokumentu si dovolím označit za "klasické" (v pavučině, souboj roháčů...), řada je však jistě ojedinělých ba možná i unikátních! (zrození vosy nebo komára), série Planeta Země (2006) u mne ovšem stále vede.(1.4.2012)

Krásne obrázky, ale ja by som to ocenil aj s doprovodným slovom.(7.9.2015)

Fascinující život hmyzu a dalších živočichů , jejich prostředím jsou neproniknutelné pralesy trav i kapičky vody veliké jako domy.Film byl oceněn čtyřmi Césary.(15.12.2006)

Ťažko hodnotiť ako film, keďže tvorcovia len parazitujú na fascinujúcej prírode, no musí sa uznať, že pre človeka tipu homo erectus technicus je to paratizovanie hodné kráľov. Makrá a slow motiony plus vhodné podfarbenie hudbou to všetko v harmónii s pomalým, no občas prekvapujúco dramatickým plynutím života v mikrokozme jednej lúky. Z tejto perspektívy si človek uvedomí aké trápne sú reakcie "fuuuj" pri pohľade na nejaké tie húsenice. Ešte sa máme čo učiť od prírody, ktorá vo svojej efektívnosti a jednoduchosti predčí všetky možné super zložité technológie ľudstva. 3,5*(16.5.2007)

Opravdu úžasné scény záběry ze života hmyzu, avšak mohlo by to být kratší a chybí zde komentář, který by snímek určitě zpestřil a více by vtáhnul diváka do sebe. Pro milovníky přírody a biologi to musí být dokonalé. Pro mě sice pěkné, ale jednou stačilo.(1.4.2011)

Mikroskosmos pro mě není moc film, spíš série pěkných obrázků a místy vtipné spojení s hudbou (operní árie při hlemýždí souloži). Jen mě iritivaly zrychlené scény růstu popínavého úponku a rozvíjení květů - brr.(14.4.2012)

V porovnání třeba s Barakou ale i Ptačím světem je Microcosmos přeci jen o něco chudší příbuzný co se vizuálu týče, ale svým poselstvím k zamyšlení i hudební složkou je určitě na pět. A dodnes si občas vzpomenu, jak jsem kdysi před dávnými věky po jeho zhlédnutí měl sto chutí fláknout v práci se sekačkou na trávu a stát se džinistou, když jsem si v plné síle uvědomil, kolik živých bytostí povraždím každým jedním pitomým sekáním každé jedné pitomé louky na Petříně. Tak jsem si tenkrát vsadil sportku a řekl si, že kdyby Osud nechtěl abych to dělal dál, tak mě nechá vyhrát a já nebudu muset chodit do práce masakrovat broučky. Ale Osud se na mě z vysoka vykadil, no a tak sekám trávu a kácím stromy dodnes, ahimsa neahimsa... Vlastně jak si teď vzpomínám - trochu mě ještě zklidnilo, když jsem si všiml jaká spousta ptactva z té čerstvě posekané trávy vyzobává hmyz, takže moje masové vraždění bylo zase na druhou stranu aspoň někomu k užitku.(8.2.2016)

Musím se přidat do řady k těm, kteří sice ocení krásné záběry a určitě spoustu práce filmařů, ale byla to prostě NUDA a u takového typu dokumentu mě chybí komentář. Taky to chtělo více akce, protože pokud je největší vzrůšo milostná anabáze dvou nadržených šneků, tak se nedivím, že někde usnula půlka kina ! - 50%(29.1.2009)

• Carlossss

Zkoušeli jste si pustit někdy nějaký dokument o světě zvířat a vypnout si při tom zvuk? Krásné záběry vás sice pobaví, jenže po chvíli začnou nudit. Stejný případ je i Mikrokosmos. Nádherně natočené, přesto nuda...(22.3.2008)

Tak tohle je opravdu unikát. Je hodně zajímavý, inspirující a osvěžující podívat se do tohohle mikrosvěta, kterej každej den akorát ničíme. Z filmu o filmu je vidět jaká piplačka to byla a jak časově náročný je něco takovýho zkompilovat. Nejlepší "herecký" výkon pro mě byl ten vodní pavouk. Ovšem tu inzerovanou příběhovost, kterou autoři propagují, jsem tam úplně nenašel, hudba mi taky přišla poněkud fádní, což ve filmu beze slov je trošku problém. Proto nedávám absolutní hodnocení.(13.10.2008)

• Caminzind

Debilovina pro ty, kteří nejspíš zapomněli, že příroda není výtvorem televize. 10% (viz komentář od regin)(7.1.2010)

Pekné (esteticky) ... Prázdne (vo všetkých ďalších aspektoch) ...(11.12.2007)

Unikátní dokument...(8.12.2008)

ocenenia : MFF Cannes 1996 - nesúťažný výber(9.5.2013)

Úžasný umelecký zážitok. Šťastie, že do toho nedali tie ich náučné suché komentáre, takto mi to sedí oveľa viac. Zábery sú famózne, kamery sú fakt výborne umiestnené a zachytili to čo sa len tak nevidí. Takýchto filmov je veľmi málo, ale asi každý stojí zato ako napríklad Putovanie vtákov či Putovanie tučniakov. 85%.(10.9.2007)

Zajímavý pohled do života hmyzí říše. Naučný dokument s vypravěčem ale nečekejte, spíše umělecké záběry pouze za doprovodu hudby. Za estetický prožitek a náročnost natáčení 4*. Doporučuji se ale na to dívat v dokonale bdělém stavu, jinak hrozí usnutí, jak se mi to 2x stalo, když jsem si to pouštěl večer. Dokoukáno napotřetí přes den :-)(28.5.2008)

Fascinující svět na cca 1 m2 :), který je bizarnější než hromada sci-fi filmů. Zvlášť oceňuji, že se nekoná žádná přehnaná exotika, ale je zde ve většině případech zobrazena havěť, kterou může člověk běžně potkat ve svém okolí (a možná i doma).(25.3.2009)

KAždý druhý komentář je o tom jak to bylo krásný, ale nudný. Mě to rozhodně nudný nepřišlo, spíš naopak, občas sem kroutil hlavou. Dokument bohužel pouze ukazuje a absolutn nic nevysvětluje, dost často by mě zajímalo proč se dané zvířatko tak či onak chovalo a co právě dělalo :)(13.9.2009)

• SallyZen

Rád chodím do přírody, utíkám tak od hnusu městského smogu a mnoho přeceňovaného civilismu, přesto tenhle snímek o tom, co je kolem nás byl příliš nezáživný. Příroda sice hezká, ale to je všechno. Přišlo mi to úplně o ničem. Ač, to nemá dlouhou stopáž nebavilo mě to a je to podle mě dost přecenované, no .. asi tu jsou všichni lyricky spojení s přírodou. Já tímto způsobem určitě ne(přes TV). 40%(10.8.2011)

Líbající se mravenci, nenažrané slunéčko sedmitečné, hlava mravence vypadá v detailu jako hlava Vetřelce by Ridley Scott, hlemýždi si třou ulity, pavouk mumifikuje včeličku, ledňáček v lesíku Bougnoles hlásí průnik, syslící mravenci, dešťové koule bombardují mikroobyvatele místního ekosystému, brouci se bitkují jako kohouti, skupinový raut housenek a mnohem více. Brilantní dokument, jež je bezesporu nejakčnějším filmem, jaký jsem kdy viděl. 100%(7.4.2013)

Krasne a detailni zabery ze zivota hmyzu (jako z National Geographic). Nejvice se mi libil onen ptak vyzobavajici mravence a pavouk namotavajici svou korist do pavuciny. Velmi zajimave a poucne, jako delany pro skolni osnovy.(14.8.2013)

V 11 letech mě to opravdu bavilo - brouci roháči velcí jak nosorožci a bažant je ohromný jako T-REX! Během 15 let příprav byla pro dokument speciálně vyvinutá kamera na dálkové ovládání, natáčelo se tři roky a soundtrack je od skladatele Secret of Kells!(25.1.2012)

Kdo z nás má rád hmyz? A kdo by bez něj dokázal žít? Kdo se hlouběji o hmyz zajímá? Na všechny tyhle otázky by se víceméně dalo odpovědět NIKDO. Avšak po shlédnutí téhle strhující a světe div se, napínavé podívané možná na lecos změníte názor. Strhující 100%(25.3.2008)

Hypnotické, fascinující a krásně tiché.(2.8.2010)

Opravdu nádherné záběry, které až berou pomalu dech a když jsou doprovázeny krásnou hudbou a realistickými zvuky, tak jenom smekám. Mnohdy jsem byl až ze všeho paf. Stejně mi ale chyběl nějaký ten komentář a to je mínus, které stojí hvězdičku.(7.9.2009)

Tvůrci museli mít neuvěřitelnou trpělivost!(18.1.2013)

Velmi pěkný dokument.(26.10.2013)

• Martin741

Zo Zakladnej Skoly sa na toto vo velkom chodilo, to si presne pamatam. Nebavilo ma to v roku 1996, nebavilo ma to 2006 a nebavi ma to stale. 40 %(10.1.2015)

Nemůžu než smeknout před precizní makro kamerou a zjevnou mega-trpělivostí tvůrců. Výsledek je překrásná podívaná, kterou jsem celou odkoukal v němém úžasu. Pavouček v podvodní bublince jednoznačně vede.(15.6.2012)

Tento film je takový dokument - nedokument. Hodinu a půl (necelou) koukáme na minipříběhy ze života hmyzu, bohužel bez jakéhokoliv slova (proč jsem si tak pracně na začátku DVD volil mezi češtinou a francouzštinou?), které by divákovi dalo nějakou přidanou hodnotu, informaci nebo něco, proč se většinou na dokumenty koukáme. Takhle jde jen o vizualně-akustickou prezentaci toho, co se děje v trávě za barákem - ačkoliv i vizuální i akustická stránka filmu je bezvadná...(27.6.2013)

Nevím přesně, jak tento film hodnotit, vyvolal ve mně rozporuplné pocity, ze začátku jsem měla pocit, že netuším co sleduji a že kdyby autoři přidali komentář, šlo by o velmi pěkný a jistě i zajímavý dokument. Ale postupně jsem se do filmu dostala i bez komentáře, i když mě často štvalo, že příliš netuším, co pozoruji. Ale naštěstí je biologie "můj obor", takže jsem se příliš neztrácela. Hudební doprovod je většinou velmi zdařilý a opravdu krásně vykresluje atmosféru. A obraz také stojí za to, autorům se podařilo tento maličký svět vykreslit jako by byl na úrovni našeho. No upřímně si myslím, že pro lidi, kteří nijak nemají biologii nebo přírodu v lásce a netuší, co se ve filmu děje, to bude nudná podívaná, dívat se 80 minut na krásné záběry přecejenom většinou omrzí. 7/10(15.6.2008)

Mikrokosmos bych povinně promítal na hodinách biologie. Hmyz většinou nikoho nebaví, ale koho nezaujme tato sonda, je nejspíše navždy ztraceným ignorantem. Krása.(19.7.2008)

Pěkné pohledy na hmyzí svět v doprovodu skvělé hudby. Ale mě přesto jen pěkné obrázky nestačí a postrádal jsem tam nějaké ty informace, které od dokumentu očekávám. Takže za skoro hodinu a půl jsem toho viděl hodně, ale nedozvěděl jsem se skoro nic.(14.1.2014)

Profesionalita filmařů zdá se nezná mezí, protože si neumím představit tu neskutečnou práci, kterou musel tvůrce tenhle dokument stát. U mě ale dojel na faktu, že hmyz nemám rád a tím pádem mě to moc nezajímalo. Když se jedná o savce, ptáky, ryby,... je to něco jiného, ale tohle obsahem nebylo nic moc. 60%(18.7.2017)

Ke klasickému filmu tomu chybí příběh, k bezchybnému dokumentu komentář. Microcosmos si užijete především s dokonalým ozvučením a velkou obrazovkou. Téměř max. hodnocení je čistě za technické zpracování (které je dokonalé) a za neuvěřitelnou práci, kterou natáčení muselo dát. Jako klasický film to však hodnotit nelze a proto si dejte pozor, aby jste nečekali víc, než může Microcosmos vůbec nabídnout (jako já...)!!!(22.4.2003)

Vzácný dokument, který přibližuje život drobného hmyzu. Dočkáme se tu žánrů jako: romantika (slimáci), horor (larvy, mravenci a konečné povstání knížete komára), akční (souboj roháčů), atd... Obdivuhodné a krásně ostré.(3.1.2013)

No moc tady toho nenamluví :) Stačí si ale vychutnávat nádherné detailní záběry a zvukovou extázi!! Ve scéně s deštěm jsem pomalu ani nedýchal! Paráda...90%(17.8.2014)

Mikrokosmos se ve své době stal fenoménem, vzbudil značnou pozornost a nadšené ohlasy. Přívlastek dokumentární není nejvýstižnější zařazení. Jde o fascinující vizuální show a exhibicionismus v dokumentaristickém formátu. Povstal v dobré víře a důmyslná popularizace vědy našla tuze atraktivní cestu. Staví se na mikropovídkách a životně důležitých meznících. Život v syrové podobě nejpřirozenějšího spádu je díky technické vyspělosti přeměněn v jedno z nejúchvatnějších obrazových představeních. Díky zápalu a citu jsou obraz, dynamika akce a význam událostí bezprostřední a uhrančivě dokazují svojí dokonalost. Možná laciné, ale také působivé a účinné. Přinese myšlenky a osvěžující závan, jen vrozený odpor ze zástupců hmyzí říše nevyléčí a štítivost zůstane. Mikrokosmos byl chytrým tahem, sklidil zasloužený aplaus a exhibicionismus nahého světa kouzlí divadelní dramata i frašky.(18.5.2017)

Niečo nové a niečo výborné to je tento dokument 80%.(28.9.2006)

Od dnes sa pravdepodobne budem veľmi obávať kam budem šliapať. Nesmierny zážitok . Kamera perfektná, hudba veľmi podmanivá a trefná . Režisér geniálny, veď ním bola koniec koncov sama príroda . Ale samozrejme pocta patrí aj dvojici režisérov, ktorí sa na tom podieľali a zobudili vo mne , že svet nie je len okolo a nad nami ako o tom často polemizujú filozofickí i náboženskí fanatici, no i pod nami a ďaleko rafinovanejší, ako sa na prvý pohľad a bežným okom zdá.(26.8.2012)

Vítejte v podivuhodném miniaturním světe, vítejte v mikrokosmu, sledujte s úžasem tu vskutku fascinující rozmanitost drobného života, který je z obvyklé lidské perspektivy téměř nepostřehnutelný, to ale pro nás diváky velmi originálně mění díky skvělé technice makrosnímaní trpěliví a vynalézaví tvůrci, umožňují nám tak nahlédnout a nenápadně odkrýt zatím utajené životy řady pozoruhodných malých tvorečků, kteří se tak v jednotlivých scénách najednou stávají jakýmisi epizodními herci přehrávajícími jen pro nás své role podle obvyklých dennodenních scénářů, opravdu mimořádné, nádherné, až poeticky vyznívající, jen obrazovými prostředky vyprávěné dramatické dílo z jedinečného světa, který jsme třeba zatím bez většího zájmu jen míjeli nebo vnímali jeho existenci jen okrajově, považovali ho za pro nás nepodstatný či jen více, méně ten náš život obtěžující, stejně jako uživatelka Fridecka doporučuji ke shlédnutí lidem, kteří mají ke hmyzu odpor.(29.11.2012)

• G.W.Bush

Nemám rád brouky.(8.5.2009)

Tento dokument jsem si pustil v nevhodnu dobu, a to zrovna při obědě, což nikomu nedoporučuju, díky některým nepříliš chutným záběrům. Co se týče celkového zhodnocení filmu, tak pro mě 60% a zlatý střed, nic víc, nic míň.(25.1.2012)

Obdiv k tomu, že se povedlo takové záběry pořídit, že v takovém množství, takhle vynalézavě a přitom nevtíravě je ozvučit (francouzští ruchaři by za všechno to broučí a stonožčí dupání, šmátrání po papírmaši ve vosím hnízdě, sesýpání písku v mraveništích atd. atp. zasloužili metál) a pospojovat do celku, který díky naznačeným mikropříběhům a využití přirozených přírodních cyklů má hlavu a patu, ač nemá děj, tedy všechen ten obdiv by na pět hvězdiček nestačíl; ta pátá je za to, že to celé dohromady za vydatného přispění citlivě zvolené muziky dovede dospělého přivést zpátky k pocitům, které měl jako dítě, když ležel na louce a čučel do trávy, do lesa nebo do nebe.(6.7.2013)

Nádherné obrazy, jedna krásná fotka za druhou... Umocněno skvělou hudbou v dějových momentech. Ještě teď si pamatuji, jak celé kino tleskalo v momentě, kdy se hovniválovi podařilo vyprostit jeho kuličku... Ale pamatuji si i to, že mě to celé vlastně moc nebavilo. Nebyla jsem vtažena na filmové plátno, neztratila jsem pojem o čase... Na celovečerní film do kin mi to prostě připadá málo...(19.9.2014)

Venku začne pršet. Člověk si řekne - chčije a chčije. Ale někoho to třeba stojí život :))(22.3.2008)

Mikrokosmos byl fakt pěkný, ale znova se na něj podívám za pěkně dlouhý čas.(29.1.2010)

Krásné záběry z jedné "prosté" louky se spoustou kvalitních němých herců.Dokument téměř bez komentáře.Zpočátku na mě Mikrokosmos působil,jako by se tvůrci snažili o něco až příliš artového,ale asi po deseti minutkách mě přesvědčili o hravosti celého filmu.Navzdory své krátké stopáži přesto chvílemi nudil.Chtěl bych snad jen vypíchnout záběry na hovnivála,skvělou scénou se šneky podbarvenou Coulaisovou hudbou,zakuklení a vykuklení vosy či co to bylo a pár kratičkých patálií s hmyzem na vodě...jinak mi to nepřišlo ani nijak přínosné,zábavné a ani umělecké.Tvůrcům závidím jejich trpělivost,které jistě musí mít přehršel.PS:Nakonec jsem udělil hvězdy 4...v bluray to musí být ještě o dvě tykadla lepší.(28.3.2012)

Já i tu vůni louky cítila! Vyjímečný dokument, překrásná hudba, úchvatná kamera...prostě nádhera!(18.5.2014)

Fascinujúci dokument, ktorý mikroskopicky približuje drámu odohrávajúcu sa na každej lúke. Škoda, že na pekné obrázky sa nepodarilo navrstviť nejaký súvislejší dej, ale to uý by som asi chcel priveľa.(6.3.2005)

Těžko hodnotit takový kousek.. ne že by tam teda nebyl úplně děj.. Viděla jsem pracovité mravence, fikaného pavouka vodního, líhnoucího se komára, mazlící šneky, jakéhosi tropického pavouka zapavučujícího kobylku nebohou.. a co se mi líbilo nejvíc? Bobika beruška jdoucí si takhle v pohodě po lístečku, přičemž kapka dopadajíc na lísteček ji parádně odmrštila. To muselo být úplně tsunami pro ni.. Nádherné to ale bylo.. opravdu.. super kamera v perfektním přiblížení. Takové pokoukání se nám, měšťákům, často nepoštěstí.(12.7.2012)

Neuvěřitelná podívaná, která opět potvrzuje, že pokud jde o přírodopisné dokumenty, nikdo na světě to neumí tak jako Američané a Francouzi. Mikrokosmos mohu jen doporučit.(29.10.2012)

• Greenpeacak

Niežeby by ma pohlavný styk lienok nezaujímal, ale niečo tomu naozaj chýbalo. Neviem si predstaviť, že by som na tom sedel v kine, v tichúčku, 80 minút bez vyrieknutého slova a jedol pritom nachos.(5.1.2013)

Zaujímavé zábery, občas aj bombastické, u mňa vedie súboj lienky a mravcov o vošky. No a samozrejme, hovnivál so svojou guličkou, to je už dnes klasika objavujúca sa často vo filmoch o hmyze. V mnohých "scénach" som si spomenul na včielku Maju, kde som rovnaké scény už videl, len boli kreslené a až teraz oceňujem, aké boli do detailov výstižné.(12.10.2014)

Je to zajímavé a technicky revoluční, ale pro člověka nefascinovaného hmyzí říší také poměrně nudné.(27.2.2003)

Umělecký dokument ze života hmyzu. Brouci jsou lepší herci než většina jejich lidských kolegů.(31.10.2003)

Natočit MICROCOSMOS muselo stát francouzské filmaře spoustu umění a především trpělivosti, i když výsledek působí někdy až moc "camera-only" a hédonisticky. Jako bych se na 80 minut vrátil do útlého dětství, stráveného ponejvíce objevovaním malých, bizarních, tvorečků na babiččině zahradě, pinožících se zdánlivě od ničeho k ničemu. Nelítostný souboj brouků roháčů potěšil, přesto - mravenci jsou nejlepší herci.(25.4.2009)

• Mikino00

Detailní záběry na hmyz, nic víc nic míň. Poprvé viděno z donucení ve škole, dnes podruhé zcela dobrovolně a nudil jsem se ještě více než na poprvé.(10.9.2011)

Moc krásné, kamera je opravdu dokonalá a je vidět, že si tvůrci dali strašně moc záležet na každém detailu. Jen škoda, že k tomu není když už ne komentář, tak alespoň titulek, na jakého hmyzáčka zrovna koukám. Takhle to bohužel rychle vyšumí, což je škoda.(21.5.2012)

Skvělé zpracování, úžasná hudba, no a k tomu jako bonus plno nudy. Být to o půl hodiny, u které jsem vážně už usínal kratší, tak to určitě hodnotím výš. Ale takhle.....(25.4.2013)

Velice pěkný, zajímavý a úžasně natočený dokument. Ještě nikdy se mi hmyz tak nelíbil...(8.8.2008)

• zdenur

Městský simulátor výletu do přírody. Je to sice nádhera, ale nuda. Zajděte se podívat k rybníku, uvidíte to samé a nadýcháte se k tomu ještě čerstvého vzduchu.(25.4.2008)

Nádherný uvolňující snímek nejen pro milovníky přírody. Bez jediného slova je nám vyprávěný příběh hmyzu, který svou složitostí a prostotou vyráží dech. Co to je déšť, co to je vítr...běžné problémy v mikro měřítku. Všem doporučuji, prosně krása(6.10.2008)

• Prochy38

||| Dokud budou dokumenty řazeny do žebříčků nejlepších filmů, dokud nebudou vyčleněny do speciální kategorie, vždy ode mě a bez výjimky dostanou odpad!. Své hodnocení nechávám zde v komentáři, v tomto případě bych dokument hodnotil - 5* ||| Mikrokosmos je na svou dobu prostě nejlepší. Luxusní! Pro mě jako amatérského fotografa především Insectu to bylo více než kouzelné.(17.1.2010)

"V maličkostech je krása." - tenhle dokumentární film to jen potvrzuje. Bez zbytečných komentářů - jen hudba a zvuky přírody. Vydařené.(9.3.2013)

• Carbo

Nemůžuju jinak. Některé záběry jsou podařené avšak jako celek je to nekoněcná nuda. Možná na to nejsem dost dobrej hmyzák. Mým favoritem mezi aktéry jednoznačně Hovnivál.(14.1.2008)

Obrazovo, miestami i zvukovo nádherná uspávanka.(23.4.2009)

O tom, kteráže země je nekorunovaným králem tvorby přírodopisných dokumentů, nemůže být sporu. Mikrokosmos je ojedinělý a fascinující dokument, umocněný faktem, že je natáčen v luzích a hájích. Tedy světech, které běžně míjíme bez povšimnutí, nebo při bedlivější návštěvě nahlédneme klíčovou dírkou od "obřího" společenství. Málokdo však měl tu možnost spatřit na vlastní oči zakuklující se larvu vosy či líhnoucího se otakárka fenyklového. Ano, značná část prostoru v dokumentu je věnována různým vývojovým stádiím motýlů, mé nejoblíbenější fauně, o to bedlivěji jsem hltal každý snímek. Hudební doprovod je komorní a dokumentem provází spíše originální zvuky přírody. Jedním vsunutým komentářem mě autoři překvapili, jako by si sami nebyli jistí, zda-li by dokument měli obohatit mluveným slovem či nikoliv. Nabízí se tak srovnání s neméně skvělým třídílným dokumentem Svět hmyzu, který je pojat více populistickou formou a zaměřen na hříčky přírody. Mikrokosmos je však zvláštní i škálou svého zaměření, ač se snímky tváří být pořízeny z jednoho místa. Vsunutá "apokaliptická bouře" mě přinutila přemýšlet o dešti ve zcela jiné dimenzi. A který záběr byl nejzajímavější? Určitě ten zachycující obřího bažanta decimujícího mravenčí kolonii, snad musel být ochočený nebo vycpaný, že se tvůrcům podařilo zachytit ho i z podhledu. ║30.8.2009║(30.8.2009)

Pokud existuje král dokumentárních filmů ze života hmyzu, pak je to Microcosmos. Nádherná hudba, neuvěřitelné záběry a hlavně povedená dramaturgie. Už jenom to, že to obstálo se ctí promítání v kině hovoří za vše. Obdivuji trpělivost a profesionalitu tvůrců.(4.12.2011)

A pak, že je život náhoda! Krásný a jistě pracný film z fascinujícího světa hmyzu. Nejvíc mě asi bavil déšť padající na jednotlivé tvorečky. Doporučuji lidem, kteří mají ke hmyzu averzi.(8.11.2012)

Hmyz je moja slabosť a tu ho môžete vidieť naozaj zblízka. Ale treba byť vyspatý lebo tieto zábery dosť uspávajú :)(1.4.2009)

Na 20 let starý dokument je to hodně dobrý, parádní záběry zvířátek nemají chybu, ale něco tomu chybí, asi full HD :-) Na premiéře bych dal jasných 5*. 80%(8.4.2016)

Dokument, který se liší. Nabízí pohled do hmyzí říše, často s exkluzivními záběry, a to celé bez komentáře. Prostě jen nerušeně koukáme do přírody. Ač se mi tento formát docela líbí, plné hodnocení dát nemohu. Jednak za hudební doprovod, za některé nadbytečné scény a střih byl místy nešikovný. A to mi koukání místy prostě kazilo... Ale celkově - palec nahoru!(6.7.2018)

Videl som to asi tri krát, ale ani raz si to neudržalo moju pozornosť. Natočené pekne, človek sa aj na niektorých situáciach zasmeje, ale pre radového diváka je to až príliš nudné.(23.3.2003)

Naprostá špička dokumentárních filmů. "Obyčejný" svět hmyzu kdesi na louce, ale díky speciálnímu objektivu vidíte mravence ve velikosti dospělého člověka, pozorujete hovnivála při valení kuličky, prostě záběry, který byste pravděopdobně nikdy jinak neviděli. Divili byste se, jak dramaticky může vypadat obyčejný déšť.(4.7.2003)

Budete držet palce hovniválovi, nevěříte? Je to tak!(18.9.2003)

Tak tenhle film ve mě zanechal poměrně hluboké stopy, když jsem v 2. třídě shlédla tento počin v rámci přírodovědné osvěty. Avšak pro mou sedmiletou filmovou duši (preferující spíše Lvího krále) to byl nejspíš moc velký šok. V kině seděla celá naše škola a ještě živě si pamatuji, že děti v první řadě (1.třída) nepokrytě brečeli. Já sem se sice udržela, ale od půlky filmu sem měla dlaně pevně přitisknuty k obličeji doufajíce ve zdárný konec. Viděla jsem toto dílo ještě později, a krásné záběry oceňuji, ale žádné zvláštní kouzlo pro mě tenhle film nemá...a nejspíš ani nikdy mít nebude(25.10.2006)

100% REŽIE / Claude Nuridsany, Marie Pérennou: ****** KAMERA / Thierry Machado, Claude Nuridsany, Marie Pérennou, Hugues Ryffel: ****** SCÉNÁŘ / Claude Nuridsany, Marie Pérennou: ***** HUDBA / Bruno Coulais: ******(16.1.2007)

90% - Super. A když si představíte tu práci, kterou si s filmem tvůrci dali! Jen bych jako velký analfabet v oblasti přírodopisu uvítal, kdyby účinkující hmyzí jedinci byli nějak přestaveni. Třeba v závěrečných titulcích společně se svojí fotografií z filmu.(3.8.2008)

Neobyčejný dokument ze života hmyzu. Fascinující podívaná, která otevírá okno do světa tolik odlišného a přitom na dosah ruky. Obrazová nádhera.(2.8.2013)

Kdybych hodnotil Mikrokosmos hned po shlédnutí, asi bych dal pět hvězd. Nyní ale zjišťuji, že ve mně tak hluboký dojem nezanechal... Nemůžu se ubránit dojmu, že podobných záběrů je plný každý slušný hmyzologický (pardon :-) dokument. Přesto je film hezky řemeslně odveden a některé záběry jsou prostě úchvatné.(18.7.2004)

Na kabelovkách dneska běží spoustu pěkných přírodovědných dokumentů, ale tenhle je trošku jiný - kromě začátku bez mluveného komentáře, excelentní zpomalené záběry, báječná hudba. Doporučuji shlédnout i bonus, kde tvůrci částečně poodhalí, jak se natáčelo. Nádherný pohled na jeden obyčejný den na jedné obyčejné louce = krásná reklama na neexotickou přírodu.(1.9.2008)

Suhlasim s EdaS-om! 60%(19.5.2009)

Stejně jako Mrňouskové mi tenhle filmeček trochu pozměnil pohled na hmyzáky. Božská hudba!(9.6.2011)

Pěkné záběry doplněné výbornou hudbou. Nic víc, nic míň.(16.1.2012)

Nádherný a detailní pohled do světa těch nejmenších živočichů, doplněný výbornou hudbou. Natočeno na jedničku.(21.10.2012)

Netradiční detailní dokument ze života hmyzího hemžení. Krásná hudba, spousta trpělivých záběrů, technicky zdařile spojench spojených dohromady i s naroubováním na strhující minipříběhy - to se musí ocenit. Stejně to ale nemění nic na tom, že etnomolog že mě nebude a hmyz rozhodně ani po shlédnutí jeho vesmíru milovat nebudu - 80 %(25.4.2013)

Ze života hmyzu... dokonalý audiovizuální zážitek pro celou rodinu.(18.6.2007)

Minimálně jedna z hvězdiček patří přírodě, nikoli filmařům...nebo spíš opačně?(13.7.2007)

Elegantní spojení umělecké formy a přírody.(14.3.2009)

Krásné obrázky, kdy jen zíráte, jak toto mohli kameramani natočit - a obidvujete jejich trpělivost, které bylo zcela jistě zapotřebí velké množství. Na druhé straně scénáristé se nepředvedli - naprostá absence děje; vzhledem ke stopáži filmu to ale lze přehlédnout. Snímek je ale nadčasový a jeho umělecké kvality zaujmou i po letech (2010). A to nejen lidi, kteří ho už kdysi viděli (já), ale i středoškoláky při výuce biologie.(26.1.2010)

Nádherný film ze života těch nejmenších, s podmanivou hudbou a úžasnými záběry, u kterých si člověk řekne, zda je opravdu možné to takto natočit. Ano, je, a stojí to za každou vteřinu. Nechybí akce, drama, ale ani romantika. Jestli chcete vidět svět tak, jako nikdy předtím, tak se podívejte na Microcosmos. Pak si možná příště rozmyslíte, jestli budete zase chtít zabít nějakého obtěžujícího broučka:)(7.9.2012)

Velký dokument o malých potvůrkách... Odpočinkové, milé, nenáročné, krásné...(27.9.2012)

Záběry bezpochyby vynikající (např. housenčí ouroboros), ohledně koncepce filmu nemám jednoznačné stanovisko: nahradit osvětový komentář dramatickou hudbou (k té mám také nejednoznačné stanovisko) je sice zajímavý nápad, já bych možná raději ten komentář. Třeba by mě zajímalo bližší vysvětlení k hlemýžďům. Takový hlemýžď je hermafrodit, pokud vím, no a jak se tam ti dva muckali, říkám si: tak co, klucí, kerejpak je dnes mamka? Nebo to dáváte tak nějak zároveň?(18.1.2013)

Velmi zajímavá a taky poučná podívaná. Je mi docela líto, že jsem to neviděl v kině. Na velkým plátně to bylo určitě ještě lepší.(7.8.2003)

Prostě fascinující!(1.4.2005)

Ze života hmyzu, aneb berušáku do toho :) ! Nevěřil bych, jak se může hovnivál nadřít s válením kuličky. Unikátní detailní záběry.(15.10.2008)

UTRHPRDELÓZNÍ MEGAMAZEC! Ba ne, nejsem puberťák, takže to shrnu slovy: nádherné záběry, skvělá hudba, výborný střih, celkově dechberoucí podívaná.(15.9.2010)

...aneb pojďme natočit brouky ze dvou milimetrů. A nakonec proč ne. Detail jakým je film natočen ohromí a to je právě to, co má dělat. Takto zobrazen ten malý svět člověk jen tak neuvidí.(14.12.2012)

Úžasná podívaná s napětím jak ve hraném filmu(25.1.2003)

Je to vlastně takový dokumentární film bez průvodního hlasu. Pěkné, zábavné i poučné. Nutí člověka přemýšlet i o jiných světech než je ten jeho.(19.2.2003)

Nektere casti by zaslouzili klidne 6* (sneci, housenky v kruhu), ale jine jsou dost nudne a ukazuje se, ze vytvorit z paradnich zaberu mile haveti colevecerni film je prace nadlidska. Stacilo trochu lepe poskladat, neco pridat, jinde ubrat...jenze ja nejsem reziser (nastesti :-)(5.2.2004)

Francouzi tohle prostě umí. Dokument sice nedosahuje kvalit loňského Putování tučňáků, přesto je se na co dívat. Kamera je výborná.(30.3.2006)

pekne nudne(11.4.2006)

Navodí pocit, že po tobě něco leze.(1.1.2009)

Velkolepá podívaná, díky které jsem tak nějak změnil názor na některé druhy hmyzu, při jejichž spatření velké procento lidí volá prosté "Zašlápni tu odpornou havěť!" :)(6.3.2010)

Krásna symbióza umeleckého filmu a dokumentu, v ktorom absentuje komentár (s malou výnimkou v úvode). Mikrokozmos vám dá oveľa viac než nejaké suché prírodopisné vedomosti. Jedinečné zábery založené na paralelách medzi každodennými starosťami a radosťami ľudí a hmyzu, sú doplnené hudbou akoby z iného sveta. Uznávam, že určitú časť ľudí môže film nudiť, ale pre mňa ako človeka ktorého od detstva fascinovala príroda a rôzne formy života, ide o jeden najinšpiratívnejších a najobjavnejších snímkov vôbec.(31.12.2010)

Co se děje v trávě? no prosně to co v Mikrokosmosu, nádherný pohled filmařů kteří nás zavedou tam kde se můžeme podívat všicni ale jednodušší je se kouknout na tento nádherný dokumentárni film.(31.3.2012)

Dovedu si představit, že v době svýho vzniku byl Mikrokosmos bomba. Ale je fakt, že od tý doby uplynulo drahně let, a v tomhle mezidobí, jelikož jsem velkej fanda přírody i filmů o ní, jsem měla možnost vidět hromadu jinejch, krásnejch dokumentů o zviřátkách. Sečteno a podtrženo je Mikrosmos spíš bombička než bomba, je tu prostor pro nudu a ňákej ten komentář v průběhu by neuškodil. Jinak je to ale určitě moc hezkej a milej kousek a souhlas, hovnivál rulez.(14.10.2012)

Já jsem usnul někde v době, kdy začíná noc.(29.4.2013)

• beso74

Magický obraz sveta pod našimi nohami, ktorý nám približuje jedno úžasné dejstvo zo života hmyzu za druhým. Jemná práca s kamerou, skvelý hudobný doprovod a mini herci hrajúci ako o život. Po zhliadnutí tohto dokumentu sa citlivejším povahám nebude chcieť ani kráčať po zemi, uvedomiac si, koľko životov by tým mohli ohroziť.(6.7.2014)

krásná nuda..(2.11.2003)

Moc pěkné záběry z přírody, ale na celovečerák tomu něco chybělo.(6.2.2009)

Měl jsem to štěstí, že jsem tento film sledoval s profesorkou biologie, která veškeré ty nádherné záběry v přírodě pěkně komentovala. Bez ní bych se na tento film stěží dokoukal do konce.(31.3.2011)

Kameramanský megaum.(31.7.2012)

• Desmi

Lehce podprůměrný dokument, vlastně hodně podprůměrný, zachraňuje cit pro detail od kameramana a celková trpělivost tvůrců. Vystačit si v 80 minutách jen s dvěma větami se může zdát jako totální inovátorskej kousek, na druhou stranu strhává informační hodnotu dokumentu hluboko do propasti. Výsledkem je, že divák přes hodinu sleduje různé živočichy při různých aktivitách, ale nedozví se k jejich chování vůbec nic, což je podle mne obrovská ztráta času..! Navíc, jsem při záběru prolínajících se hlemýžďů, málem zvracel..(13.6.2013)

Naprosto nádherná podívaná. Krásně záběry na ty naše malé spoluobyvatele planety.(3.6.2014)

Nádherný dokument o životě pod našima nohama. Pro ty, co už někdy lítaly po venku s foťákem v ruce a snažili se vyfotit makra kapek v trávě nebo všelijaké drobné zvířeny, to bude malý splněný sen a nebudou se schopni přestat kochat krásnými obrázky, pro zbytek to bude asi pěkná přírodopisně obohacující nuda.(10.7.2014)

Tak krásné, až se tají dech a člověku se nechce věřit, že to je natočené doslova na zelené louce…(14.3.2017)

Ačkoliv dávám "jen" čtyři hvězdičky, je to stoprocentní dokument. Nikdy jsem netušil, že páření dvou hlemýžďů může působit tak intimně a romanticky :)(31.1.2003)

• regin

Nádherně nafouklá bublina. Krásná ukázka toho, jak uplést z hovna bič... Víte, že podobné záběry jsou ve většině dokumentárních filmů? Stačí sem tam kouknout na Discovery channel nebo National Geographic... Nevím, proč zrovna tohle by mělo být něco extrovního. Ach jo, lidi, lidi...(20.5.2008)

• Kordullka

FUJ !(6.2.2009)

Bere dech...(9.2.2009)

Nádherný film o živote hmyzu, neuveriteľné zábery ktoré sa ale časom opozerajú . Čakáte stále viac a viac, čo sa ale nedá. A potom si hovoríte : To tu už bolo.(12.3.2009)

nuz dam 5 hviezdieciek lebo to bol asi prvy poriadny dokument o priserkach zo zvieracej rise ktory som mala moznost vidiet ako decko. snad by som chcela byt tou "muškou" co zije len 24 hodin. najde si partnera nakladie vajicka a potom si zomrie. :D(30.8.2009)

Tenhle snímek jistě nebude patřit k těm neojblíbenějším i přes jeho nesporné kvality. Spíš bych ho přirovnal k obrazu v galerii. Je to také snímek poměrně náročný na sledování, vypnout na okamžik pozornost znamená ztratit kontakt s tím co se děje. Prostě to nemá klasickou dějovou linku, které by se naše mysl mohla přidržovat. Pro mě supr znázornění problému měřítka a jeho dopadu na vnímání světa. Hmyzáci si žijí ve své miniaturní dimenzi a naprosto netuší, že nad nimi je další level, ve kterém to pulsuje vlastním životem a řeší se tam úplně jiné problémy. Ve kterém levelu žijeme mi lidé??? Těžko nějak hodnotit hvězdičkami, za tu mravenčí práci dávám plný počet.(18.9.2010)

Zajimavé vidět některé ty potvůrky takhle takhle detailně. Mě osobně ale na filmu vadilo, že některé chování natáčených zvířat mohlo být komentováno co a proč to vlastně dělají, protože v mém případě je nauka o těchto tvorech "pole neorané". V některých případech by nebylo ani na škodu ukázat jak letí čas, když byl zrychlený. Popřípadě kolikrát je záběr zvětšený. Pro někoho kdo těm potvůrkám rozumí, nebo je prostě jen fanda do přírody to musí být určitě mnohem zajímavější, ale já za sebe dávám 3*.(24.9.2010)

Pěkná animovaná zajímavost spojená dokumentární formou očima ze života hmyzu.(9.1.2011)

Dobrej nápad , ale mohli ještě pár let vydržet protože nyní v roce 2012 kdy frčí 3d filmy by to byla neskutečná pecka v 3déčku , bohužel v roce 1996 jsem na tom v kině usnul protože 80 koukání na zvětšený hmyz omrzí i když je to zajímavé . I když možná za to víc než film mohli ty pivka co jsem před kinem spořádal .(23.2.2012)

Nemám problém toto dílko vidět po několikáté.Po letech nic neztrácí a je tu ukázán život na louce,možná snad jen na pár metrech,ale parádní formou a se skvělou hudbou.Milé a skvělé.93%(22.12.2012)

Vizuálně uchvacující mikroskeče ze života hmyzu s podmanivou hudbou.(21.4.2013)

• mrclTV

Dvoma slovami - pekná nuda. Takmer som 2 - krát pri TV zaspal a to som tento dokument pozeral pekne krásne doobeda. Jedinými uchvacujúcimi scénami bolo vysychanie pôdy a útok "godzilly" na mravenisko. Všetko ostatné ma nezaujalo, prípadne dokonca odpudzovalo. A veľké finále na záver - vznik komára - no "krása". Oveľa radšej mám dokumenty z produkcie BBC, kde okrem pekných záberov máte pridanú hodnotu v podobe kvalitného komentára. Kdežto, tu išlo iba o pokus o prvoplánové pseudoumelecké stvárnenie. Nepochybujem, že tento dokument vie nadchnúť, ale rozhodne nie každého. A ľudí, čo neprechovávajú k hmyzu aspoň trochu sympatie už vôbec nie.(13.8.2015)

Kéž by měl žebříček v protiváze k hodnocení "odpad" také hodnocení "výjimečný" ... pět hvězdiček mi u takového počinu, jakým je Microcosmos, nestačí. Neotřelý nápad ve spojení s úžasným zpracováním diváka (milovníka hmyzu a přírody zvlášť) ani jednou za těch 80 minut nenudí, přestože ve filmu padne jen pár lidských vět.(2.2.2016)

Přiznám se, že hrané filmy mám raději, ale přesto musím říct, že tohle je úžasná podívaná, záběry jsou naprosto excelentní. Nádhera!(31.1.2017)

Ač se jedná o zcela odlišný žánr oproti ostatním větším či menším trhákům, tomuto fimu prostě pět hvězciček dát musím. Pohled do hmyzího světa, tak jak je a s takovými kamerovými záběry, že velkolepé či geniální je slabé slovo. Na přírodě je neustále co objevovat, i když jí máme přímo před nosem, nebo spíše pod nosem.(6.10.2006)

Toto nie je obyčajný dokumentárny film pri ktorom vás uspáva každá sekunda!(4.10.2007)

Člověk vidí tu malou havěť náhle v úplně jiném světle...úžasná hudba.(26.12.2009)

nádherná a precizní makrokamera, libozvučná hudba, no nádhera!(16.2.2010)

Famózne spracovanie, sprevádzané pôsobivou hudbou.(18.9.2010)

Detailní pohled na říši hmyzu. Určitě originální nápad, jak si vyhrát s kvalitní kamerou a podělit se o to s druhými. Nikde se nemluví a neruší se dokumentárním projevem. Pouze se sleduje fascinující děj malých živočichů naší planety. Nadstandardní podívaná..(7.8.2011)

Tohle se nikdy neomrzí. Mohlo by to mít 7 hodin a stejně bych u toho vydržela. Bohužel jsem nikde nedohledala, za jakých okolností dokument vznikl a do jaké míry jsou záběry autentické (čolek v křišťálově čisté vodě, hovnivál a trn). Přišlo mi, že audio je často přidané v post produkci a moc nesedí.(29.8.2017)

Skvělý film ::: V životě by mi nenapadlo, jak moc se dá fandit hovniválovi :) :::(30.8.2017)