poster

Mikrokosmos

 • Francie

  Microcosmos: Le peuple de l'herbe

 • Slovensko

  Mikrokozmos

Dokumentární

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1996, 80 min

Hudba:

Bruno Coulais
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (207)

 • gouryella
  ****

  Francouzskym tvurcum se podarilo hrave a poutave zachytit zivot v trave.(3.8.2002)

 • duklak2
  *****

  Podle mě nejdokonalejší přírodopisný dokument. Úchvatné záběry, chvilkami jsem si připadal jako jeden z nich. Celý dokument je slyšet jen zvuk hmyzu a chvilkami trocha melodie a to dokonale vytvoří atmosféru a donutí vás to začít přemýšlet a lépe pozorovat přírodu i ve skutečnosti. Už vím skoro všechno o světě pod nohami. Z mé výšky 174 cm vidím mravence a další hmyz jako černé tečky, ale nyní si je budu prohlížet pečlivěji a dávat pozor ať jich moc nezašlápnu.(19.7.2008)

 • stub
  ****

  Hezké obrázky, navíc přínosné z hlediska popularizace. Bohužel, od dokumentu očekávám i nějaký přísun informací, což v tomto případě naprosto nehrozí. Vlastně to vůbec není dokument, jenom taková vizuální atrakce. I tak je to ale dost dobrý(22.3.2008)

 • bouncer
  *****

  Fascinující pohled do života v trávě, kde se změní vnímání velikosti. Naprosto úchvatná kamera udrží vaše oči přišpendlené na obrazovce, přestože ve filmu nemůžeme mluvit o jakkémkoli příběhu a suma-sumárum padne jen několik slov uvaděče. Nezapomenu na záběry, kdy sluníčko sedmitečné sbírá rosu nebo kdy začne pršet. Podívat se na déšť z pohledu hmyzu je báječné...pět celých...(15.3.2004)

 • rawen

  Vizuálně určitě povedené a pro někoho jistě i fascinující - já jsem si film pustil a po 50 minutách jsem tvrdě usnul (předtím jsem byl čilý, vážně!) - to se mi u filmu stalo naposledy ve 12 letech kdy jsem byl nemocný a měl horečku... Musím tedy náležitě zhodnotit, berte to klidně jako provokaci, ale pro mě (milovníka přírodopisných dokumentů!) tento film není - nehodnotím(13.8.2006)

 • maseer2
  ***

  všechna čest tvůrcům, protože to muselo dát obrovskou práci, ale já se zkrátka někde asi v půlce začal spíš nudit.. přesto jde bez debat o hodně působivý výlet do světa hmyzu, který si zaslouží pozornost..(17.12.2013)

 • sarume
  *****

  Tam kde my potřebujeme celou planetu, Někdo jiný potřebuje louku. myslíte si , že jen člověk , prožívá příběhy a že živout broučků je monotonní a nudný. Koukněte se na tento film a budete okamžitě jiného názoru. Je to film s velkým příběhěm , který hrají malí herci . každý tento herec by si měl jít pro oskara, ale asi by ho neocenil:) Vynikající nápad, Uchvatná hudba, Dokonalá kamera a herecké výkony:) par exelant:)(20.7.2005)

 • Stanislaus
  *****

  Dokument monumentálně malých rozměrů, který nám smrtelníkům přiblíží svět plný úžasných stvoření, jejichž velikost vůbec nehraje roli. Obdivuji velké odhodlání, obrovskou tpělivost a největší kvalitu. A ta lehká francouzská písnička tomu dodala ještě něco navrch.(27.5.2010)

 • curunir
  ****

  Možno, že by sa tento film nedal považovať za najlepší prírodopisný dokument, určite však za najúchvatnejší, vďaka čomu prispieva dokonalá syntéza hudby, obrazu a zvuku. Hmyzia ríša nebola ešte nikdy predstavená tak neuveriteľne úžasne, pričom zábery nie sú vôbec upravované. Pochváliť treba aj dobre pasujúcu hudba a hlavne skvelé využitie zvuku, ktorý častokrát až šokuje. . Najviac potešia drobné epizódy ako láska slimákov, bažant pojedajúci mravce, valihnoj, ktorý si o slamku zapichol guľku trusu a snaží sa ju vytiahnuť alebo dážď. Ostatok filmu síce ponúka prekrásne zábery z iného sveta, avšak dejovo nijak neobstoja, takže v niektorých chvíľach je filme značne nudným, navyše tu chýba komentár, ktorý by mnohé scény lepšie priblížil a urobil by tak film zaujímavejší, nakoľko je síce úžasne sa na to dívať, avšak častokrát ani neviete o aké druhy sa jedná. 5 Cézarov je však rozhodne zaslúžených (produkcia, hudba, kamera, strih a zvuk), len škoda, že sa film aj napriek len hodine a štvrť zdá občas mierne nudným.(11.12.2007)

 • joehot
  ****

  Je moc pěkný, kolik logiky v té přírodě je.(20.7.2013)

 • eraserhead666
  *****

  Svým způsobem akční/komediální/dobrodružný/romantický film trochu jinak - skvěle. Pohled na svět z tak trochu jiné perspektivy. Ani mi tam ten člověk vůbec nechyběl. Pravda, po padesáté minutě to nějak ztratí koule, ale scéna s hovniválěm a déšť jsou naprosto parádní.(9.12.2008)

 • Terva
  *****

  Měl jsem z toho mravenčení. Kamera: Thierry Machado. Hudba: Bruno Coulais.(22.12.2012)

 • draggo
  odpad!

  Bezpochyby nejnudnější film co jsem kdy viděl. Co na tom že jsou to pěkný obrázky, ale po dvou minutách jsem se začal nudit a po pěti jsem začal trpět. O to horší, že jsem to musel dokoukat do konce. Aspoň vím, čemu se vyhýbat širokým obloukem. A to proti přírodovědným dokumentům žádnou averzi nemám, jen musí být natočeny aspoň trochu záživně, což Mikrokosmos není ani omylem. /viděno na DVD: 10% a odpad!/(4.1.2011)

 • Frajer42
  ***

  Obrázky jsou rozhodně krásné, ale nějak se nezbavím dojmu, že hudbu si to zasloužilo lepší. Na druhou stranu zde posloucháme hlavně hmyz, takže pro hudbu ani moc prostoru nezůstalo. Rozhodně doporučuji být při sledování maximální svěží. Jinak hrozí celkem silné nebezpečí usnutí. Zase kde jinde uvidíte souloužit berušky a další hmyz. Po chvíli se vše solidně okouká. Slabé 3*.(20.8.2012)

 • sta
  *****

  Při většině televizních dokumentů ze života hmyzu se mi dělá špatně (já hmyz nějak nemusím), ale při tomhle snímku jsem byl esteticky naplněn. Nádherný film.(26.5.2003)

 • dejww
  ***

  Výborná kamera a zvukové zpracovaní. Neuškodilo by vysvětleni jednotlivích zaběru na různí hmyz, protože já osobě si myslím, že v dokumentu bych se měl dovědět i nějaké ta fakta, ale tady padli tak 3 věty což mě nijak neobohatilo o moji znalost v oblasti hmyzu. Stačilo by trochu vysvětleni a klidně bych svoje hodnoceni zvednul o jednu hvězdu. Jenže když lajk jako já ani nepozná ve většině případů o jaký hmyz se jedna a ani se mu to někdo nepokusí vysvětlit, tak si tento film z mého pohledu nezaslouží víc než 3 hvězdy.(26.4.2013)

 • PauloZ
  ****

  Má to skvělé, řekl bych přímo boží záběry, ale ... chybí tomu šmrnc.(27.3.2011)

 • NinonL
  *****

  Dokonalé ztvárnění mikrosvěta, který pulsuje pod našima nohama. Film vhodný nejen pro biology, psychology, sociology, ale určitě i pro nás ostatní, laiky.(20.8.2012)

 • hous.enka
  ****

  Zajímavá sonda do života hmyzu mě dostala zejména svými záběry na jednotlivé živočichy. Chyběl mi snad jen komentář, který by vysvětloval, na co se zrovna koukám. Nejvíc mě zaujal asi vodní pavouk stavějící své vzduchové hnízdo a snad nikdy nezapomenu na milostnou scénu šneků, podbarvenou vážnou hudbou.(17.4.2012)

 • Marek1991
  ***

  Celkom fajn príbeh zo sveta prírody, dokument, ktorý vás zavedie do tých najminiatúrnejších svetov zvieratiek, ktoré tvoria začiatok a koniec potravinových reťazcov. Fascinujúce to pre mňa však nebolo, chce to trpezlivosť, je to skôr oddychovka a nanešťastie to chvíľami aj nudí, ale kamera je výborná a hudba ujde.(13.6.2012)

 • Cimr
  *****

  Fascinující meditativní zamyšlení nad jiným světem, který se ale skrývá blíž, než si myslíte. Nedivím se, že u toho lidé usínají. Jak už jsem řekl, je to hlavně film meditativní, uklidňující, zkrátka jeden z nejlepších filmů před spaním - to nemyslím ve zlém. Je na něm sympatické, že není edukativní, tedy nic nevysvětluje a obejde se bez komentářů ve stylu: "Tady vidíme samičku kudlanky nábožné, jak žere samečka." Dalším kladem, kterým Mikrokosmos disponuje, je GENIÁLNÍ soundtrack! Když se řekne "Mikrokosmos" vybaví se mi právě ta nádherná ústřední melodie a obrazy kudlanky před měsícem, námluvy šneků, zobání mravenců bažantem, skarabea s kuličkou. Nezapomenutelné! Pro entomology splněný sen a pro normálního smrtelníka snad dostatečná výzva, aby nešlapal na trávník.(25.8.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace