Mikrokosmos

Mikrokozmos

Dokumentární

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1996, 80 min

Bruno Coulais

Úžasný umelecký zážitok. Šťastie, že do toho nedali tie ich náučné suché komentáre, takto mi to sedí oveľa viac. Zábery sú famózne, kamery sú fakt výborne umiestnené a zachytili to čo sa len tak nevidí. Takýchto filmov je veľmi málo, ale asi každý stojí zato ako napríklad Putovanie vtákov či Putovanie tučniakov. 85%.(10.9.2007)

Zajímavý pohled do života hmyzí říše. Naučný dokument s vypravěčem ale nečekejte, spíše umělecké záběry pouze za doprovodu hudby. Za estetický prožitek a náročnost natáčení 4*. Doporučuji se ale na to dívat v dokonale bdělém stavu, jinak hrozí usnutí, jak se mi to 2x stalo, když jsem si to pouštěl večer. Dokoukáno napotřetí přes den :-)(28.5.2008)

Ťažko hodnotiť ako film, keďže tvorcovia len parazitujú na fascinujúcej prírode, no musí sa uznať, že pre človeka tipu homo erectus technicus je to paratizovanie hodné kráľov. Makrá a slow motiony plus vhodné podfarbenie hudbou to všetko v harmónii s pomalým, no občas prekvapujúco dramatickým plynutím života v mikrokozme jednej lúky. Z tejto perspektívy si človek uvedomí aké trápne sú reakcie "fuuuj" pri pohľade na nejaké tie húsenice. Ešte sa máme čo učiť od prírody, ktorá vo svojej efektívnosti a jednoduchosti predčí všetky možné super zložité technológie ľudstva. 3,5*(16.5.2007)

Celkom fajn príbeh zo sveta prírody, dokument, ktorý vás zavedie do tých najminiatúrnejších svetov zvieratiek, ktoré tvoria začiatok a koniec potravinových reťazcov. Fascinujúce to pre mňa však nebolo, chce to trpezlivosť, je to skôr oddychovka a nanešťastie to chvíľami aj nudí, ale kamera je výborná a hudba ujde.(13.6.2012)

Natočit MICROCOSMOS muselo stát francouzské filmaře spoustu umění a především trpělivosti, i když výsledek působí někdy až moc "camera-only" a hédonisticky. Jako bych se na 80 minut vrátil do útlého dětství, stráveného ponejvíce objevovaním malých, bizarních, tvorečků na babiččině zahradě, pinožících se zdánlivě od ničeho k ničemu. Nelítostný souboj brouků roháčů potěšil, přesto - mravenci jsou nejlepší herci.(25.4.2009)

• - 15let výzkumu, 2roky příprav, 3roky natáčení a 80km filmu. (formelin)

• - Snímek byl uveden na filmovém festivalu v Cannes. (Zdroj: wikipedia.org) (Kmotr76)

• - Scény z filmu byly použity ve videoklipu "You Don't Love Me (Like You Used to Do)" kanadské skupiny The Philosopher Kings. (Zdroj: wikipedia.org) (Kmotr76)