Mikrokosmos

Mikrokozmos

Dokumentární

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1996, 80 min

Bruno Coulais

Musím se přidat do řady k těm, kteří sice ocení krásné záběry a určitě spoustu práce filmařů, ale byla to prostě NUDA a u takového typu dokumentu mě chybí komentář. Taky to chtělo více akce, protože pokud je největší vzrůšo milostná anabáze dvou nadržených šneků, tak se nedivím, že někde usnula půlka kina ! - 50%(29.1.2009)

Mikrokosmos se ve své době stal fenoménem, vzbudil značnou pozornost a nadšené ohlasy. Přívlastek dokumentární není nejvýstižnější zařazení. Jde o fascinující vizuální show a exhibicionismus v dokumentaristickém formátu. Povstal v dobré víře a důmyslná popularizace vědy našla tuze atraktivní cestu. Staví se na mikropovídkách a životně důležitých meznících. Život v syrové podobě nejpřirozenějšího spádu je díky technické vyspělosti přeměněn v jedno z nejúchvatnějších obrazových představeních. Díky zápalu a citu jsou obraz, dynamika akce a význam událostí bezprostřední a uhrančivě dokazují svojí dokonalost. Možná laciné, ale také působivé a účinné. Přinese myšlenky a osvěžující závan, jen vrozený odpor ze zástupců hmyzí říše nevyléčí a štítivost zůstane. Mikrokosmos byl chytrým tahem, sklidil zasloužený aplaus a exhibicionismus nahého světa kouzlí divadelní dramata i frašky.(18.5.2017)

Zaujímavé zábery, občas aj bombastické, u mňa vedie súboj lienky a mravcov o vošky. No a samozrejme, hovnivál so svojou guličkou, to je už dnes klasika objavujúca sa často vo filmoch o hmyze. V mnohých "scénach" som si spomenul na včielku Maju, kde som rovnaké scény už videl, len boli kreslené a až teraz oceňujem, aké boli do detailov výstižné.(12.10.2014)

Na kabelovkách dneska běží spoustu pěkných přírodovědných dokumentů, ale tenhle je trošku jiný - kromě začátku bez mluveného komentáře, excelentní zpomalené záběry, báječná hudba. Doporučuji shlédnout i bonus, kde tvůrci částečně poodhalí, jak se natáčelo. Nádherný pohled na jeden obyčejný den na jedné obyčejné louce = krásná reklama na neexotickou přírodu.(1.9.2008)

Zajímavý pohled do života hmyzí říše. Naučný dokument s vypravěčem ale nečekejte, spíše umělecké záběry pouze za doprovodu hudby. Za estetický prožitek a náročnost natáčení 4*. Doporučuji se ale na to dívat v dokonale bdělém stavu, jinak hrozí usnutí, jak se mi to 2x stalo, když jsem si to pouštěl večer. Dokoukáno napotřetí přes den :-)(28.5.2008)

• - Pro dokument byla s pomocí tabletu a počítače speciálně vyvinuta kamera na dálkové ovládání. (mr.filo)

• - Scény z filmu byly použity ve videoklipu "You Don't Love Me (Like You Used to Do)" kanadské skupiny The Philosopher Kings. (Zdroj: wikipedia.org) (Kmotr76)

• - 15let výzkumu, 2roky příprav, 3roky natáčení a 80km filmu. (formelin)