Mikrokosmos

Mikrokozmos

Dokumentární

Francie / Švýcarsko / Itálie, 1996, 80 min

Bruno Coulais

Od dnes sa pravdepodobne budem veľmi obávať kam budem šliapať. Nesmierny zážitok . Kamera perfektná, hudba veľmi podmanivá a trefná . Režisér geniálny, veď ním bola koniec koncov sama príroda . Ale samozrejme pocta patrí aj dvojici režisérov, ktorí sa na tom podieľali a zobudili vo mne , že svet nie je len okolo a nad nami ako o tom často polemizujú filozofickí i náboženskí fanatici, no i pod nami a ďaleko rafinovanejší, ako sa na prvý pohľad a bežným okom zdá.(26.8.2012)

Kvůli fóbiím svých přátel jsem si zvykla (alespoň před nimi) označovat všechen hmyz jako chrousta. Toho se totiž bojí nejmenší procento z nich. Velmi ráda bych doporučila tento film mým milým fobikům. Zcela po pravdě jim sdělím, že jsem u něj byla několikrát napjatá více než při dobré detektivce. Že se mohou těšit (dle jejich zálib) na spoustu sexu, opulentní žranice, porody, zrození, boj na život a na smrt, snahu o záchranu holého života. A to vše bez steroidů a počítačových triků. Jen mám trochu problém, jak tento film vnutit kamarádovi, který se rád vychloubá svými jizvami, jež utržil v lítém boji se slunéčkem sedmitečným.(23.4.2012)

Natočit MICROCOSMOS muselo stát francouzské filmaře spoustu umění a především trpělivosti, i když výsledek působí někdy až moc "camera-only" a hédonisticky. Jako bych se na 80 minut vrátil do útlého dětství, stráveného ponejvíce objevovaním malých, bizarních, tvorečků na babiččině zahradě, pinožících se zdánlivě od ničeho k ničemu. Nelítostný souboj brouků roháčů potěšil, přesto - mravenci jsou nejlepší herci.(25.4.2009)

Netradiční dokument nabízí nádherné záběry ze života hmyzu s pěknou hudbou Bruno Coulaise. Dívat se na plátně na šestimetrovou housenku je opravdu zážitek. Nejlepší části byly ty, kde se autoři pokusili aspoň o náznak nějakého minipříběhu - bažant útočící na mravence, milující slimáci, souboj brouků nebo déšť. V ostatních částech, kde jen sledujeme jeden hezký obrázek za druhým bez nějaké souvislosti, to je zajímavé méně. Film získal v Cannes 96 cenu za techniku a 4 Césary (hudba, kamera, střih a zvuk).(17.8.2003)

Fascinujúci pohľad na svet pod našimi nohami. Keď sme na tom boli v kine v ôsmej triede, moc ma to nezobalo, ale po desiatich rokoch už mám na prírodu iný pohľad a toto mikroskopické blúdenie po lúkach a miestach, kde je hmyz pánom je krásne. A čo je hlavné, že je to spracované svižnou, nenásilnou, nie až tak poučnou, ale príjemnou až akousi zábavnou formou. Dokonca som predýchal aj scény s mojimi obávanými arachnidmi, takže na tom asi niečo bude. Plnohodnotný filmový zážitok to však zďaleka nie je. 80%.(11.5.2006)

• - Pro dokument byla s pomocí tabletu a počítače speciálně vyvinuta kamera na dálkové ovládání. (mr.filo)

• - 15let výzkumu, 2roky příprav, 3roky natáčení a 80km filmu. (formelin)

• - Scény z filmu byly použity ve videoklipu "You Don't Love Me (Like You Used to Do)" kanadské skupiny The Philosopher Kings. (Zdroj: wikipedia.org) (Kmotr76)