Největší hrdinové (festivalový název)

• Dánsko

De største helte

The Biggest Heroes

Komedie / Drama / Road movie

Dánsko, 1996, 90 min

Sednout za volant a dát se na cestu po Skandinávii je jiné, než sednout za volant a dát se na cestu v jiné zemi. Zde snad nikdy nesmí chybět motiv ilegality, podobně třeba jako ve výborném švédském filmu Det nya landet. Zde se dva drobní delikventi "zapomenou" po propušťáku vrátit zpátky do vězení a ještě k tomu s sebou vezmou dceru jednoho z nich, když zjistí, že ji týrá její otčím. Ovšem nedostatek peněz a neschopnost řešit konfliktní situace způsobuje, že postupem času se jejich delikty poněkud prohlubují. Nechybí cynicko-humorné situace vydatně podpořené hláškami excelentního dua Bo Larsen / Thomsen (škoda, že Paprika zde měla jen štěk na začátku, mohlo to být excelentní trio) - zejména vyzdvihnu tu poslední, ale ani dojemné situace, ovšem většinou jsou to kombinace obou. Vytkla bych jen trochu větší množství motivů, jako útěk před zákonem, vztah k dceři, vztah mezi dvěma gaunery, vztah k přítelkyním, za kterými jedou, že film působí trochu nekonzistentním dojmem, že má člověk pocit, že neví, co tím chtěl autor říci a jestli celkové vyznění má být humorné (i když velmi černě) nebo tragické. Na to si asi musí každý udělat názor sám. V každém případě road-movie, která se jen tak nevidí.(14.6.2010)

Vinterberga mám rád, to jeho rozmáchlé žánrové kouzlení i tahání diváka za růžovou fusekli emocí. Tenhle příběh fúzuje všemožná klišé, ale ani na moment jsem neměl pocit, že by se režisérovy jakkoli vymkl z rukou. Tohle je promyšlená hra, žádná rozdivočelá jízda do neznáma. Road movie vyrostlá z kořenů sociálního dramatu a citlivě naředěná spoustou příjemných žánrových příměsí. A samozřejmě vedená jistou rukou pana kapitána i jeho tradičně všemožně deviované posádky.(15.11.2010)

.(14.11.2010)

Tatko - problémový chlapec, jeho pubertálna dcéra (o ktorej sa dozvie prvý krát v živote) a jeho kamoš si spravia roadtrip z Dánska až na sever Švédska a zažiju cestú plnú dobrodružstiev! Nie však obyčajných, vzhľadom na to, že tatko uteká z väzenia a cestou si trošku s kamošom ušpinia ruky od krvi. Definícia "rodinný road movie" by bola veľmi silná nadsádzka na tento Vinterbergov počin. Natočené v duchu Dogma 95.(15.9.2014)

Tak to byla ta pravá severská jízda! Road movie severu sluší, protože může čerpat z nádherné krajiny všude kolem. Hodně mi to připomnělo film Oldboys, který jsem viděl tohle léto ve Varech. 85%(14.11.2010)