Letadla, která nikdy nevzlétla (TV seriál)

Planes that Never Flew

Dokumentární

USA, 2003, 50 min

Jako fanda letadel jsem si nemhl tento seriál nechta ujít. Co je naprostý hnus je arogance a skryté urážky američanů vůči všem ostatním zemím, které vyvíjeli letadla také. Megalomanství a sprostá arogance USA je zde v obrátkách a seriál vužili i ke své propagandě, v řadě případů pěkně prolhané. Seriál o letadlech je místy jen o tom jak jsou amíci ti nejspravedlivější a nejlepší ačkoli dnes už je všem zdravě uvažujícím jasné, že je to naopak.(5.3.2016)

Docela zajímavý dokument o vývoji letadel ve dvacátém století, které skončily ve fázi přípravy projektu. Celkem mě nepřekvapilo, jak hodně američani využili německé technologie a dokončené vývojové etapy letadel a proudových motorů (Fockewulf 183, Messerschmitt Me 262, Horten Ho 229 aj.). Konečně to samé udělali britové, frantíci a rusáci. V dokumentu je to přiznáno, což dodává dokumentu na věrohodnosti. Ve druhém díle o americkém největším nadzvukovém dopravím letadlu se naplno projevila charakteristická vlastnost Amíků - být první, mít největší a nejrychlejší stroj na světě a porazit evropský projekt Concorde. Docela zajímavé jsou politické souvislosti. Díl o americké nadzvukové stíhačce mě dost zklamal - je sice prezentován jako výjimečný, ale po konci války se výrazně prosadila šípová křídla (Mig 15 a F86 Sabre) a onen nedokončený projekt mi připadl jako pofoukání bebíčka, že Američani neposlali do vzduchu první stíhačku s proudovým motorem. To završuje i závěrečná scéna, kde se "vysněné" americké nadzvukové stroje s proudovými motory potkají ve vzdušném souboji s těmi německými (ovšem skutečnými) a Američani samozřejmě vyhrají... Až na tohle nadbytečné "outro" byl dokument opravdu zajímavý.(8.12.2013)

Nejsem fanoušek letectví, ale tento dokumentární seriál mě bavil a odnesl jsem si z něj hodně zajímavých informací (a to nejen o letadlech).(22.10.2015)

1.díl - Poslední raketová stíhačka 2.díl - Americké nadzvukové dopravní letadlo 3.díl - První americká nadzvuková stíhačka 4.díl - Atomový bombardér(2.12.2013)