Potulný samuraj Kenšin: Konec legendy

• Japonsko Ruróni Kenšin: Densecu no saigo hen (více)

Kenšin se u svého mistra učí nejnovější techniky, které bude potřebovat, aby zabránil Šišiovi svrhnout vládu a vydat Japonsko napospas chaosu. (Netflix)

ScarPoul

Vôbec nie také silné ako by som čakal. Kenshin je výborná postava. Scény s učiteľom majú dokonca akúsi prozaickú hodnotu a vytvárajú až éterické momenty. Rovnako aj finále je natočené s prehľadom a akčné scény sú perfektné. Ale vo všetkých týchto silných scénach sa nachádza aj kopec pátosu, zbytočných rečí a hlavne trestuhodne málo živelnej motivácie, ktorá hnala samurajov v starších filmov. Moderná verzia prináša dychberúce šermiarske súboje a krásne prostredie Japonska. NIekoľko súčasných krások - hlavne Jú Aoi a podmanivú hudbu, ale to je asi tak všetko. Záporák je smiešny a nevzbudzuje strach ani trošičku.( rovnako to bolo aj v prvej časti). A postaviť dva diely na tom, aby sa ho jeden človek snažil poraziť mi prišlo nedostačujúce. Netrpel som pri tom, ale už sa k tomu asi nikdy nevrátim. ()

majo25

Oproti jednotke prehráva na všetkých frontoch, jak po príbehovej, tak aj po súbojovej stránke. Akcia je síce stále veľmi fajn, ale je jej za prvé menej a za druhé po zhliadnutí jednotky som jednoznačne čakal viac, viac ako je finálový megasúboj na lodi s plameňometnou katanou. Dialógy zasa neprestajne skĺzavajú do filozofických kecov, naviac keď niektoré nemajú hlavu ani pätu. Herca v hl. úlohe opäť nevymenili za niečo, čo sa viac podobá na muža. A keď zoberiem v úvahu, že celý film vyzerá ako vystrihnutý koniec z iného filmu (nemá ''vlastnú filmovú dušu''), tá stopáž je strašne brutálna. Po tejto stránke sklamanie, inak si divák stále užije prvotriedne spracovanie a špičkové efekty. ()

sniper18

Je to nadpriemerný akčný historický film, ktorý je záverečným dielom tejto slušnej série. Má dosť dobrý príbeh o Kenshinovi, ktorému sa podarilo prežiť posledný ťažký boj, pričom ho nájde jeho prvý majster, u ktorého sa aj pred návratom zotavuje. Ale elitný zabijak, ktorý so svojou armádou plánuje zvrhnúť vládu, pričom vlastní obávanú vojnovú loď, dá vláde príkaz ku Kenshinovmu zatknutiu, čo aj zo strachu pred ním splnia a tak musí Kenshin čeliť nielen zabijakom, ale problémy mu robia aj vládni vojaci. Spracovanie je ale veľkým sklamaním, keďže na to, aké si predchádzajúci diel pripravoval základy pre veľkolepé finále a priniesol plno nových postáv som teda očakával niečo úplne iné. Síce sa na to dá bez väčších problémov pozerať, predsa len som si k tejto sérii a postavám už vytvoril vzťah, ale nič viac. Tu sa nenájde vôbec nič nové, celé to už funguje skôr zo zotrvačnosti, čo by nemuselo byť nutne zlé, keďže všetky tie základy sa mi páčia, ale toto sa až príliš dlho rozbieha. Celých prvých deväťdesiat minút je až príliš moc naťahovaných, síce občas sa tu nájde nejaká zaujímavejšia sekvencia, ale väčšiniu času ma to ani moc nebavilo, pôsobí to tak vlažne. V tej poslednej fáze sa to už síce rozbehne a film konečne získa dynamiku, ale už je aj dosť neskoro a navyše ma to síce nesklamalo, ale aj tak som čakal viac. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná. Platí o nej prakticky presne to isté, ako aj v prípade predchádzajúceho dielu, takže súboje sú výborne natočené, nadmieru dynamické, chválim aj výber prostredí a síce choreografia zostala prakticky totožná, ale aj tak mi vyhovuje. Len opäť trochu zamrzí tá absencia krvi. Najviac sa mi páčia všetky súboje s presilou, takže akcia na pláži, na lodi alebo aj zneškodnenie polície. Čo sa týka hereckého obsadenia, očakávane zostala väčšina postáv z predchádzajúceho dielu, ale sklamalo ma ich využitie, keďže väčšina z tých výraznejších vedľajších, ale vlastne aj záporných ani nemá moc priestoru. A miesto nich ho dostane Masaharu Fukujama v úlohe Kenshinovho majstra, ktorého síce rád vidím, ale táto jeho postava ma ani moc nebavila. Réžia a technická stránka sú opäť výborné, skvelá vizuálna stránka, výber prostredí, veľkolepé prevedenie, toto mi sadlo. A opäť nesklame ani hudba. Takže som dosť sklamaný, na vyvrcholenie série som sa veľmi tešil, ale toto mi prišlo hlavne kvôli tomu prehnanému naťahovaniu až moc priemerné. Jednoznačne najslabší diel série. 58% ()

kaylin

Japonci umějí historická dramata a stejně tak umí i akci. To se jim podařilo v tomhle filmu spojit a jen se ukazuje, že série je skutečně silná. A to jsou zde přitom některé postavy, které skoro až zavání mangou. Snímek je ale drsný, je pořádně dynamická a hodně dobře se na něj kouká. Milovníky akce neurazí, spíš nadchne. ()

StanislachKo

To, čo si požičal predchádzajúci film sa iba nabalilo a vychrstlo to k záveru tohto snímku plnou silou. Audio-vizuál nemá v súčasnosti obdoby. Nezostáva to nič dlžné tradičnej samurajskej filmovej tradícií a zároveň moderne cool. Zatiaľ najlepší film zo série (2 mám ešte pred sebou) a sakramensky poctivá filmárčina kombinovaná so schopnosťou prečítať a hlavne precítiť históriu. Možno trochu zromantizovať, určite zdramatizovať. Tu bolo všetko v rovnováhe. ()