Odchod na korze

(studentský film)
  • USA Stop on Main Street, The (festivalový název)
Krátkometrážní / Dokumentární
Slovensko, 2013, 22 min

Pred päťdesiatimi rokmi vznikol výnimočný československý film, ktorý získal Oscara – Obchod na korze. Autor „filmu po filme" Peter Zákuťanský sa vybral do Sabinova, aby znova oživil filmové lokácie a spoluprežil dobrodružstvá miestnych obyvateľov pri pôvodnom natáčaní. Tí v rolách filmových postáv odkrývajú nielen veľkú históriu, ale aj vlastné súkromné príbehy – o to naliehavejšie, o čo rýchlejšie filmové pásy miznú z kinárskeho obehu. V pozadí rekonštruovaných udalostí sa odvíja druhá línia príbehu Odchodu na korze, o digitalizácii mestského Kina Torysa, premietačského školiaceho strediska pre celé Slovensko a o jeho šéfovi, bojovníkovi do posledného dychu. (oficiální text distributora)

Marze

V Sabinově jsem kdysi dávno byl na víkendu. Mají hezké okolí. Dokument není špatný, ale téma natáčení filmu mě vůbec nezajímalo. ()

Anderton

Ako študentský film takmer geniálne, vymyslieť niečo originálne nie je jednoduché a vybrať si ako tému vzdanie holdu jednému z najslávnejších filmov našich luhov a hájov má v sebe tento punc originality. Ako dokumentárny experiment, ktorý by som videl niekedy o ôsmej večer na STV2 by som asi nijako zvlášť ohúrený nebol. O Obchode na korze sa toho príliš nedozvieme, o tom ale tento filmík nie je. Dozvieme sa niečo o niektorých hercoch a predstaviteľoch komparzu a čo pri natáčaní zažili a navštívime miesta nakrúcania. Na tento formát a dĺžku mi to stačilo. Ako profák by som dal študentovi áčko. ()