Odchod na korze

(studentský film)
  • USA Stop on Main Street, The (festivalový název)
Krátkometrážní / Dokumentární
Slovensko, 2013, 22 min

Pred päťdesiatimi rokmi vznikol výnimočný československý film, ktorý získal Oscara – Obchod na korze. Autor „filmu po filme" Peter Zákuťanský sa vybral do Sabinova, aby znova oživil filmové lokácie a spoluprežil dobrodružstvá miestnych obyvateľov pri pôvodnom natáčaní. Tí v rolách filmových postáv odkrývajú nielen veľkú históriu, ale aj vlastné súkromné príbehy – o to naliehavejšie, o čo rýchlejšie filmové pásy miznú z kinárskeho obehu. V pozadí rekonštruovaných udalostí sa odvíja druhá línia príbehu Odchodu na korze, o digitalizácii mestského Kina Torysa, premietačského školiaceho strediska pre celé Slovensko a o jeho šéfovi, bojovníkovi do posledného dychu. (oficiální text distributora)

Anderton

Ako študentský film takmer geniálne, vymyslieť niečo originálne nie je jednoduché a vybrať si ako tému vzdanie holdu jednému z najslávnejších filmov našich luhov a hájov má v sebe tento punc originality. Ako dokumentárny experiment, ktorý by som videl niekedy o ôsmej večer na STV2 by som asi nijako zvlášť ohúrený nebol. O Obchode na korze sa toho príliš nedozvieme, o tom ale tento filmík nie je. Dozvieme sa niečo o niektorých hercoch a predstaviteľoch komparzu a čo pri natáčaní zažili a navštívime miesta nakrúcania. Na tento formát a dĺžku mi to stačilo. Ako profák by som dal študentovi áčko. ()

Marze

V Sabinově jsem kdysi dávno byl na víkendu. Mají hezké okolí. Dokument není špatný, ale téma natáčení filmu mě vůbec nezajímalo. ()