Desierto

Mexiko / Francie, 2015, 94 min

Jonás Cuarón

Damian Garcia

Woodkid

Solidní filmeček, který je přesně ideální na večer, kdy opravdu nepotřebujete nic tak hodně promyšleného a chcete hlavně vypnout mozek. Jonas Cuarón se doposud ukazoval u filmů spíše jako pomocník svého otce, ale tady měl dohled nad filmem již z pozice režiséra. Desierto vás asi nepřekvapí svou chytrostí, ale spíše zajímavým prostředím a ještě zajímavější postavou amerického muže, který nemá rád mexické uprchlíky a najevo to dává dost neortodoxním způsobem. Krajina je opravdu nehostinná, chválím za to, že se celý film natáčel v exteriéru, neboť to filmu přidalo na autentičnosti. Co musím zkritizovat, tak jsou pro mě postavy Mexičanů, které mě coby diváka nijak svými výkony moc nepřesvědčovaly. Některé chvíle jsou zdlouhavé, jiné mě zase zvedaly ze židle svou pečlivou a perfektní gradací, zejména ta scéna se psem a světlicí v kaktusech, z které mi běhal mráz po zádech. Závěr mě dost zklamal, neboť mi to přišlo useknuté. Když to celkově shrnu, tak potenciál se podle mě podařilo vyplnit. Tady se ani nedala očekávat nějaká pecka. Výkon J.D.Morgana a některé dechberoucí momenty mě nutí filmu dát 67 %(24.3.2017)

• XXXXXXXX

Když zrovna Negan nemá po ruce Lucille, musí holt vzít zavděk i skupinkou tvůrců Tacos, a sem tam si, místo buvola či slona, dokonce jednoho či dva i skolí. Vedrožel, i tomuto ultiumátnímu záporákovi, ke konci filmu poněkud dochází vztek a sluníčko se nejspíš podepsalo i na nelogickém konci scénáře.(21.11.2016)

Americkej patriot se sniperkou a krvelačnym psem rozjíždí na americko-mexickejch hranicích svéráznou domobranu (po každym úspěšnym zásahu už by jenom stačilo pronést "God Bless America"). Kupodivu jsme na rozdíl od médií ušetřený hlubokých lidských příběhů o vystudovanejch právnících, inženýrech a doktorech, co ekonomicky migrujou proto, aby nám vydělávali na důchody a kulturně nás obohacovali. Ve skupince mexickejch přičmoudlíků převažujou chlapi v produktivním věku a všechno nejsou dobráci od kosti. Za to, že rejža pojal Desierto čistě jako survival biják o mexickejch migrantech kličkujících v poušti mezi kulkama ze sniperky nebo utikajících před věrnym přítelem člověka dávám obrovský plus. Technicky i herecky solidní, k napínavějším scénám bych ale přidal víc hudby, při honičce / boji bych častějc využil "kaktusů" a předělal bych závěr, aby byl víc nekompromisní. Za atmosféru, fungující napětí a nekorektnost čtvrtá slabá hvězda.(3.12.2016)

Zajímavé. V podstatě blbinka o ničem, celá v poušti, a já jsem ani nevnímal čas. Přejel jsem jen jednou, když tam v noci seděli ti dva, a vyprávěli si asi velmi důležité věci. Nonens volens musím snímku přiznat určitou napínavost. Nemíním zde rozebírat téma lidskosti, myslím, že ti utečenci věděli, že překračují americké zákony. Muž je sympatický, jeho pes také a tím to zvadlo. A doporučení? Nevím. Já bych řekl, že ano. Doporučuji, ale každému to asi „nesedne“.(5.2.2017)

• Desmond04

Film pro voliče Donalda Trumpa, posluchače Olivie Žižkové a Ortelu a v neposlední řádě milovníky, kteří hltají Konvičkovy projevy. Až tedy na poslední minutky a závěrečné rozuzlení, které se jim asi moc nelíbí. Mě film bohužel moc neoslnil... Postavy totálně nezajímavé, herci nevýrazní, samozřejmě až na Negana, který má hrání záporáků opravdu v krvi, ale zbytek byl takový nemastný neslaný. Zápletka byla od začátku jasná, film si ani na nic jiného nehraje, takže v tomhle asi nemohu nic vyčítat... Ale jak jsem poznamenal, film mě opravdu nudil, ničím si mě nezískal, ba naopak ztratil. Sniper odstřeloval Mexikánce s formou, za jakou by se nemusel stydět ani Simo Hayha a o hodinu později netrefí ani vrata od stodoly. Dialogy nulové..oh wait, mluvilo se tam vůbec?(5.12.2016)

• - Ani jedna jediná scéna nebyla natáčena v interiéru. (Hal_Moore)

• - Timeline: Film natočil a také napsal Jonás Cuarón. Film také produkoval spolu se svým otcem Alfonsem a strýcem Carlosem. Film si odbyl světovou premiéru 13. září 2015 na filmovém festivalu v Torontu, kde získal cenu Mezinárodní federace filmových kritiků. V prosinci zakoupila práva na kinodistribuci ve Spojených státech společnost STX Entertainment. Do kin se thriller podíval 14. října 2016. (Hal_Moore)

• - Filmovanie snímky prebiehalo v mexickej púšti, predovšetkým vo federálnom štáte Baja California na severe krajiny. (MikaelSVK)