Desierto

• Francie Desierto
Trailer 4

Skupina mexických migrantů se s nadějí v lepší život snaží překročit státní hranici mezi Mexikem a USA. Poklidná cesta se ovšem rychle mění v boj o holý život. Na hranicích totiž drží stráž muž, jenž se rozhodl vzít povinnost chránit svoji zemi do vlastních rukou. (Abigar)

Trailer 4

castor

Vítejte ve svobodné zemi. Plné neomezených možností. To jejich loudání se nakonec vyplatilo. I když jak se to vezme. Jonás, syn držitele Oscara Alfonsa Cuaróna, už s otcem spolupracoval na scénáři k ceněné Gravitaci. Samozvaný strážce hranice mezi Mexikem a Spojenými státy si hraje na kočku, která nahání skupinku mexických myší. Podobných samotářů, co berou zákon do svých rukou, jsme tu měli už víc, ale tahle pouštní atmosféra a vedro s kombinací několika brutálních scén se jen tak neomrzí. O motivech střelce se nic moc nedozvíme, to samé se dá říct o prchajících obětech. Je to prosté, bez zbytečných kudrlinek. Cuarón vsadil na jasně rozdané karty, přitáhl dvě hvězdy nižší svítivosti (Jeffrey Dean Morgan, který měl ve druhé polovině hodně mizernou mušku, a Gael García Bernal) a několik mexických terčů. Někdy to i stačí. ()

AppleCore

Jonás Cuarón není jako táta, alespoň zatím. On to ví! Nečekejte proto žádný hluboký či sociální drama, nečekejte názory na migraci ani žádnou kritiku společnosti. Tady se jede přímočarej hon na skupinku utečenců, kterej tady byl a ještě bude X-krát. Až doposud mě ale žádnej film toho typu nebavil tak, jako Desierto. Ač je tematicky i obsahově prázdnej, má onu potřebnou třináctou esenci, která degraduje zbytečnost i fakt, že už si ho možná nikdy nepustim znova. Takže na jedno čtyřhvězdičkový kouknutí bohatě dostačující, při druhym ale půjde hvězda dolů. Velký plus je psycho soundtrack od Woodkida! ()

Big Bear

Jo, hranice USA s Mexikem. Peklo samo o sobě jen pro vycházku s báglem. Hic k padnutí, voda nikde, písek, šutry jako barák, trnitá vegetace, jedovatí pavouci, štíři, chřestýši.... Díky ne! Mexikánci však i přesto přechod pouští riskují s vidinou zaslíbeného ráje tam v USA. Jim to přeci vyjde! Jakoby si neuvědomvali, že když náhodou projdou, zůstanou někde jako druhá sorta v kuchyních u nádobí, na plantážích a v opravnách aut... Dokud je nečekne náhodná policejní kontrola a nedeportuje zpátky do Mechika. Horší to však je, když vás hned po přechodu hranice začne pronásledovat drsnej a všeho schopnej Amík se svým stopařským psem příhodného jména Tracker a puškou s optikou? Ne ten nejde po zvěři, jde po vás. Je to jeho země a vy jste mu do ní vstoupili bez povolení. A to on už nesnese. Zamořujete ji a ničíte. Proto teď zmizíte beze stopy stejně jako mnoho dalších před vámi.... Poušť si vás vezme. Mezi králíkem a Mexikánem nedělá tenhle drsnej chlápek v sombréru žádné rozdíly. --- U filmu jsem měl velmi rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem chápal naštvanost onoho Amíka, kterého už přestalo bavit se jen dívat na ty davy co se valí do jeho Států... Na stranu druhou jsem člověk a tak mi bylo Mexičanů samozřejmě líto. Chápu lidi co se chtějí mít lépe. A jsem štastný, že problémy s bídou nemusím řešit. Jenže nejde prostě zařídit aby se všichni měli dobře. Těch co se mají hůře je víc a když zaplaví prosperující země, zničí je. Utíkají vlastně sami před sebou. Jsou nevzdělaní, často ani nechtějí pracovat, ale chtějí si žít jako ti tam za dráty. Není cestou pouštět si je domů. Není cestou vozit např. do Afriky jídlo a léky. Není možné aby se některé národy nekontrolovatelně množily. Nejedna prosperující země se po dekolonizaci dostala zase někam na hranici středověku... Ne Angelo, nezvládnem to. Ani ekonomicky a ani etnicky. Měli bychom důsledně bránit hranice našich zemí, naše domovy, náš způsob života. Ne se zbraní a zabíjením uprchlíků! Ale jejich důsledným vracením zpět a velmi dobrou ochranou hranic. Za náš dnešní svět bojovali naši dědové a pradědové a já jej nechci jen tak bezhlavě někomu dát v rámci jakési pseudohumanity k rozvrácení... Klidně přispěji zase na kozu rodince do Afriky (pokud ji ovšem hned nesežere viz poslední kauzy darů koz z Česka ) --- Film je chvilkami dost drsný, bohužel mi kupodivu přišel málo napínavý. Naháněčka dokonce chvilkami lehce nudící. A to jak vyměknul drsnej záporák na konci, to byla až trapné... Poušť byla krásná (doma v chládku v HD) :-). Takže dávám za tři hvizdy na píšťalku. * * * ()

Slasher

Východ slunce, vyprahlou pohraniční krajinou se nese zlověstný tón, samozvaný lovec naráží na stopu přebíhajících postradatelných nebožáků a hon může začít... DESIERTO pracuje s napětím jednoduchou kombinací krve a prachu od střel těsně vedle, nejde nijak do hloubky co se týče pozadí postav, motivů vraha... nejsou tu žádné odbočky, jen stará dobrá stopáž 80 minut ryzí akce. Což je právě to, co se mi tu díky důrazu na teď-a-tady předně líbilo. Skvělý je vlčí charisma J.D. Morgana, ta neúprosná nelítost, taky poctivá práce se zvukem/ kamerou a samo kouzlo Baja California. Mnozí si budou stěžovat na nedostatek toho nebo onoho, ale já tyhle drsný a la 70's thrillery žeru a navíc mi to celý přišlo zajímavý ve spojitosti s aktuální xenofóbní proti-uprchlickou náladou, výroky se zdí a podobně. Takový to jižanský vezmi zákon do svých rukou (dokument) hezky do extrému... Jo, jeden z mých oblíbených letošních filmů a doufám i v příležitost zajít si na něj do kina. ()

Fr

,,VÍTEJTE VE SVOBODNÝ ZEMI!…“ /// Jednoduchej film. Skupinka Mexickejch ilegálů, lovec se psem a poušť. Žádný hraní na neznámo – lovec loví, pes je pes a Mexikánec ilegál. Taky neplatěj ty votřepaný pravidla, že vyhraje ten nejrychlejší. Jednoduše si to šukaj po poušti sem a tam, a jestli nejste „sluníčko“, budete se bavit. Lehce krvavej (možná i brutální) a pro Trumpovsky laděnej náborovej snímek. Takže: ZACHRAŇ SE, KDO MŮŽEŠ!“ Nebo ne? /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hledám místo vhodné k lovu (pro pejska samozřejmě taky!). 2.) Mám sombréro a zdrhám do bezpečí. 3.) Nevím, jak se vypaluje psovi rypák. 4.) Thx za titule „Yusek“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ * ()

• Timeline: Film natočil a také napsal Jonás Cuarón. Film také produkoval spolu se svým otcem Alfonsem a strýcem Carlosem. Film si odbyl světovou premiéru 13. září 2015 na filmovém festivalu v Torontu, kde získal cenu Mezinárodní federace filmových kritiků. V prosinci zakoupila práva na kinodistribuci ve Spojených státech společnost STX Entertainment. Do kin se thriller podíval 14. října 2016. (Hal_Moore)
  • Filmovanie snímky prebiehalo v mexickej púšti, predovšetkým vo federálnom štáte Baja California na severe krajiny. (MikaelSVK)
  • Ani jedna jediná scéna nebyla natáčena v interiéru. (Hal_Moore)