Desierto

• Francie Desierto

Skupina mexických migrantů se s nadějí v lepší život snaží překročit státní hranici mezi Mexikem a USA. Poklidná cesta se ovšem rychle mění v boj o holý život. Na hranicích totiž drží stráž muž, jenž se rozhodl vzít povinnost chránit svoji zemi do vlastních rukou. (Abigar)

XXXXXXXX

Když zrovna Negan nemá po ruce Lucille, musí holt vzít zavděk i skupinkou tvůrců Tacos, a sem tam si, místo buvola či slona, dokonce jednoho či dva i skolí. Vedrožel, i tomuto ultiumátnímu záporákovi, ke konci filmu poněkud dochází vztek a sluníčko se nejspíš podepsalo i na nelogickém konci scénáře. ()

agentmiky

Solidní filmeček, který je přesně ideální na večer, kdy opravdu nepotřebujete nic tak hodně promyšleného a chcete hlavně vypnout mozek. Jonas Cuarón se doposud ukazoval u filmů spíše jako pomocník svého otce, ale tady měl dohled nad filmem již z pozice režiséra. Desierto vás asi nepřekvapí svou chytrostí, ale spíše zajímavým prostředím a ještě zajímavější postavou amerického muže, který nemá rád mexické uprchlíky a najevo to dává dost neortodoxním způsobem. Krajina je opravdu nehostinná, chválím za to, že se celý film natáčel v exteriéru, neboť to filmu přidalo na autentičnosti. Co musím zkritizovat, tak jsou pro mě postavy Mexičanů, které mě coby diváka nijak svými výkony moc nepřesvědčovaly. Některé chvíle jsou zdlouhavé, jiné mě zase zvedaly ze židle svou pečlivou a perfektní gradací, zejména ta scéna se psem a světlicí v kaktusech, z které mi běhal mráz po zádech. Závěr mě dost zklamal, neboť mi to přišlo useknuté. Když to celkově shrnu, tak potenciál se podle mě podařilo vyplnit. Tady se ani nedala očekávat nějaká pecka. Výkon J.D.Morgana a některé dechberoucí momenty mě nutí filmu dát 67 % ()

Morholt

Nijak překvapivá naháněčka, která výrazněji zaujme snad jen pouštním prostředím. Je docela fajn, že Cuarón jr. neobtěžuje srdceryvnými minipříběhy mexických imigrantů, ale jen je pošle coby cvičné terče pro Morgana a jeho psa. Apropós co je zvláštní, tak zatímco v první polovině filmu trefí Morganova postava všechno na co namíří, tak v té druhé má problém přeživší zasáhnout a i ten pes tak trochu ztrácí čuch. Ale budiž. Jednou se mrknout a pustit to z hlavy. 50% ()

Happens

Další bližší vhled do pouště na hranicích Mexika a USA, skrze kterou putují imigranti do USA a riskují zde své životy, aby získali lepší životní úroveň. Na poušti je celá řada překážek včetně pana psychopata, který má rád lov a je shodou okolností patriotem (čtěte: typickým jižanským milovníkem Konfederace). V podstatě se jedná o loveckou sezónu na imigranty. ()

PROCESOR

Samozvaný ochránce hranice mezi USA a Mexikem vstupuje na scénu. Poslechne si jaký bude počasí, nabije pušku, pohladí pejska, který je vycvičený stopovat a nejen to lidi a jede se. Potká hlídku pohraniční stráže, která ho upozorňuje, že je velmi blízko hranic a tam, jako civilista být nesmí. Přikývne, že rozumí. Jenže jen co odjedou, tak pejsek zavětří a lov může začít. V první řadě bych chtěl vyzdvihnout, že po dlouhý době dostáváme starou dobrou stopáž 90 minut. Co se s ní stalo? Proč dnešní filmy o ničem jsou 2x tak dlouhý? Trochu jsem znervózněl, když asi po 20. minutách samozvaný ochránce vystřílel 80% skupiny mexických uprchlíků, sem si říkal sakra koho tam bude nahánět dál. Dále sem nepochopil, když hlásili, že je asi tak 45 C, proč ti uprchlíci běhali v podzimních-zimních bundách zaplých až ke krku, ale to je detail. Schválně se nebudu pouštět do politicko-sociálních-kulturních stránek námětu, protože to by byl komentář tak na 20x A4. Takže shrnuto, napětí tam bylo a akce taky, takže já byl celkem spokojen. ()

• Ani jedna jediná scéna nebyla natáčena v interiéru. (Hal_Moore)
  • Timeline: Film natočil a také napsal Jonás Cuarón. Film také produkoval spolu se svým otcem Alfonsem a strýcem Carlosem. Film si odbyl světovou premiéru 13. září 2015 na filmovém festivalu v Torontu, kde získal cenu Mezinárodní federace filmových kritiků. V prosinci zakoupila práva na kinodistribuci ve Spojených státech společnost STX Entertainment. Do kin se thriller podíval 14. října 2016. (Hal_Moore)
  • Vyslanec mexické kinematografie na 89th Academy Awards. Do užšího výběru nominovaných na cenu Nejlepší cizojazyčný film však nebyl zařazen. (Hal_Moore)

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (více)

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (více)