Karbon (amatérský film)

Horor

Česko, 2013, 50 min

Lukáš Bulava

To, že „Karbon“ sem tam využívá některé zbytečné prvky, které až moc bijí do očí, jako například postava, která jako kdyby vyskočila z japonského duchařského hororu, je holt jedna věc, obešlo by se to i bez nich a vypadalo by to lépe. Vedle toho ale pořád máte film, který dokáže vyvolat tu správnou atmosféru, kdy skutečně můžete odcházet správně naladění děsem, pokud se necháte filmem unést. Docela jsem zvědavý, s čím Lukáš přijde dál.(7.3.2014)

• Khumbac

Vyjdu z biografu a za mnou nějaká žena na někoho volá: " Ty vole o čem to vůbec bylo, ten film...? " :-D To mě pobavilo. Jinak první polovina a možná trochu déle, byla skutečně psycho. Ve třetí třetině se tvůrci předvedli hlavně zvukově. Rodina v domku. Nějak mi nepasoval hlas toho borce se sekyrou, co s ní šil do stromu, jako by ten hlas byl časově špatně přiřazen. Černobílé pojetí bylo na místě a kamera měla pár vynikajicích záběrů(né mnoho), trefně zvukově i obrazově propojených. Pro zajímavost dům rodiny mé přítelkyně rovněž odkoupila šachta a pak jim ho v Doubravě zatopili. Kurviná rulez !!!(9.11.2013)

Obrazově i hudebně působivé, temně lyrické, experimentální. Expresionistická kamera využívá světel a stínů, detailu i celku, rozostřování, zoomování i nájezdů. Hudba místy připomněla Z. Lišku (což je plus), kterého si zde také umím představit. Les, tiché stromy, mlčenlivé jezero, magický symbol, krev a smrt. Snově halucinogenní a básnické. Příjemné překvapení z českých luhů, hájů a tajuplných vod.(12.12.2018)

Bulava zkouší natáčet různé, hororové subžánry a na poli amatérismu se mu to daří více než dobře, ale tímhle kouskem se mi trefil zatím nejvíc do chuti. Sic je první třetina celkem nepřehledná, zato zbylé dvě třetiny to skvěle vyváží a finále ve starém uhelném dole naprosto perfektní. Hodně se zaměřil na audiovizual a udělal kurva dobře, pač u té hudby fakt nepříjemně zamrazí... Tímto kouskem si u mě Lukáš poprvé získal plnou palbu a doufám, že jeho další tvorba se bude ubírat tímto surreal stylem, pač mu neskutečně sedí... BRAVO!!!(20.4.2016)

Obrat o sto osmdesát stupňů a první Lukášův film, o němž můžu říct, že se mi líbil bez jakéhokoli "ale". Tahle vážná, depresivní, znepokojivá poloha, která v podstatě nebere větší ohledy na to, co na to řekne divák, ale jede si podle svého, je mi strašně sympatická. Týpek tam skoro pět minut mlátí sekerou do stromu - kdyby mlátil třeba jenom 30 sekund, bylo by to uživatelsky přívětivější, ale na mě osobně víc zapůsobí tahle delší verze. Atmosféře zásadně pomáhá černobílá barva, která se k danému tématu velmi hodí. Kamera výtečná, několik záběrů (siluety na haldě, břitva & zrcadlo, sestup do vody) naprosto TOP. Příběhově je snímek značně minimalistický, což mi osobně vůbec nevadí, ba naopak si myslím, že po předchozích dvou kouscích (až příliš příběhových) je tohle krok správným směrem - není třeba mnoha dialogů pro objasňování a posunování poměrně složité dějové konstrukce, je více prostoru pro tvorbu atmosféry atd. Zkrátka: mně je prostě bližší tohle minimalistické, artově laděné podobenství, než třeba gore vyvražďovačka (Oči starého Kostelníka) či pocta starým italským giallo filmům (Šest prstů v zeleném). Spousta lidí (hádám, že většina) to bude mít obráceně, takže to zde film nebude mít úplně nejlehčí. Každopádně fandim.(28.2.2014)

• - Malou roli si zde zahrál průvodce hornického muzea Landek pan Klučka. (Luk80)

• - Snímek se natáčel převážně v odlehlých částech města Karviná. Jednou z nich je dnes již zaniklá osada Solca, kde kdysi stával rozsáhlý zámek Larisch-Mönnichů. (Luk80)

• - Film byl celý natočen pouze jednou kamerou, konkrétně digitální zrcadlovkou Canon eos 600D. (Luk80)