poster

Krajina stínů

 • Velká Británie

  Shadowlands

 • Slovensko

  Krajina tieňov

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 1993, 131 min

Komentáře uživatelů k filmu (86)

 • Houdini

  Oscar 2 nominace: Herečka HR - Debra Winger, Scénář - A(9.3.2004)

 • Enšpígl
  ****

  Anthony Hopkins zahrál Clivea Staplese Lewise naprosto úžasně a to přitom nemám ani nejmenší šajnu, že nějakej Lewis existoval. No, ale co každej známe někoho, vy Lewise, já zase striptérku Cindy ze Zlatýho stromu a Tlustýho Lojzu z nálevny od Kurelů, heč ! Nicméně zpátky k filmu, ať mě uživatelka Faidra nerozbije držku, že jí tady svejma kecama o mých pofidérních známostech znesvěcuji naprosto nádherný film. Pravda totiž je, že tenhle snímek je doslova balzámem pro lidi s ciltivou duší a srdcem na pravým místě. Navíc v závěru filmu síla příběhu spustila dost hlasitý budíček pro moje emoce. Jo a Anthony Hopkins by si za svůj absolutní herecký výkon zasloužil poctu nejvyšší, které se lidem na této planetě může dostat -- mojí fotografii s osobním věnováním !(9.7.2008)

 • T2
  ****

  Rozpočet $22miliónovTržby USA $25,842,377Tržby Celosvetovo $34,400,000║ Richard Attenborough mal úžasný talent vyprávať aj tie najzložitejšie príbehy z nežnosťou, výborne herecky aj režisérsky /70%/(6.3.2010)

 • mandes

  rozpočet : $22 million tržby americke : $25,842,377(31.5.2008)

 • tron
  *****

  „Vitajte v krajine tieňov; slnko svieti vždy niekde inde.“ Nenásilne pozoruhodne atmosférická melodráma o smrti, nádeji a medziľudských vzťahoch. Životopisná snímka režírujúce herca Richarda Attenborougha (ktorý zbožňuje nakrúcanie biografií – CHAPLIN, LÁSKA A VOJNA, samozrejme GANDHI) vyniká predovšetkým silným príbehom a vynikajúcimi hereckými výkonmi, medzi ktorými pochopiteľne exceluje skvelý Anthony Hopkins ako oxfordský profesor a spisovateľ slávnej fantasy série „Narnia“, C.S. Lewis.(26.10.2004)

 • Faidra
  *****

  Čím je Amazonka mezi řekami, sekvoja mezi stromy a Bajkal mezi jezery, tím je Anthony Hopkins, jehož talent se tyčí do nedohledných výšek a prostírá do širých dálek, mezi herci. Znalci Lewisova života by mohli namítnout, že Lewis přednášel na Cambridgi a ne na Oxfordu, že Joy Greshamová měla dva syny a ne jen jednoho, že v příběhu chybí řada Lewisových blízkých přátel včetně J.R.R. Tolkiena, že charaktery a podoba postav jsou pozměněny, některé události posunuty nebo vynechány...ale celkově je to tak nádherně, citlivě a v jemných barvách vyvedený příběh, že se člověk těžko zmůže na slova námitek, natož když má slzy v očích a knedlík v krku. Velké uznání hercům, režisérovi a hudbě. "Pain is a part of happiness."(24.6.2007)

 • Madison
  ****

  Pastva pre oči aj dušu. Jemne plynúca romantika ruka v ruke s komornými hereckými výkonmi, pričom si nie som istá, či mám Hopkinsa radšej ako intelektuálneho kanibala alebo decentného uhladeného pána so svojskými názormi a romantickými sklonmi :-) V každom prípade narniovské dobrodružstvá sú mojou šálkou kávy a príbeh o stvoriteľovi tejto detskej lahôdky, nejde nezbožňovať.(14.3.2010)

 • Aluska88
  ****

  Anthony Hopkins zde zcela exceluje a Debra Winger zase pohladí svou krásou. I přes to, že je Krajina stínů jistě silným příběhem o životním setkání a vztahu dvou odlišných osob, je naplněn smutnými momenty a emocemi, tak ve mně je nedokázal vzbudit. První polovina filmu obsahuje spousty vtipných okamžiků i dialogů, které mě rozesmály. Poté se přehoupne do té vážnější roviny, ve které jsem však nedokázala najít nějaký okamžik, při kterém bych měla slzy v očích, cítila lítost, či na mě jakkoli citově zapůsobil. Film nedokázal proniknout ke mně, nebo já k němu. Rozhodně se však jedná o skvěle zvládnuté dílo.(11.7.2011)

 • Kaka
  ****

  Působivé romantické melodrama mapující postavu C.S. Lewise jakožto trochu zatrpklého a životem nezkušeného profesora, který většinu své energie dává do role učitele, potažmo spisovatele a osobní život mu nenápadně prokluzuje mezi prsty, což se má ale brzy změnit. Je to příjemné pokoukání, spiše pro emocionálně a věkově odžitější díváky. Film nekáže, nehází zbytečná moudra a nemá na životní situace a existencionální dilemata, která se tu před očima diváka odehrávají nijak vyhraněný názor. Za pozornost stojí krome hereckých výkonů i scénáristicky bravurně zpracovaná postupná osobnostní proměna C.S. Lewise. Kousek po kousku, záběr po záběru. Tyhle srdečné příběhy zapadly povětšinou někde v devadesátkách, kde mají své místo a nesmrtelný punc nadčasovosti a Shadowlands je ukázkový příklad. Dokázal to dál opakovat snad jen svého času Anthony Minghella a to už je nějak patek zpátky.(3.2.2018)

 • NinadeL
  ****

  C. S. Lewis je pro mnohé "jen" autorem Letopisů Narnie. Druhá skupina zas vnímá převážně veškerou jeho tvorbu vyjma Narnie. Kéž by se Shadowlands zasloužila o symbiózu obou pohledů. Máme tu vše v ideální sounáležitosti, starý šatník na půdě, i Joy v srdci.(10.12.2010)

 • troufalka
  *****

  C. S. Lewis se u mne nezapsal jako autorLetopisů Narnie, k těm jsem se dostala až se svými dětmi. Vryly se mi do paměti Jeho Rady zkušeného ďábla. O to víc jsem byla zvědavá na Krajinu stínů. Příběh, který je uvěřitelný, protože se opravdu stal. Nevadily mi ani drobné odchylky od skutečnosti. Žasnu nad polohami Anthony Hopkinse, který dovede zahrát prince i šílence, spisovatele, hrbáče i Picasa.(31.8.2014)

 • gogo76
  ****

  Myslel som si, že film o spisovateľovi bude nudný. Film dostal odo mňa šancu hlavne kvôli Hopkinsovi a urobil som dobre, pretože príbeh o "technickej" láske, ktorá prerastie v lásku skutočnú je naozaj dojímavý a herecký výkon A. Hopkinsa absolútne úchvatný. 80%.(26.12.2011)

 • LiVentura
  *****

  Hopkins, pochází asi z té nejlepší anglické herecké školy, co v této zemi kdy se zrodila a je to znát i na jeho rolích a výrazné převyšující osobnosti v amerických snímcích.!! Tento film se skutečně může řadit mezi ty nejlepší na světě, neboť naprosto něžně a krásně vystihl akt lásky mezi osamělým mužem a zklamanou ženou, oba velkými racionálními lidmi, kteří si naprosto podlehnou, leč osud je drsnější, než všechny naše představy...(23.7.2009)

 • Aidan
  *****

  Purista by mohl namítat, že film neodpovídá skutečnosti, neboť opravdový C. S. Lewis byl tvor bodřejší a veselejší než ten filmový, opravdová Joy byla méně krásná než její představitelka a tak dále. To důležité z příběhu Lewisovy lásky však zůstává zachováno - totiž skutečnost, že ani populární obhájce křesťanských pravd, který má v rukávě odpověd na každou otázku, není uchráněn před bolestnou zkušeností ztráty. Je totiž něco jiného psát eseje o smyslu utrpení a něco jiného je toto utrpení poznávat skrze umírání a smrt milované bytosti. Však také v pozdním díle C. S. Lewise najdeme krátký spis "Svědectví o zármutku", v němž je cesta k útěše a naději o poznání trnitější než v rané apologetickém eseji "Problém bolesti." Z tohoto snímku dýchá těžká a nostalgická atmosféra oxfordských soumraků, která Lewisovu "Svědectví" dobře odpovídá.(18.5.2006)

 • Rudovous
  *****

  Proste "Problem bolesti".(21.3.2008)

 • Šakal
  ****

  Přesně pro takovýto typ snímků miluju FILM jako takový. Hranice mezi kýčem a uměním je tenká. Divák to jednoduše vytuší. Pozná, pokud je snímek dělán upřímně, s pokorou a láskou k danému tématu, kdy vše působí nenuceně, přirozeně, nikoliv strojeně. Vypadá to jednoduše, že? Snímek si pozvolna plyne svým tempem, divák sleduje ubíhající minuty aniž by ho něco výrazně rušilo, neříká si, tuhle scénu bych „natočil jinak“, tuhle vystřihl, „tady“ mi něco chybí.... Divák „propluje“ celým snímkem , po celou dobu projekce téměř nemá ani čas uvažovat čeho je svědkem a až po skončení snímku mu to pomalu začne docházet. Přiznejme si upřímně, kolika snímkům se toto podaří. O kolika z nich lze toto říct (napsat)?! Toto je přesně ten případ. Shadowlands je další z pádných důkazů, že sir Anthony Hopkins je herecký chameleón schopný zahrát úplně vše. A musím dodat jedno: Dr. Hannibal Lecter ho určitě nejvíce proslavil, JÁ osobně ho mám přesto nejraději v „této poloze“ (viz tato role, či pan Stevens z Ivoryho Soumraku dne, popř. jako Burta Munroa z Donaldsonova V zajetí rychlosti). Cítím velký potenciál co se týče předlohy. Troufám si tvrdit, kniha bude lepší filmu (a hodlám se o tom také přesvědčit). * ubírám za dabing (přičemž to samozřejmě není problém snímku samotného, takže až tento svůj „handicap“ napravím, je více než pravděpodobné, že výsledné hodnocení (ve světle tohoto faktu) o tu 1* zvýším). p.s. když už jsem zde velebil A. Hopkinse, nemůžu (a nechci) opomenout Debru Winger coby spisovatelku a básnířku Joy Greshamovou. ( Naprosto přirozený nenucený herecký výkon), přičemž dotyčná je vice než zdatnou “přihrávačkou” siru Anthonymu.(11.7.2011)

 • misterz
  ****

  Ďalší z filmov, v ktorom známy herec podá jeden zo svojich životných výkonov. V tomto prípade to bol Anthony Hopkins a jeho famózne stvárnenie postavy Clivea Staplese Lewise. Ide o jemný, podmanivý príbeh, úplne odlišný od bežných romantických drám. Od začiatku do konca si plynie svojim tempom, kde prvá polovica akoby postupne diváka pripravovala na tú druhú, vážnejšiu. Ten, kto sa naladí na rovnakú vlnu s príbehom a vydrží až do konca, bude odmenený nádherným záverom s veľkým odkazom. 85/100(25.3.2014)

 • pepo
  ****

  Nadhera. Aj ked je to film skor pre nasich rodicov (najma maminy). Hopkins aj Debra Winger su uzasni, pribeh je dojicka slz a cele je to mozno az prilis akademicke. Ale takto si nejako predstavujem pojem kvalitna a elegantna melodrama pre starsie publikum. A tentoraz to nemyslim ako nadavku, pretoze to je vazne nadherny film. Silnych 8/10(26.9.2018)

 • Tomco
  ****

  Anthonyho one man show, to bez debaty. Ten chlap strhne aj mŕtveho. Pekný živý film s krásnymi emóciami, náladou, romantikou, má to proste šťavu a Debre to po boku tohto veľkého herca moc sekne. Len "škoda", že Wingerka si (očami citlivého diváka) svojou postavou dáva scenárové repete, ako v parádnej Cene za nežnosť. Podobne ale, ako v spomínanom Brooksovom nesmrteľnom filme aj tu trhala svojim výkonom moje srdce.(21.9.2008)

 • nascendi
  ****

  Veľmi pekný film s presne vystihnutou atmosférou a fantastickými hereckými výkonmi oboch hlavných predstaviteľov. Časť užívateľov upozorňuje na odchýlky príbehu oproti skutočnosti. Mne to vôbec neprekáža. Jednak preto, že film nepovažujem za životopisný a tiež preto, že z Lewisov poznám nanajvýš Jerry Lee Lewisa poskakujúceho u klavíru a spievajúceho svoje rokenroly.(29.7.2009)

<< předchozí 1 2 3 4 5
 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace