V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

Anderton

Získavať skúsenosti je niečo iné, ako celý život písať knihy a filozofovať o Bohu, radosti a utrpení. O tom sa v staršom veku presvedčil aj C.S. Lewis, ako nám aspoň predkladá tento akademicky ladený film. Ono inak ako akademicky snáď životopis britského noblesného spisovateľa nakrútený byť nemohol, takže výčitky v tomto smere síce môžeme zniesť, ale nie sú úplne opodstatnené. Krajina tieňov je o jeho osobnom živote, predovšetkým o životnej láske, o vzťahoch s priateľmi a študentmi, v druhom a treťom prípade ale slúžia iba ako krovie pre jeho vzťah s Američankou a ako zámienka pre rozohratie oných filozofujúcich rečí plných vzletných myšlienok. Ak vám takto poňatý film neprekáža a nemáte problém s nejakým tým kalkulom, nemá vás čím sklamať, ak máte radšej životné príbehy kontroverznejších osobností, tak sa možno spálite. ()

nascendi

Veľmi pekný film s presne vystihnutou atmosférou a fantastickými hereckými výkonmi oboch hlavných predstaviteľov. Časť užívateľov upozorňuje na odchýlky príbehu oproti skutočnosti. Mne to vôbec neprekáža. Jednak preto, že film nepovažujem za životopisný a tiež preto, že z Lewisov poznám nanajvýš Jerry Lee Lewisa poskakujúceho u klavíru a spievajúceho svoje rokenroly. ()

Tomco

Anthonyho one man show, to bez debaty. Ten chlap strhne aj mŕtveho. Pekný živý film s krásnymi emóciami, náladou, romantikou, má to proste šťavu a Debre to po boku tohto veľkého herca moc sekne. Len "škoda", že Wingerka si (očami citlivého diváka) svojou postavou dáva scenárové repete, ako v parádnej Cene za nežnosť. Podobne ale, ako v spomínanom Brooksovom nesmrteľnom filme aj tu trhala svojim výkonom moje srdce. ()

Chrustyn

Zbožňuju Hopkinse, obdivuju Attenborougha ale "Krajina stínů" mě po celou dobu nudila a na svou rozcapenou délku je překvapivě obyčejná. ()

Kimon

Lidské stvoření, jeho mysl a city jsou velmi citlivé. Ve svém životě se obvykle nevyhneme těžkým, přetěžkým chvílím. To ostatně zná přímo či nepřímo každý z nás. Je to vše ale o tom, jak se s těžkým životním okamžikem ve svém životě vyrovnáváme. Jak dokážeme po takové těžké životní ráně dál žít. Tento vynikající filmový snímek se velmi dotýká citového nitra dvou silných osobností a předkládá nám ho velmi přijatelnou formou, nikoliv v lacině romantických dojemných scénách. A z tohoto hlediska chápu tento umělecký skvost za naprosto vyrovnaný. Ostatně, myslím, že jméno Anthony Hopkins zaručovalo a zaručuje vždy kvalitní filmový zážitek na vrcholné umělecké úrovni. Vřele vám tento film doporučuji. Vám všem, kteří máte kouska citu v duši. Život totiž není o honbě za úspěchem, penězi a majetkem. Ten pravý život je vždy o lásce, o citu, charakterním postoji k ostatním a o pochopení těch ostatních okolo nás. K ničemu je nám hmotné bohatství a profesionální úspěch, když strádáme citově a cítíme se osamoceni a prázdní s plnými kapsami peněz. A kdo tohle nechápe, nepochopil v životě vůbec nic. ()

N.Strauber

Neuvěřitelně nádherné dílo, které na mě zapůsobilo minimálně tolik jako Cena za něžnost - a nemyslím, že jsem si na tento film vzpomněl jen díky přítomnosti opět vynikající a přesvědčivé Debry Winger. Z kolika procent se to zakládá na skutečnosti mi může být úplně jedno, protože to opravdu není klasický případ životopisného filmu. Stojí to na scénáři, Attenboroughově režii a především, především na neskutečném výkonu Anthonyho Hopkinse, který v roli spisovatele C.S. Lewise opravdu zazářil. Pro mě je to možná jeho nejlepší výkon vůbec a je nepochopitelné, že za to nedostal Oscara. (To, že nebyl ani nominován, je už vyloženě zločin.) Mám pocit, že tento film si zaslouží být umístěn mezi mé oblíbené. ()

Terva

Britský film vznikl podle skutečných událostí.... Film o tom, jak je pozdě bycha honiti.... Prostě citově velice povedené. Scénář - William Nicholson. ()

prkalil

Sníh v Madridu: jemně, snad náhodou, krásně a lehce, lehce - z krutého nebe padá něco, s čím nikdo bojovat nechce - a lidé umírají, a lidé před smrtí vidí jasným zrakem svým naposled - jak padá z nebe ta něžná věc ()

nirvanafan

To jsem se zase jednou nechala zlákat vysokým hodnocením a pěkně jsem si naběhla. Nemám nic proti panu Hopkinsovi a nechám se ráda dojmout, ale ne když je to do mě huštěno takovým způsobem jako v tomhle filmu. Začátek je ještě v pohodě, ale ke konci se to začne čím dál tím víc zvrhávat v pěknou patossračku. ()

Freemind

Zhruba do poloviny jsem si myslel, že zde s gustem plácnu trojku a dosyta se vyžvaním o chladné nabubřelosti scénáře a celém tom anglickém sucharství, ten plán ale samozřejmě definitivně ztroskotal, když jsem se v jedné z posledních scén rozbrečel skoro jako pětiletá holčička. Doporučuji dva filmy - Soumrak dne, kde Hopkins hraje velmi podobnou postavu starého jezevce, jehož duši otevře teprve cit k ženě, plus závěrečný díl seriálu BBC Human Body - Death, the End of Life. Všechny další komentáře jsou zbytečné, snad až na mou soukromou poklonu Anthonymu Hopkinsovi, který mě v závěru roztrhal na malé kousky. ()

Alementina

Musela jsem to videt, kvuli Agasimu a Steffi, je to jejich nejoblibenejsi film :) Agassiho knizka Open si mi hrozne libila, takze neslo jinak, bohuzel jsem sehnala jen dabingovou verzi a to tedaneni zrovna dobre odvedena prace a nebo jsem si uplne odvykla na dabing. A celkove me to nejak neoslovilo. ()

Marci

Tenhle film mám moc ráda a v době, kdy jsem ho viděla poprvé, mě hluboce zasáhl. Vztah Jacka Lewise a Joy Greshamové je tu zpočátku podán jako takový tichý souboj dvou silných individualit. Energická a přímočará Joy nabourá rezervovanému Jackovi svět v té podobě, na jaký byl zvyklý. Jack se musí rozhodnout, zda bude žít život pouze ve sterilním bezpečném prostředí akademické půdy a o životě jen mluvit, nebo od něj - i za cenu budoucí bolesti ze ztráty - bude chtít víc, a sice prožít to nejdůležitější, na čem na tomhle světě záleží, totiž lásku. Vynikající Anthony Hopkins a Debra Winger mi vehnali slzy do očí, za které jsem se nestyděla... ()

rt12

Velmi příjemný snímek s jako vždy vynikajícím Anthony Hopkinsem v hlavní roli. Škoda, přeškoda příšerného dabingu, který mě ničil po celou dobu. ()

Martin741

Opat vyborny film od rezisera Altenborougha. Silny material je o laske, medziludskych vztahoch a pritomnej smrti a pochopitelne o zivote Clivea S. Lewisa /1898 -- 1963/, ktory sa preslavil vydanim Letopisov Narnie. Skvely Hopkins /Legenda o Vasni, Silence of the Lambs, Zvony Smrti/, ktoremu uspesne sekunduje Julian Fellowes a Debra Winger. 88 % ()

laik_60

Načo je láska, keď jej strata tak boli ?! Bolesť teraz, súvisí nás učí zvládnuť tú v budúcnosti. Ďakujem pán Lewis, ďakujem pán Hopkins. ()

majo25

Vcelku pekný film Richarda Attenborougha, ktorý sa síce pomalšie rozbieha, ale nahrádza to silnejúci smutný záver. Decentná romantika neruší, čo je chválitebné. Hopkins je značka, o ktorú sa môže každý režisér oprieť, a to aj v takejto romanticko-'hapkajúcej' polohe. Na film ale asi treba byť viac naladený. Škoda, že tempo filmu je dosť pomalé, nudnejšie pasáže nie sú viac vyplnené (jemným) humorom, viac sa nenahliadlo do spisovateľových diel a ani ten záver s odchodom nejako extra nechytil za srdce. Aj keď záverečný záber (s nádejou) je veľmi pekný. ()