V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

boro123

Přiznám se, že o osobě C.S. Lewise toho moc nevím a nečetla jsem ani žádné jeho knihy, přesto se mě tento film hodně dotkl v tom dobrém slova smyslu. Anthony, který je můj nemilejší herec, hraje jako vždy výborně, navíc téměř celou dobu nesleze z plátna, což mě těší, protože na něj bych se vydržela dívat i celé hodiny. Celý příběh je takový jemný, příjemně lidský, navíc zasazený do nádherných kulis Oxfordu. Zas tak často mě filmy nerozpláčou, ale tohoto jsem brečela jako želva minimálně poslední půlhodinu, ale konečné poselství mi na rtech vykouzlilo přece jen úsměv. ()

DannyBoy80

Příliš průměrné a na mě přespříliš anglické a chladné. Je to hodně bezemocionální a nepomohl tomu ani Hopkins. Téma je více než zajímavé, ovšem zpracování je trochu nudné. Promarněná šance. ()

conery1

" Najväčšia radosť nie je v tom čo máme, ale v našej túžbe. Vášeň, ktorá je večná. Nekonečné šťastie cítime len vtedy, keď to po čom túžime sa nedá dosiahnuť." Príbeh o priateľstve, láske, nádeji, viere, túžbe, šťastí, skúsenosti.... ako sám život. Málo kedy mám pocit, ak vôbec, že je niekto presvedčivejší vedľa Anthonyho. No Debre sa to podarilo. " Modlím sa, pretože si neviem pomôcť, pretože som bezmocný. Modlím sa, pretože v sebe pociťujem potrebu. Ráno i večer. Boha to nezmení, ale mňa áno." ()

Cong

První půlka filmu je v pohodě, příjemné konverzační drama, Hopkins skvělý jako C.S. Lewis. Na první pohled moudrý akademik a intelektuál, v nitru ale stále malý chlapec s dětskou fantazií ale i nejistotou. Naneštěstí, všechno jde postupem času pomalu ale jistě do p...... Attenborough pouští sentiment a melodramatickou uřvanost ze řetězu a já vytahuju kapesník, ne abych si utřel slzy dojetí, ale abych zamával a dal sbohem filmu, který rozhodně měl a mohl být kvalitní. Bohužel, krajina stínů je jakožto film ve výsledku stejně sebedojímací jako její hlavní hrdina a neslavně končí v šuplíku "červená knihovna". Ale co, alespoň si všechny ty "citlivé romantické duše" ořvávající Titanic a Anglickýho pacienta zase jednou s chutí pobrečí :) ()

hammerhead

Na jak dlouho? Pokud potrvá remise. Měsíce, možná týdny. Proč ne roky? V tak pokročilém stádiu by to bylo ojedinělé. No, spokojíme se s tím, co máme. ()

Chudobka

Tento film jsem viděla poprvé v době, která byla pro mě obtížná, byla jsem téměř u konce svých sil. Po zhlédnutí tohoto působivého příběhu jsem si zcela jasně uvědomila, co mi chybí ve vztahu s partnerem a svůj život jsem přehodnotila. O výborných hereckých výkonech není třeba psát. Anthony Hopkins je vždy zárukou kvality a Debra Winger mě úplně dostala ve filmu Cena za něžnost. Dnes se na film podívám s odstupem času a s novým partnerem. ()

kaze

Knihy C.S.Lewisa sú úžasné a čarovné. Aj film mohol byť taký. Nehovorím, Hopkins bol skvelý, len sa mi to zdalo zbytočne dlhé a strašne ponuré. A trochu skreslili skutočnosť. ()

Narciska

Je to dobře napsané a dobře natočené, je to ze života skutečné postavy a přece to není historie, jen důležitý výsek, který trval asi jen krátce. Je to dobře zahrané, líbily se mi i vedlejší postavy a skvělá dětská postava, jen mi tam trochu chyběla fantazie jeho děl, větší prolnutí s jeho tvorbou. Místo toho tam bylo hodně otázek na Boha, přitom by k nalezení odpovědi stačilo bedlivě číst Starý Zákon. ()

Ezis

Já nevím, jestli si lidi, co tady film označují za "srdceryvný" nebo "romantické klišé", uvědomují, že tohle se opravdu stalo. Problém ovšem je, že film tak opravdu může trochu vypadat a aby člověk plně pochopil jeho význam, musel by znát alespoň část Lewisova díla "před Joy" a jeho hrozný boj sama se sebou, zaznamenaný v deníku po její smrti a vydaný pod názvem Svědectví o zármutku. Anebo si alespoň umět dobře představit Lewisův život a názory podle toho, co je ukázáno ze začátku filmu. Co se týče mě, tak Helen Joy je mým velkým vzorem a Lewisovo dílo i jeho životopis znám skoro nazpaměť. Film jsem viděla až po jejich přečtení a měla jsem co dělat, abych ho dokoukala do konce. Události z Lewisova života (nejen smrt manželky, ale i jeho a bratrova úžasná fantazie, smrt matky, zákopy ve Francii, bratrův alkoholismus) a hlavně jeho přístup k nim, to je dost silné i na papíře, natož když to člověk vidí "naživo". Sice mně tam vadilo pár nesrovnalostí, nejvíc to, že Helen Joy byla ve skutečnosti brýlatá, plnoštíhlá špinavá blondýna, ale přesto film dobře zobrazil ten nejsilnější příběh, jaký znám. No, a dál by už to byla diskuse o příběhu samotném, o lásce, o přístupu k životu a o křesťanské víře, a ne o filmu, takže tady musím skončit. ()

Wolvie

Řemeslně vypiplaný životopis s vynikajícím Hopkinsem a jistou Attenboroughovou režií.Tyhle látky mu vždycky šly,proto není divu,že Krajina stínů sice působí jako velká sázka na jistotu,ovšem pořád zvládne svého diváka plně zasytit. ()

Empire

Bravo Bravo bravo, britské filmy jsou většinou velice dobré tento rozhodně není výjimkou. Hopkins se opět velice dobře připravil na roli a opět ji skvěle zahrál, jeden z uživatelů napsal u jednoho z jeho filmů, (tady na csfd) , že Hopkins je nejlepší herec vůbec, já si myslím, že nebyl daleko od pravdy...Ale i Debra Wigner, byla překvapivě velice dobrá. ()

Kaucuk

Krásnej a smutnej film o sklonku života jednoho velkého spisovatele. Dojmy z filmu umocňují herecké výkony A. Hopkinse, D. Winger a E. Hardwicka, krásná hudba a moje milovaná, zelená anglická krajina. Lewisovi výroky jsou hrozně libozvučné a film zvedají taky o kousek výš. ()

Torpid

Životopisné je to jen na pozadí. Film - drama o lásce, přátelství a bolesti, kterou život přináší. Příběh se začne odvíjet v upjatém čase, v upjaté zemi na upjatém místě univerzitního Oxfordu, které nutně muselo vytvořit i upjatého Clivea Staplese Lewise. Pokud se poddáte pomalému tempu, ztišíte se a odložíte obranu cynismu, je dost možné, že vás druhá polovina emočně rozseká. Skvěle zahrána, zrežírována dokonalá kompozice scénáře.xxxxx /Bílé štěstí /černý žal / oboje - jedno je./xxxxx ()

dakarin

Režisér Richard Attenborough se s oblibou pouští do různých velikánů (Chaplin, Gándhí), zřejmě si trochu věří na tato ambiciózní témata ;-) Se C.S.Lewisem má dokonce i jistou znalost obdobného "anglického" akademického prostředí. Po zhlédnutí snímku se ovšem obávám, že to vždy nestačí :( Anthony Hopkins je mimořádný herec, ale naprosto v jiném duchovním prostředí ukotvená osobnost - vidím ho mnohem raději v "Instiktu", to je on, tam je skutečně zlatý... ()

ing.man

Úžasně lehké inteligentní a ftipné drama, které se proplétá anglickou společností a přivádí nás až k obzoru lidského života. Nádherný Hopkins, úžasná hudba, člověk C.S. Lewis. ()

Bobšule

U tohoto filmu je až zajímavé, kolik nesrovnalostí vůči historické realitě vykazuje, a přesto to nijak neubírá na jeho kráse a především síle příběhu. Jeden z filmů, o nichž lze mj. říci, že je tak britský, jak je to jen možné. Tedy skrz na skrz. Radost i utrpení jsou zde předvedeny bez bombastické vnější okázalosti, zato s enormní dávkou člověčiny. Ostatně, co lze čekat jiného, když v režisérském křesle seděl Richard Attenborough a hlavní roli ztvárnil Anthony Hopkins? Shadowlands jsou jedním ze čtyř pracovních setkání těchto dvou velikánů filmového plátna a dle mého názoru patrně jejich nejlepším společným dílem. ()

RajAthen

Pozvolný a překrásný film o tom, co je štěstí, jak ho poznat a jaká je jeho cena, aneb nikdy není pozdě. Anthony Hopkins si zde opět s gustem jemu vlastním dobývá svůj part duší stále krapet dětského spisovatele, jemuž jeho jasně poskládaný svět rozbortí jedna výrazná žena, která se nebojí výzev. Výlet do "Rajského údolí" je opravdu překrásná scéna. Film, z něhož si lze hodně odnést, nepropásněte. ()