V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

dj.coffee

Nemam prilis rad tento typ filmu, nicmene tema je dobre zpracovane a kdo si potrpi na srdceryvne drama, je to pro nej to prave. Nutno jeste ocenit vykon Hopkinse - nejsem si jisty, jestli bych daval 4* kdyby to tam hral nekdo mene vyrazny. ()

Gromit

Richard Attenborough nenatočil jen skvělého Gándhího, ale i tento nádherný slaďák o důležité etapě života slavného spisovatele C.S. Lewise. Jestliže Krajina stínů nezestárla ani po více než dvaceti letech od svého vzniku, vděčí za to nejen Attenboroughovu režijnímu mistrovství, ale také skvělému scénáři a famózním hereckým výkonům Anthonyho Hopkinse a Debry Wingerové (zasloužená nominace na Oscara). Škoda jen, že se takovýchto filmů netočí víc! ()

Blalle

Příjemná forma, jak se seznámit s tím podstatným ze života C. S. Lewise. Film vcelku sdílně nabízí témata smyslu života, utrpení, smrti a podobně ve dvojím pohledu akademika, který o těchto tématech většinu života jen teoretizuje a teprv ve zralém věku je prožívá na svém těle, duši a duchu. Navíc ve mně film probudil zájem o srovnání Lewise/Narnie s Tolkienem/Středozemí. A čím hlouběji poznávám Lewise, tím mocněji si vážím Tolkiena. Nic proti Lewisovi. ()

svetylko

A je to tady. Nemám slov, která by dokázala vystihnout tu odezvu v mém srdci. Je to dokonalé, hluboké a smutné jako Bethovenova Měsíční sonáta...a přece nese naději.Ta opravdovost čisté lásky, která přijde nečekaně, nevlastní a nemanipuluje, nenechává věci hnít, zato jim dává přímočará jména a vděčně se raduje z času, který dostala, aby ho prožila naplněný... "A stojí to za to ? " K čemu je láska, když její ztráta tolik bolí?"..."Bolest nyní je součástí příštího štěstí" ()

Jehan

Tento film v duchu řadím k veledílům Howards End a Soumrak dne, se kterými ho spojuje geniální Anthony Hopkins, stará dobrá Anglie (v nikoliv vedlejší roli) a doba vzniku. Nehloubám nad tím, zdali je vše dle historické reality. Realitou tohoto filmu je láska krásných duší a brilantních intelektů. Okamžik, kdy osiřelý kluk a spisovatel (který o dětech vlastně nic neví) spolu opláčou ženu, která spojila jejich osudy, mě zasáhla přímo do srdce. Hluboko a navždycky. ()

biletarka

Nádherný film s úžasným Anthony Hopkinsem, kterému skvěle sekunduje Debra Winger. Příběh staromládeneckého univerzitního profesora, autora mj. milostné poezie a knih pro děti, absolutně odtrženého od reálného praktického života, který v pozdně zralém věku potká lásku (a také skutečné živé dítě), mě velice okouzlil. také mě nutí dohnat vzdělání, protože jsem dodnes nečetla ani neviděla Letopisy Narnie. ()

baclajean

Divák, ktorý je zároveň aj čitateľom C. S. Lewisa (nielen Narnie, ale aj jeho filozoficky ladených kníh) si určite príde na svoje a zistí čo-to zo životného príbehu slávneho spisovateľa. ()

solisoli

Typicky anglicky konzervatívne, pompézne, avšak nezaujímavé, so snahou zaujať a siahnuť na city. Zatiahnuť to mal vždy velebený, herecký mág Anthony Hopkins, pretože kde sa objaví, musí to byť filmový skvost. Tu sa nekoná. Samá filozofia, ktorá pravdaže Anthonimu sedí, ale to nemusí byť vždy zaujímavé. Pohľad na celé to dejstvo pripadá, ako jedna irónia na city. ()

moudnik

Tento film jsem viděl potřetí během deseti let a ač jsem tvrdý a starý chlap, musel jsem ho sledovat v soukromí, protože jsem bulel jako malý kluk. Dostat slzy z mých očí není tak snadné, proto si myslím, že toto umělecké dílo musí být a je vysoce kvalitní, když se mu to třikrát podařilo. Nejen A.Hopkins, ale i Debra zahráli fantasticky a je radost se na ně dívat. Naposled jsme buleli celé kino při Madisonských mostech a nikdo se nestyděl. U Krajiny stínů si zabulím zas za pár let, konečně jsem film nahrál ze Cinemaxu. V kinech ho totiž čekat nemohu. ()

Kozlowski8

Krásný příběh vztahu dvou zcela povahově i názorově odlišných lidí, který postupně přerůstá ve velkou osudovou lásku. Richard Attenborough dokázal příběh krásně atmosféricky naladit a stejně tak i George Fenton svojí hudbou. Hlavním základem filmu jsou ale precizně napsané a propracované postavy a doslova úchvatná herecká představení Anthony Hopkinse a Debry Winger, kteří měli co hrát a hráli na jedničku s hvězdičkou. 80 %. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

emil_sojka

Málokdy se setkávám se silným příběhem, který nespadá do kýče, obvzlášť pokud je tak tragický jako tento. Vedle proměňujícího se vztahu ústřední dvojice je zajímavé sledovat i vztahy vedlejších postav. Nejsou to jen hrubé črty, ale každý z nich má své opodstatnění, má nám něco ukázat. Volba Anthony Hopkinse pro roli Lewise se mi zdála nejdříve neobvyklá, ale až teprve později jsem pochopil, jak byla správná. Silné herecké obsazení dalších postav za ním nijak nezaostává a vytváří krásný herecký koncert. Možná by se člověk na tento snímek neměl dívat, pokud má vyloženě náladu pod psa, ale to už je divákův problém, do kterého snímek nemůže zasáhnout. ()

DrahciiiRe

Nejsem chlap, co se nechá odradit popiskem "Romantický". Ale musím vás varovat, chlapi nekoukejte na to :D Spisovatel Lewis mi nic neříká, co se týče toho filmu, opravdu jako 502. část Esmeraldy (zajímavý komentář - Flipper). Místo slz jsem měl křeče, jak může být takové velké romantické klišé tak dobře ohodnoceno. Ani Anthony Hopkins to nezachrání, je to trapná objímačka od začátku do konce. Tohle vidět ještě jednou, tak to opravdu obrečím. Jediné, co ten film přinesl je, že ztráta lásky bolí. Takže vlastně nic nového. ()

robbez

Úžasně silný a působivý film. Dojímá k slzám, ale zároveň působí uvěřitelně a přesvědčivě. Lewis si uvědomí svou lásku k Joy až v okamžiku, kdy ví, že o ni brzy přijde. S o to větší silou tu krátkou chvíli prožívá a láska mění i jeho samotného. Smrt milované bytosti pak pochopitelně vnímá jako absolutní ztrátu a jeho univerzitní kolegové mu už příliš nerozumí. Oni totiž nikdy nic tak silného, hlubokého a intenzivního zřejmě nezažili. Opravdu se těžko chápe smysl bolesti a utrpení. Docela mrazivě zní, když Lewis říká: Co když je utrpení pouze utrpení a žádný smysl nemá? Nebo jsme pokusné krysy v laboratoři, kde bůh provádí vivisekci? ()

ABC1

Domnívala jsem se, že film bude trošku nudný, zdlouhavý a rozvleklý....jak jsem si jen mohla myslet, že v něčem takovém by A. Hopkins hrál. Bylo to skvěle zahráno a zrežírováno, něžná romance bez kýče, sladkého slizu a vynucování emocí. Svět zůstal ještě alespoň částečně v pořádku, když ĺetos dostal Hopkins Oscara, i když všichni předpokládali, že to bude muset být černoch...a ceremoniál tomu přizpůsobili. To mě hodně rozesmálo!!! ()

ghostwo

Anthony Hopkins musel mít druhé vánoce,když dostal nabídku na tuto roli. Obrovsky mu sedí hrát tento typ lidí a byl opravdu vynikající. Navíc oceňuji ten přechod mezi přemyšlivým profesorem oddaným myšlenkám k citlvému vnímavému člověku. Obdivuji preciznost a cit s jakým R.Attenborough točí své filmy.Každý záběr má svůj smysl a každý záběr je možné si vychutnat (pokud je tomu člověk otevřen). Často mám poslední dobou problém s tím, že sleduji čas a modlým se, aby film už skončil. Tady jsem taky sledoval čas, ale přál jsem si, aby film trval déle.A to nepřeháním. Škoda, že neumí více režiséru točit takovým způsobem. Balzám na duši. ()

snufec

BAFTA 1 : Britský film a 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR: Anthony Hopkins, Herečka HR: Debra Winger, Adaptovaný scénař ()