V padesátých letech minulého století je C.S. Lewis (Anthony Hopkins) uznávaný spisovatel a profesor. Nikdy se neoženil a vede poklidný, uzavřený a kultivovaný staromládenecký život. Ten však rázem vezme za své, když potká energickou básnířku Joy Greshamovou (Debra Wingerová). Joy je odvážná rozvedená Newyorčanka, která si nebere servítky, a jejíž ostré a racionální postoje Lewise překvapují. Když nečekaně vtrhne do spisovatelova světa, šokuje jeho společníky a probudí v něm hluboké city, o kterých sice psal, ale nikdy je nezažil. Lewis začne této ženě pomalu otvírat své srdce a jejich láska zboří hradby jeho uzavřeného světa. Ale život plyne v křehké rovnováze a Lewis je nucen čelit zdrcující pravdě – srdce zaplavené velkou láskou je také otevřené velké bolesti. (Cinemax)

Kimon

Lidské stvoření, jeho mysl a city jsou velmi citlivé. Ve svém životě se obvykle nevyhneme těžkým, přetěžkým chvílím. To ostatně zná přímo či nepřímo každý z nás. Je to vše ale o tom, jak se s těžkým životním okamžikem ve svém životě vyrovnáváme. Jak dokážeme po takové těžké životní ráně dál žít. Tento vynikající filmový snímek se velmi dotýká citového nitra dvou silných osobností a předkládá nám ho velmi přijatelnou formou, nikoliv v lacině romantických dojemných scénách. A z tohoto hlediska chápu tento umělecký skvost za naprosto vyrovnaný. Ostatně, myslím, že jméno Anthony Hopkins zaručovalo a zaručuje vždy kvalitní filmový zážitek na vrcholné umělecké úrovni. Vřele vám tento film doporučuji. Vám všem, kteří máte kouska citu v duši. Život totiž není o honbě za úspěchem, penězi a majetkem. Ten pravý život je vždy o lásce, o citu, charakterním postoji k ostatním a o pochopení těch ostatních okolo nás. K ničemu je nám hmotné bohatství a profesionální úspěch, když strádáme citově a cítíme se osamoceni a prázdní s plnými kapsami peněz. A kdo tohle nechápe, nepochopil v životě vůbec nic. ()

Aluska88

Anthony Hopkins zde zcela exceluje a Debra Winger zase pohladí svou krásou. I přes to, že je Krajina stínů jistě silným příběhem o životním setkání a vztahu dvou odlišných osob, je naplněn smutnými momenty a emocemi, tak ve mně je nedokázal vzbudit. První polovina filmu obsahuje spousty vtipných okamžiků i dialogů, které mě rozesmály. Poté se přehoupne do té vážnější roviny, ve které jsem však nedokázala najít nějaký okamžik, při kterém bych měla slzy v očích, cítila lítost, či na mě jakkoli citově zapůsobil. Film nedokázal proniknout ke mně, nebo já k němu. Rozhodně se však jedná o skvěle zvládnuté dílo. ()

Alementina

Musela jsem to videt, kvuli Agasimu a Steffi, je to jejich nejoblibenejsi film :) Agassiho knizka Open si mi hrozne libila, takze neslo jinak, bohuzel jsem sehnala jen dabingovou verzi a to tedaneni zrovna dobre odvedena prace a nebo jsem si uplne odvykla na dabing. A celkove me to nejak neoslovilo. ()

Enšpígl

Anthony Hopkins zahrál Clivea Staplese Lewise naprosto úžasně a to přitom nemám ani nejmenší šajnu, že nějakej Lewis existoval. No, ale co každej známe někoho, vy Lewise, já zase striptérku Cindy ze Zlatýho stromu a Tlustýho Lojzu z nálevny od Kurelů, heč ! Nicméně zpátky k filmu, ať mě uživatelka Faidra nerozbije držku, že jí tady svejma kecama o mých pofidérních známostech znesvěcuji naprosto nádherný film. Pravda totiž je, že tenhle snímek je doslova balzámem pro lidi s ciltivou duší a srdcem na pravým místě. Navíc v závěru filmu síla příběhu spustila dost hlasitý budíček pro moje emoce. Jo a Anthony Hopkins by si za svůj absolutní herecký výkon zasloužil poctu nejvyšší, které se lidem na této planetě může dostat -- mojí fotografii s osobním věnováním ! ()

majo25

Vcelku pekný film Richarda Attenborougha, ktorý sa síce pomalšie rozbieha, ale nahrádza to silnejúci smutný záver. Decentná romantika neruší, čo je chválitebné. Hopkins je značka, o ktorú sa môže každý režisér oprieť, a to aj v takejto romanticko-'hapkajúcej' polohe. Na film ale asi treba byť viac naladený. Škoda, že tempo filmu je dosť pomalé, nudnejšie pasáže nie sú viac vyplnené (jemným) humorom, viac sa nenahliadlo do spisovateľových diel a ani ten záver s odchodom nejako extra nechytil za srdce. Aj keď záverečný záber (s nádejou) je veľmi pekný. ()

• Anthony Hopkins nahradil v roli Jacka Lewise Nigela Hawthornea, který byl v té době prakticky neznámý. (D3VIL)
  • V jedné ze scén můžete vidět Douglase Greshama při četbě Hobita od J.R.R. Tolkiena. Tolkien byl dobrým přítelem C.S. Lewise. (D3VIL)
  • Poslední film Roberta Flemynga. (D3VIL)