Molly Maxwellová

Kanada, 2013, 87 min

Sara St. Onge

Sara St. Onge

Catherine Lutes

Ach Molly Maxwellová, Ty jsi byla tak nádherně zamilovaná, přesně tak si to pamatuji i já. Ty blažené úsměvy, když ležíš v posteli, to nemělo chybu. Ale svět není někdy takový, jak bychom si ho představovali, tudíž chápu, že jsi se dokázala chovat neadekvátně ke svým blízkým a to jim ubližovalo. Za Lolu Tasch jdu určitě nahoru. Tak přirozený projev byl vysloveně famózní a dokonale uvěřitelný. A konec byl také moc povedený. Původně jsem do toho šla kvůli Robu Stewartovi ze seriálu Pobřežní hlídka, ale ten si tady moc neškrtnul, nicméně ve finále jsem byla ráda, že jsem po tomhle kousku sáhla, vůbec toho nelituji.(7.7.2018)

Malý velký odvážný snímek. Rozhodně se nezapře, že je to semi-autobiografickej snímek. Rozhodně se nezapře, že je to semi-nezávislej snímek. Vlastní příběh je prostinkej, a častokrát okoukanej. Mladá studentka se zakouká do svého učitele. Při sledování mi trochu Molly Maxwell připomněla "Breathe In", snímek s nepopsatelně krásnou hudbou, která místy vyprávěla příběh sama za sebe. Molly Maxwell jde jiným směrem, a vůbec se nedivím, že zde má zatím ubohých 50%. Samotný vztah učitele a Molly, v podání neodolatelný Loly Tash, zdánlivě hrající hlavní roli, je totiž vlastně jen vedlejším příběhem o tom, jak se šestnáctiletá holka hledá ve světě, ve kterým se všichni snaží překonat toho druhýho. Vztah se starším, ale ne o tolik, učitelem je pro ni jakousi reflexí sebe samé. Molly nemá zájem o chlapce svýho věku, ne proto, že by byla zásadně na starší, ale proto, že sama je vlastně mentálně jinde než její vrstevníci. Pro ni je svět, ve kterým žije - elitářská škola - vlastně utrpením. Nemá ani vlastní mobil, tak moc ji vlastní rodiče kontrolují, budují ji budoucnost bez toho, aby sama mohla hledat a zkoušet. V průběhu snímku se častokrát odcituje Shakespeare, nikoliv proto, že v jeho díle je reflexe Molly Maxwell, ani nikoliv proto, že jej zrovna probírají s mladým učitelem angličtiny, ale proto, že Shakespeare vlastně ukazuje, jak se má Molly jako postava chápat. Nedošlo mi to až do chvíle, kdy jsem se rozhodl, že zkusím udělat title na tenhle malý odvážný snímek. Vlastně první věta, která ve filmu zazní, je polověta: "Neidentifikovatelný létající předmět." Párkrát se ještě ve filmu objeví oslovení "alien", tedy dejme tomu "ufoune, mimozemšťane". Molly je odlišná a do prostředí, ve kterém se pohybuje, se vlastně sama sobě nehodí. Straní se i svých kamarádek, se kterými se semtam sjede LSD nebo spapá koláček, Molly Maxwell, ufoun, hledá sebe samu a nachází se v obraze mladého učitele. Vztah, který spolu mají, není zjednodušený, jak tomu tak bývá v obdobných filmech (pro srovnání Breathe In), je plný komplexních nuancí a osobních pravd, kterými se oba hlavní hrdinové řídí. Molly Maxwell není žádná Lolita, její jednání nikdy není divný, creepy, lascivní, sexuálně provokativní. V průběhu filmu prochází vývojem, ať už za to může samotný hormonální rozbouření vyvolaný první láskou, nebo vlastní dospělej učitel, kterej nohama stojí na zemi a její energii vlastně krotí vlastním pocitem uvědomění si, jak moc špatný tohle všechno je. Dá se tak říct, že příběh vlastně neexistuje, celý film je jen charakterový vývoj Molly Maxwell, která se během několika dnů či snad týdnů vyvíjí v dospělou ženu, která si závěrečnými třemi scénami uvědomuje vlastní chyby a vlastní dospělost. Plnej počet nakonec nedávám hlavně z toho důvodu, že vedlejší role matky a otce se závěrem filmu totálně otočí, což je divný, protože fotřík se po celou dobu jeví jako ten otevřenější a matka jako ta autoritativnější mrcha; a zároveň proto, že ve vlastním vztahu Molly s Benem bych snad tak trošku čekal i nějakej svěžejší vítr než jen to, že "clothing stays on".(11.6.2014)

Matka, která dá dceři knihu o sexu a robertka? Nechtěla bych :D Styl kterým hlavní představitelka fotografovala? Naprosto nereálný. To by tímto způsobem nestihla ani zaostřit, natož udělat snímek, jaký by chtěla, když sotva přiloží fotoaparát k oku, tak cvakne. Počkat a v jakém století, že to žijeme, že své 16leté dceři nechce dovolit mobil? Vždyť tento ďábelský přístroj byl vynalezen právě rodiči, aby mohli mít své děti neustále pod kontrolou a kdykoliv je otravovat a případně ti méně věřící i ověřovat jejich pozici pomocí gpsky. I když je pravda, že dnešní móda, kdy už děcka ve školce mají své "I"pytlovinky je přehnaná /já jsem hrdá na to, že můj první mobil jsem si koupila sama.. a to až v 6. třídě a ještě k tomu byl z bazaru a s anténkou! :D/ Jinak Molly a Ben byli ve škole fakt hrozně nenápadní, že to prostě muselo být jasné každému. Jinak teda chudák Ben, když se začala Molly začala hihňat po krátkém začátku "action blowjob", se nedivím, že měl tak sklíčený výraz. 4*- Na jednu stranu ohraný námět, ale hlavní herci byli přesvědčiví a hlavně, přestože jsem holka, tak prostě Lola Tash je neskutečná kočka... stejně jako Charlie Carrick je tu sexy.(11.7.2014)

Upřímná lovestory, která se ani moc nesnaží o typické americké moralizování (aha, Kanada), ale spíš se snaží zobrazit pocity obou hlavních postav - Molly zejména. Film se veze na odlehčené vlně, má MOC příjemné herecké obsazení a hodně pěkný výběr indie hudby. Lolu Tash budu rozhodně sledovat, roli Molly Maxvell si užívala a bylo ti poznat zejména na její přirozené mimice a gestech. Prostředí experimentální školy zobrazené ve filmu na mě působilo úžasně, stejně tak notně zidealizovaný rodinný život.(21.7.2014)

• Marqta

Otřepaný námět s prostým dějem v řekněme originálním "alternativně snobském" obalu. Děj je předvídatelný, ale přiznávám se že konec mě mile překvapil (víc spoilerovat nebudu). Celé prostředí a společnost, která se ve filmu objevuje vytváří zajímavou jemnou atmosféru a celkem hezky se na to kouká, takže bych film ve výsledku hodnotila jako průměrný. Hudba je fajn a neokoukaní herci, kteří nejsou z té "klasické typové sorty" nebo jak to nazvat (:D) tomu taky pomáhají. Film doporučuji na odreagování, když se vám nechce o ničem přemýšlet a nemáte chuť na nic hlubokomyslného, ale zase nechcete koukat, nebo prostě nemáte nervy na řekněme mainstreamovou slaďárnu. Kdyby nebylo té atmosféry neváhala bych a dala prostě dvě hvězdičky (a to kdo ví jestli) ale takhle se nemůžu rozhodnout jestli bych tam neměla dát i tu třetí protože to byl v celku příjemný zážitek, nicméně opakovat ho nehodlám.(6.7.2015)