Berliner Mauer – Chronik einer geteilten Stadt

• Německo Mauerjahre - Leben im geteilten Berlin (více)
Německo, 2011, 7 h 30 min (Minutáž: 15 min, Alternativní 3x60 min)

Režie:

Reinhard Joksch

Hudba:

Tomas Kahane

Till C. Hagen (vypravěč)

Epizody(30)

O histórii rozdeleného mesta od r.1961 do r.1990 prostredníctvom 30 tich krátkych dokumentov. Presne 50 rokov po stavbe berlínskeho múra, v r.2011, rozpráva režisér Rainhard Joksch o histórii rozdeleného mesta od r.1961 do r.1990 prostredníctvom 30 tich krátkych dokumentov. Najdôležitejšie okamihy tohto obdobia ilustruje archívnymi zábermi a príbehmi svedkov týchto udalostí.
Berlínsky múr bol stelesnením Studenej vojny. Rozdeľoval mesto, rodiny a ničil ľudské životy. Film sa vracia do r.1961, kedy múr postavili - a to na základe dohody vedenia NDR s vedením ZSSR. V r.1963 navštívil rozdelené mesto prezident USA John F. Kennedy, ktorý tu vyhlásil: "Ich bin ein Berliner - som Berlínčan!" Neskôr mesto poznačili študentské protesty, a to na obidvoch stranách zamurovanej hranice. Pád železnej opony znamenal aj pád nenávideného múra - film zachytáva všetky  dôležité momenty 28 ročnej histórie rozdeleného mesta. (STV)

kaposlav

Prekvapila ma objekívnosť a to že sa hádzalo na obé strany. V dokumentoch z tvorby USA, GB a od nás sa očiernovalo to východne a chválilo, alebo zatajovalo to negatívne v západnom Berlíne. ()

majo25

Autentické dobové zábery a archívne rozhovory boli fajn, ale to medzitým ako aj akási spojitosť a viditeľná časova kontinuita, sú poslabšie. 60% ()

Autogram

História ma síce nebaví, ale tu je podaná takým tempom, že sa od toho nedalo odtrhnúť. Od rozdelenia Berlíne ešte bez múru až po zjednotenie sa množstvo udalostí zmestilo do krátkych 50 minút. S dobovými zábermi, spomienkami účastníkov a krátkymi útržkami najdôležitejších vyjadrení politikov je dokument z tých zaujímavejších o berlínskej histórii. ()

Saintcrux

Dosť stručný a jednoduchý dokument ale na rozdiel od iných dokumentov nie je zameraný vyslovene proti komunistickej ideológií ale popisuje udalosti a život objektívne na obidvoch stranách múru... ()