Zkurvená generace

• Austrálie

• Kanada

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA / Francie, 1995, 85 min

Tohle není film pro každého. Vlastně se tu nic neděje až do celkem drsného konce, který je korunován delší mlčenlivou scénou v autě, a následně větou, která v celkovém vyznění celého filmu víc než pobaví. Má to atmosféru i dobrou tečku, a lacinost toho filmu je zábavná. Záleží však na osobním vkusu.(2.5.2014)

Kamera povedená, kostýmy, mizanscéna povedená, vizuálně poutá, ale ten příběh? Od chvíle, kdy zabijí Asiata na benzínce, už se to vlastně nikam neposouvá, zdá se, že až ke konci se vlastně nic moc nestane a pouze proplétání ústředního trojúhelníku to pro mě nezachraňuje. A ten závěr? Bylo jasné od začátku, že to skončí nešťastně (viz. název), myslím teď opozitně k happyendu, ale čekala jsem, že se alespoň něco ze symbolické roviny propojí, třeba magické číslo 6,66. Nepropojilo. A co ta reklama v úplném závěru?!(4.6.2015)

Zatím zdaleka nejlepší Araki. Když to porovnám například s nedávno viděným Tajuplným vlakem, tak Jarmusch najednou působí ještě víc suše a nudně než jindy. Zkurvená generace je opravdu neskutečně zábavná a stylová. Bavily mě ty absurdní detaily jako 6,66 dolaru při každém placení nebo různé střihové hříčky, stejně jako specifická mluva všech tří hlavních postav. U jiných Arakiho filmů mi vadila ta odtrženost od reality ve formě mimozemských sil jiných nesmyslů, tohle bylo samozřejmě odtržené taky, ale trochu jiným způsobem. Navíc se tady režisér krotil s explicitními homosexuálními scénami, takže je to v pohodě sledovatelné i pro "neorientovaného" diváka.(15.4.2012)

K omylům mládí patřila i návštěva kina s Bobem a maminkou, když hráli film, jehož název nelže. Humus. V blbosti mládí akceptovatelný. Snad jsem tenkrát nejel doopravdy do USA jen kvůli fosforeskujícímu joju, které nakonec bylo k mání jen se zalitým štírem, jak jsem rád říkával...!?! Nu což, nalhávat si o vlastní minulosti je cesta do...(21.7.2018)

Zábavná, mírně nechutná, a hodně provokativní road movie, plná laciné ale přitažlivé symboliky. Sex a násilí zde dominuje většinou ve svých nejméně lákavých podobách. Vizuální stránka věci je hodně atraktivní, ale zřetelně homosexuální vykreslení postav brání divákovi v možnosti ztotožnit se s hrdiny. Doom Generation ovšem za jedno shlédnutí určitě stojí, i když ničím vyjímečným neobohacuje. Přesto jsem si z ní odnesl alespoň odvážnou hlášku Jamese Duvala, stojícího tváří v tvář svému potenciálnímu vrahovi: "Tohle mi už říkala tvoje matka. Ale nešlo jí moc rozumět, protože měla plnou hubu mého semene."(8.8.2006)

• - Do úlohy Amy Blue (Rose McGowan) byla zvažovaná Jordan Ladd. (RosieMcgowa)

• - V jedné z úvodních scén filmu jsou hrdinové sedící v autě napadeni gangem tří rabijátů. Jedná se o legendární kanadskou kapelu Skinny Puppy. Jeden ze členů skupiny cEvin Key si během natáčení této scény zlomil ruku. (J.Connor)