Reklama

Reklama

Zkurvená generace

  • USA The Doom Generation (více)

Dva problémoví teenageři se náhodou seznámí s tajemným, drsným tulákem. Trojice mladých lidí se pak vydává na bezcílný výlet napříč Amerikou, kde se zaplétá do krvavých a sexuálních incidentů s brutálními šílenci i pomstychtivými maniaky. Zatímco Amy Blueová je protivná dospívající dívka, která frčí na drogách, její přítel Jordan White je pasivní, zpomalený pozér, jenž s Amy odmítá spát, protože se děsí nákazy AIDS (přestože oba tvrdí, že ještě nikdy s nikým nic neměli). Jednoho dne se nesourodý pár náhodou seznámí s okouzlujícím, ale záhadným mladíkem Xavierem Redem, který má zvláštní "úchylku": zabíjí lidi. Xavier (nebo taky X, jak ho kvůli své vadě řeči oslovuje Jordan), se projeví jako nebezpečný společník, na kterém je však cosi podivně přitažlivého a jeho pouhá přítomnost vyvolává otázky loajality a sexuální identity. (Cinemax)

(více)

Recenze (50)

Rob Roy 

všechny recenze uživatele

Záleží na úhlu pohledu. Pro někoho odpad, pro někoho 5*. Já si překračování filmových tabu užil ... jednou za čas je potřeba vyprovokovat. Je to rajcovní a zábavné ( samozřejmě jak pro koho, někomu nepřijde zajímavé sledovat kluka, který si slízává z ruky svoje vlastní sperma, mně ano ) Takže co dodat? Snad jen, že se cítím jako křeček dusící se v zadku Richarda Gerea. A pro všechny znechucené - Tenhle film nenabízel nic jiného, než co oznamuje název. ()

Mr.Apache 

všechny recenze uživatele

Zábavná, mírně nechutná, a hodně provokativní road movie, plná laciné ale přitažlivé symboliky. Sex a násilí zde dominuje většinou ve svých nejméně lákavých podobách. Vizuální stránka věci je hodně atraktivní, ale zřetelně homosexuální vykreslení postav brání divákovi v možnosti ztotožnit se s hrdiny. Doom Generation ovšem za jedno shlédnutí určitě stojí, i když ničím vyjímečným neobohacuje. Přesto jsem si z ní odnesl alespoň odvážnou hlášku Jamese Duvala, stojícího tváří v tvář svému potenciálnímu vrahovi: "Tohle mi už říkala tvoje matka. Ale nešlo jí moc rozumět, protože měla plnou hubu mého semene." ()

Reklama

dr.horrible 

všechny recenze uživatele

"Život je smutný, nudný a hlúpy" zaznie koncom filmu z úst Rose McGowan. Práve táto veta dokonale vystihuje kariéru pána Arakiho. Je to depka, je to nuda a celé je to komplet od veci. Bohužiaľ Araki zlyháva hlavne v tom, v čom si myslí, že je najlepší a to je presah medzi tzv. normálnym filmom a totálnou ujetosťou bez hlavy a päty, pričom snímok, ktorý bol zamýšľaný ako generačná výpoveď nemá výpovednú hodnotu žiadnu,"vďaka" režisérovej snahe byť za každú cenu iný a alternatívny, a práve preto je len málo podobných žánrových snímkov tak veľmi vzdialených realite. Jedna vec je ventilovanie vlastných pocitov a komplexov, neistota ohľadom hľadania sexuálnej identity (alebo miesta v spoločnosti, keď viete, že do nej nepatríte, atď), a vykonštruovanosť dialógov a vlastne príbehu ako takého je potom vec druhá. Na niektoré jeho ujetosti (odrezaná hlava ktorá stále rozpráva, cameo Parker Posey...) je zaujímavé sa pozerať, keď sa však Araki pokúša rozprávať príbeh dopláca práve na ne a ja sa proste nemôžem zbaviť pocitu, že väčšina scénok je vo filme iba preto, že to dobre vyzerá a že to pána režiséra vzrušuje. A ešte sa vrátim k tým dialógom: Ja dokážem prekusnúť kadečo, ale keď sa uprostred - ja neviem - milovania (skôr by som to nazval šukačkou) jedna osoba zastaví a s úplne vážnou tvárou spýta druhej, či už sa niekedy zamýšlala nad zmyslom našej existencie, to už volá do neba. By the way, nadpis v úvode filmu vraví: "A heterosexual movie by Gregg Araki.” Tak to je ďalší blud. Je pravda, že v zhruba polovici scén v ktorých sa objaví na sebe Rose nemá podprsenku, no aj napriek tomu je tu ako žena iba do počtu - nezaujímavá postava, neprechádzajúca akoukoľvek zmenou alebo vývojom, ktorú scenár používa vlastne iba na poukázanie k faktu, že nejde o gay movie. A to teda ide. Aj medzi queerovými filmami by sa našlo iba pár, v ktorých je ono (homo)sexuálne dusno natoľko silné a postrehnuteľné. Teda nehovorím, že mi to vadí, alebo že to nejako zmení môj názor na film, ale všetky tie dotyky, pohľady... takto sa k sebe heterosexuáli skrátka nesprávajú. Keď to tak celé zhrnem; niektoré detaily sa mi páčili, soundtrack bol super a tak, ale môj výsledný dojem z filmu by sa dal zhrnúť vetou: "What the fuck?” PS: Skurvenú nudu som videl dávnejšie a to, že spolu s Doom Generation a Totally F***ed Up tvoria akúsi trilógiu sa dozvedám až teraz a na sledovanie Totally F***ed Up ako jej prvej časti bohužiaľ už nemám chuť. Edit: Odkedy som písal tento komentár ubehlo 6 a pol roka a Arakiho som si medzitým celkom obľubil, aj s jeho trademarkami a haluškami. Ktovie ako by som sa na Doom Generatiom pozeral dnes. ()

Gimp 

všechny recenze uživatele

Už po druhém Arakiho viděném homofilmu přišlo jako blesk z nebe zjištění, že jeho filmy mi lezou prdelí. Ano, prdelí, protože jsou to SRAČKY o HOVNECH. Mě nepohoršuje DP (pro děcka technika známa jako "sendvič") ani amputace nejrůznějších údů, ale absence něčeho jako příběh. Poselství ne, symbolika ne - když se něco 8x zopakuje tak už to není symbolika ale kreténství. Vykrádání Takových normálních zabijáků a zběsilosti v srdci ano. Omlouvám se za mimořádně vulgární komentář o ničem, ale kdo skoukl film, tomu nebude za těžko ho přečíst. Hodnoceno v kontextu se Zkurvenou nudou, kterou jsem viděl jako první. ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

„Jsi jako systém podpory ptáka." Road movie pro tři, kde oba mladíky hravě zastíní Rose McGowanová nejen proto, že je krásná, ale že také umí hrát. Jinak jsem čekal daleko větší odvaz. Dobře, dojde na letící hlavu i ruku, ale to je asi tak vše. O sexu se více kecá, provozuje se zčásti mimo kameru, zčásti ve stroboskopických obrazcích, což já nemusím. A snahu o hnus nezachrání ani lízání vlastního semene, ani ubití sraženého psa. Nejdrsnější jsou možná dialogy, jenže ke konci už také nudí. I když je tedy všechno soft, úplně jsem se nakonec nenudil já. Největším plus však pro mne byla hudba - Nine Inch Nalls, Front 242, Slowdive, Love and Rockets, Curve, Porno for Pyros, Jesus and Mary Chain, Cocteau Twins, Aphex Twin, Lush, The Verve... ()

Galerie (21)

Zajímavosti (3)

  • V jedné z úvodních scén filmu jsou hrdinové sedící v autě napadeni gangem tří rabijátů. Jedná se o legendární kanadskou kapelu Skinny Puppy. Jeden ze členů skupiny cEvin Key si během natáčení této scény zlomil ruku. (J.Connor)

Reklama

Reklama