Crawlspace

Scénografie:

Giovanni Natalucci

Kostýmy:

C.J. Strawn

Hodně kvalitně natočené psycho, opravdu se divím, že tolik zapomenuté a neznámé. Takže docela překvapení. Je to příběh vyšinutého člověka. Klaus Kinski perlí jako všehoschopný šílenec, potomek doktora kdysi působícího v koncentračních táborech. On sám býval také doktor, posílal vyřízené lidi na smrt, až se to nějak zvrhlo a začal posílat na smrt i lidi úplně zdravé. Každopádně nyní si našel novou zábavu - šmírovat, opruzovat, mučit a zabíjet mladé dívky, vzpomínat, hailovat, hrát ruskou ruletu. CRAWLSPACE není čistě jen Kinského herecké představení, ale ano, z větší části je to právě jeho film.(5.2.2009)

Obsahově sice průměrný ale-až na naháněčskou koncovku-dost slušně natočený film o jednom tak trošku vyšinutém domácím....Z šedi horrorového trashe to samozřejmě tahá Kinski, který se do toho řádně opřel, i když mu muselo být jasné, že tady se točí čistokrevný brak.................. těch 62% je tak akorát.(16.1.2013)

No fuj ještě že nemáme ty americký baráky prolezlý klimatizačníma šachtama. Dva roky před Brucem Willisem ve Smrtonosné pasti se tam plížil Klaus Kinski, což byl pořádný úchyl (nejen postava, ale co jsem slyšel i herec). Majitel domu, který šmíruje nájemníky, pouští jim do pokojů krysy, chová si ženu v kleci s uřízlým jazykem, hraje ruskou ruletu, sleduje Hitlera, vymýšlí pasti a občas někoho zabije. Na hlavním psychopatovi a jeho představiteli Kinskim to stojí a troufám si říct, že jsem dlouho neviděl takového magora. Zbytek je průměr - vraždy mimo záběr, nezajímavé postavy včetně té hlavní, občas nuda. Ale finální honička domem stojí za to, takže ty tři hvězdy si to bez problémů zaslouží.(8.5.2015)

Minimalistický slasher, odehrávající se pouze v jednom domě, jehož domácím je vyšinutý syn nacistického chirurga, který šmíruje a vraždí svoje nájemnice. Vhodnějšího herce, než Klause Kinskiho, si do hlavní role tvůrci vybrat nemohli. Natáčení s ním bylo jako obvykle pro celý štáb hotové peklo (viz krátký dokument "Please Kill Mr. Kinski"). Kinski neměl rád, když ho někdo režíroval. Odmítal říkat repliky, které se mu nelíbily, čímž někdy narušoval srozumitelnost dialogů. Rád se režíroval sám. Považoval se totiž za nejdůležitější součást všech svých filmů. A v tomto případě je to skutečně jeho one man show. Nebýt jeho přítomnosti, uzívali byste se k smrti. Ve většině filmu se totiž prakticky nic neděje. Kinski však dokáže svým creepy pohledem diváky nepříjemně zhypnotizovat při pouhém prolézání větracích šachet nebo psaní deníku, což je jeho náplní ve většině filmu (přestože je příběh vyprávěný většinou z pohledu jeho postavy, tak k většině vraždám nakonec dojde mimo obraz). Diváckou pozornost pomůže udržet i Fulciho kameraman Sergio Salvati a De Palmův oblíbený skladatel Pino Donaggio. Film se natáčel v Itálii a velkou část štábu tvořili Italové. Crawlspace tak díky tomu po formální stránce připomíná trochu i giallo filmy.(22.6.2017)

Já nevím. Hned první pohled na Kinského a vše o filmu je jasné, On je prostě odporný psychopat už od pohledu a tady stačí jeden jediný (hned ten první) záběr na jeho tvář a víte, že to není normální člověk ale prostě ujetý magor. Což docela podstatně ubírá na následujícím budování atmosféry. Která postupně mizí a mizí a utápí se v nudné bezradnosti. 2,5*(11.5.2016)

• - Ve snímku byla použita výprava je z filmu Trol (1986). (akisha)