E Dio disse a Caino

And God Said to Cain

Western

Itálie / Západní Německo, 1970, 93 min

Tak konečně! Konečně se i Klaus Kinski, po té co ztvárnil desítky rolí magorů, úchylů a křiváků, dočkal (více méně) kladné role mstitele.Nic originálního či nečekaného se v tomto filmu neděje, ale je to natočeno zručně a působivě (neustále klinkání zvonu působí výhružně i otravně zároveň), mrtvolami se nešetří (je to přec jen Spaghetti Western) a K. K. vskutku působí jako neúprosný anděl pomsty.Hodně dobré 3*.(11.9.2011)

I z toho nejotřepanějšího příběhu lze vykřesat originální a neotřelou podívanou , když se režie ujme schopný tvůrce , kterým Antonio Margheriti rozhodně byl. Staví především na působivé , zneklidňující atmosféře která tvoří útočiště pro přízrak zvaný Kinski. Není to dokonalé , ale příznivce originálních Westernů film jistě zaujme.(2.11.2010)

Tradiční zápletka o pomstě; u těchto filmů mám pocit, že snad ani neexistoval žádnej scénář, že se prostě točilo podle toho nejjednoduššího mustru. Pomsta, návrat, padouch, dávná milenka a tak dále a tak dále a tak všelijak podobně. A nemusí to bejt nutně špatně, důležitý je vytáhnout si hlavu z prdele a nepředstírat umění. Filmy jsou stejný, mění se kulisa. Každá kovbojka by se mohla prostou záměnou kulis a kostýmů změnit ve film odehrávající se krátce po atomové válce a podobně. Pokud bych měl snímek E Dio disse a Caino přirovnat k jinému snímku, byla by to Vrána; atmosféra je podobná, gotická, ponurá, ultimátní. Klaus Kinski v kladné roli pochopitelně nepůsobí nijak kladně; spíš jako perverzní přízrak. Biblická atmosféra filmu je umocněna blížícím se tornádem. Závěr je příjemně mrazivý (hrdinův odjezd do pustiny). Tak pravil pederast.(5.1.2019)

Přijde mi, že postava KK má velice málo prostoru, aby se více ukázala. Atmosféra fajn, pár scén (jako třeba ten padající zvon) super, ale na konci mě to už pomalu přestávalo bavit. Čekal jsem pořádné tornádo a něco trochu vyhrocenějšího. Zajímavost - ve většině westernů jsou stříleni ti praví v pravou chvíli, tady však mnoho postav umírá náhodou a rukama vlastních lidí;-)(17.4.2013)

Klaus Kinski byl deset let na nucených pracích, kam se dostal za zločin, který nespáchal. Vrátí se do města, aby se mstil. Nic víc. Průměrný western, nic nového, by se dalo říct. Jenomže způsob, jak je to natočené, z toho dělá nadprůměrnou záležitost. Celým filmem prostupuje skvělá dusná atmosféra, strach, napětí, skoro celé se to odehrává v noci, když se vysloví hrdinovo jméno, začnou krákat ptáci, vítr roznáší prach po celém městě, jsou tu tajné chodby pod městem, hlavní hrdina mizí jako duch, zvoní zvony, hrají varhany... Antonio Margheriti (QT si půjčil do Panchartů jeho jméno) nejspíš trénoval na nějaký horor. K tomu je tu skvělá hudba a v jedné z vedlejších rolí (syn hlavního záporáka) se objeví budoucí Matouš (Šimon a Matouš jedou na Riviéru) Antonio Cantafora. Při závěrečné přestřelce v místnosti plné zrcadel jsem přemýšlel o plném počtu, nakonec, protože pár hlušších míst se tu přece jen objeví, i když krátce, jenom 4*.(2.4.2010)