Reklama

Reklama

Zvláštní akce Studenti

(TV film)
Česko, 2012, 52 min

Režie:

Petr Záruba

Obsahy(1)

Jak poslední žijící pamětníci vzpomínají na 17. listopad 1939, kdy nacisté rozpoutali teror proti českým vysokoškolákům? Devět studentů bylo popraveno bez soudu a na 1 200 čekala léta věznění a mučení v koncentračním táboře. Dokumentární film Zvláštní akce Studenti si klade za cíl připomenout některé polozapomenuté nebo spíše přehlížené aspekty a důsledky Hitlerovy odvetné akce, zaměřené proti vysokoškolským studentům na území Protektorátu. Ta vešla ve známost pod názvem „Sonderaktion Prag vom 17. November 1939". S odstupem téměř pětasedmdesáti let chceme nejen připomenout širší historické okolnosti, vlastní průběh zavření vysokých škol a následné zavlečení více než tisícovky studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen, ale také zdůraznit takřka celosvětový dopad akce, která díky horečnému úsilí československých studentů v Anglii vyvrcholila vyhlášením Mezinárodního dne studentstva (17. listopad 1941). Svým velkým symbolickým významem výrazně posílila poněkud nejisté diplomatické postavení československé exilové vlády v očích spojenců... (Česká televize)

(více)

Recenze (2)

VilemRousi 

všechny recenze uživatele

Určitě zajímavý dokument, kterých je u nás málo, a to také proto, že se věnuje tématu, který není snad vůbec zpracováván, na druhou stranu ale nesmí být tyto události zapomenuty! ()

cyglos 

všechny recenze uživatele

Vystřelil jsem plnou palbu hvězd ze dvou důvodů. Prvním je téma a snaha podchytit historii zprostředkovanou pamětníky a přímými aktéry na konkrétních místech. Druhým důvodem je to, že se podařilo verbální historii proložit dobovými, filmovými dokumenty, které se nikde neprezentují. Každopádně by si měla některá místa uvědomit, že na takových materiálech se buduje vlastenectví a vztah k dějinám státu. Chápu, že celé je to na promítání na školách nonsens, nicméně zaměřovat 17.listopad pouze na rok 89 je smutné a urážející ty, kterých se vše dotýkalo osobně. Ostatně, kde by byl rok 89 nebýt 50. výročí uzavření vysokých škol? ()

Reklama

Galerie (12)

Reklama

Reklama