Zákon starého muže (TV film)

Krimi

Československo, 1976, 74 min

"S dokladama se voháněj u soudu, ty smrade ! ... a každýmu tě budu ukazovat ! ... já si to se svým svědomím srovnám." Dědova posedlost. Formálně čapkovské téma vyšší spravedlnosti v sólovém vystoupení K.Högera, malá vážná role pro J.Štěpničkovou, začátek nejlepších Haničincových tv let, jedna z mála šancí pro Švarce. "Když není hlad a žízeň, tak práce vod ruky jen lítá." Uměřená režie s kamerou (Petr Kudláček, Horák, Polák), citlivou vůči příběhu. Hudba Petr Růžička, napsal Pavel Hanuš. 3-4*(23.11.2013)

Televizní inscenace detektivního příběhu pojednává především o snaze vyřešit kriminální případ někým, kdo s policií nemá nic společného. I když v tomto případě jak se to vezme. Bývalý dopravák ve starobním důchodu s vlastní umouněností se snaží i přes nevoli svého zetě a kriminalisty v jedné osobě zachránit čest své sousedky spáchajíc sebevraždu. A je úspěšný. Jeden by řekl, proč dělal celý život dopraváka. Jde pouze o poklidný příběh, takže nějaké napětí a šokující zvraty tu nelze očekávat. Karek Höger mající s rolemi detektivů nemalé zkušenosti pojal tuto postavu velmi civilně a adekvátně. Televizní snímek ve své podstatě vyznívá jako malá detektivní povídka na večer před usnutím. A povedla se.(8.2.2016)

• Pitryx

Banální zápletka, monotónní pan Höger, prostě nic extra. Kam se podělo morální poselství?? Defraudant je defraudantem a pochybuji, že by prokurátora zajímalo, proč to dělal. Nebo to mám chápat jako že hlavní hrdina celý film hledá výmluvu pro ospravedlnění toho, jenž se dopustil trestného činu, je si toho vědom, ale už se neumí postavit následkům svého jednání? No, nakonec je to jedno, ať je to tak či tak, film je nudný a nezajímavý. 201311267131/7343(4.2.2014)

Pan Höger měl opravdu hezky zabarvený hlas, ale v tomto filmu měl mnohdy na kriminální zápletku až příliš mnoho prostoru na povídání. Téma provinění, světské spravedlnosti a svědomí je zde zpracováno v duchu doby (prodám Wartburga), ale Mylouchem zmiňované dilema dokázal odvyprávět lépe právě Čapek.(6.2.2016)

Hoger a Hanicinec jsou dobre duvody ke shlednuti. Proti je pak neskutecne schematicky pribeh, vybudovany na bazi "checkpointu", a pripominajici detskou taborovou bojovku...aneb, jdi do bodu A tam ziskas indicii, pak jdi do bodu B ....atd. Dale je tenhle filmek bohuzel dalsim zarnym prikladem toho, jak nasazeni hereckych spicek spolu s ochotniky neprospiva vubec nikomu a nicemu, a rusi... 3-(4.12.2013)