Zákon starého muže (TV film)

Krimi

Československo, 1976, 74 min

"S dokladama se voháněj u soudu, ty smrade ! ... a každýmu tě budu ukazovat ! ... já si to se svým svědomím srovnám." Dědova posedlost. Formálně čapkovské téma vyšší spravedlnosti v sólovém vystoupení K.Högera, malá vážná role pro J.Štěpničkovou, začátek nejlepších Haničincových tv let, jedna z mála šancí pro Švarce. "Když není hlad a žízeň, tak práce vod ruky jen lítá." Uměřená režie s kamerou (Petr Kudláček, Horák, Polák), citlivou vůči příběhu. Hudba Petr Růžička, napsal Pavel Hanuš. 3-4*(23.11.2013)

Zapomenutá detektivka ozdobená hereckými kvalitami pana Hogera a v malé roličce paní Jiřiny Štěpničkové. Závěrěčná konfrontace mezi Hogerem a Švarcem je pěkně vygradovaná. V tom českém archívu musí být tolik zapomenutých inscenací, že by se měly všechny začít vysílat častěji a ne jednou za uherský rok.(5.8.2017)

• Pitryx

Banální zápletka, monotónní pan Höger, prostě nic extra. Kam se podělo morální poselství?? Defraudant je defraudantem a pochybuji, že by prokurátora zajímalo, proč to dělal. Nebo to mám chápat jako že hlavní hrdina celý film hledá výmluvu pro ospravedlnění toho, jenž se dopustil trestného činu, je si toho vědom, ale už se neumí postavit následkům svého jednání? No, nakonec je to jedno, ať je to tak či tak, film je nudný a nezajímavý. 201311267131/7343(4.2.2014)

Pan Höger měl opravdu hezky zabarvený hlas, ale v tomto filmu měl mnohdy na kriminální zápletku až příliš mnoho prostoru na povídání. Téma provinění, světské spravedlnosti a svědomí je zde zpracováno v duchu doby (prodám Wartburga), ale Mylouchem zmiňované dilema dokázal odvyprávět lépe právě Čapek.(6.2.2016)

"Vyznej se v duši lidský, když jde o člověka..." Karel Höger v takové své trošku typické "lidské roli" detektiva amatéra. Jeho zásluhou se podaří očistit alespoň po smrti čest jedné nešťastné ženy. Proto může na konci filmu s uspokojením konstatovat, že "život jde dál a je to tak dobře." Dobře je člověku i při koukání na tento televizní snímek.(5.8.2017)