Winston Churchill nebyl jen jedním z největších státníků dvacátého století, ale také talentovaným a erudovaným autorem historické literatury a memoárů. Toto historické drama zachycuje raný život budoucího britského premiéra. Začíná Churchillovým působením v Indii ve funkci nižšího důstojníka a válečného dopisovatele na volné noze, sleduje jeho útěk ze zajateckého tábora během búrské války a nakonec, v šestadvaceti letech, jeho první zvolení do parlamentu. (Cinemax)

Han22

Britské historické drama o mládí Churchilla ještě od Attenborougha na papíře znělo skvěle a já se fakt těšil. Výsledkem je ale šílená akademická nuda trvající šílené 2,5 hodiny. Nevím jak se těm Angličanům vždycky povede natočit zajímavé téma tak nezáživně - dialogy bez emocí, děj bez dramatu, nijak zajímavý Simon Ward v hlavní roli, rozhovory s neviditelným novinářem na kameru a naprosto ubíjející dokumentární vyprávění starého Churchilla. A ještě se půlka filmu věnuje kariéře a životu jeho otce. Abych úplně nekřivdil, je tu pár solidních válečných scén (Indie, Sudán, JAR), něco jsem se dověděl a ve vedlejších rolích se mihne pár skvělých herců. Objektivně asi víc, ale pro mě jen silnější 2*. ()

Amonasr

Pro mě nejen poučný, ale i poutavý snímek. Jistá míra idealizace hlavního hrdiny se dá v podobných filmech očekávat a nepřekročila zde únosnou míru. Naopak přiměřená dávka anglického humoru film příjemně odlehčila a dodala mu šmrnc. Simon Ward navíc neuvěřitelně zvládnul známé grimasy Churchilla v pozdějším věku, takže jeho autenticita byla až ohromující. ()

pakobylka

Co vlastně formovalo silnou osobnost Winstona Churchilla ? Snímek si vzal k ruce jeho autobiografii a poměrně snaživě v ní hledal odpověď. Tudíž vás provede nejprve jeho ne zcela radostným, leč ve své době vcelku standardním dětstvím, které prakticky ničím nevybočovalo z rámce, v němž se pohybovali chlapci z jeho společenské třídy. Leč poté se bez okolků dere kupředu jeho mládí - a zdá se být o poznání dychtivější ... i SVOBODNĚJŠÍ - což je docela pozoruhodné ... s ohledem na to, že ho prožil v armádě nebo - později - alespoň v její blízkosti, když si přivydělával jako válečný zpravodaj ... nicméně mnohé to vypovídá - o tehdejších společenských poměrech. Na druhou stranu - svým přístupem k internátní výchově je Velká Británie i v současnosti dosti specifická ... v porovnání s kontinentální Evropou. Ale abych se vrátila k věci: Co se mě týká, britské impérium a jeho imperiální války mě - na rozdíl od mladého Winstona - za srdce nevzaly ... dalo by se říct, že tahle etapa jeho života by se mi líbila, pokud by se jednalo o fiktivní dobrodružství fiktivního ambiciózního mladého muže, oddaného své vlasti, který chce prostřednictvím svých hrdinských činů rehabilitovat politickou kariéru svého otce a pokračovat v jeho šlépějích. Takhle to ve výsledku vidím jenom na 3,5* ()

pafka

Od Attenborougha jsem cekal velkolepejsi vypraveni. Takto tak skvely recnik nikde nemluvi, ale pak v parlamentu mel takovou skvelou rec, ze takhle to asi trosku je blbost. Musel si rozhodne tribit sve recnicke umeni. Nekdo to ma tezke, nekdo lehci, ale i ten Hitler se k tomu musel propracovat. Takze mnoho veci jsem se dozvedel, nekde ale nebylo dotazeno. A ze bych se u toho bavil, a Winston nejspis mel smysl pro humor, tak to bych taky nerekl. Takze me pri sledovani drzel vyvoj nemoci jeho otce. A tomu se zase tolik casu tvurci nevenovali. Takze trosku jsem mel problem dokoukat. ()

helrohir

Winston Churchill mal naozaj pestrý životný príbeh, a to nielen ako skúsený politik, ale aj ako mladý junák, ktorý pred svojím vzostupom zažil nečakane veľa dobrodružstiev. Tento film sa však jeho mladosť snažil zabrať snáď až z príliš širokého uhla pohľadu, nakoľko sme svedkami nielen postupného zbierania skúseností v rôznych vojnových konfliktoch, ale aj jeho raného detstva, vzťahu k rodičom, a snáď až príliš času je venovaná priamo jeho otcovi a konci jeho politickej kariéry. Je nutné podotknúť, že ako režisér sa Attenborough v tomto prípade až tak nevyznamenal, nakoľko mnohé scény sú spracované naozaj nudne a bez iskry, a je jedno či ide o nejaký dialóg, bojovú scénu alebo útek zo zajatia. Žiadna scéna nemá náznak napätia alebo vzrušenia, pričom príležitostí by sa vo filme našlo viacero. Pozitíva možno hľadať v hercoch, nakoľko Simon Ward sa úlohy Churchilla zhostil vynikajúco, vrátane práce s hlasom. Nuž a taktiež Robert Shaw podáva v úlohe Winstonovho otca veľmi kvalitný výkon. Z celkového pohľadu však ide skôr o nezáživné spracovanie. 55%. ()