Propuštěný vězeň Rino Quintero (Klaus Kinski) nechce dlouho zahálet a naplánuje přepad janovské banky. Do party přibere dva zloděje z jihu, Franca (Samy Pavel) a Renata (Max Delys), kteří přišli do Janova za lepším výdělkem a Bruna (Franco Citti). Loupež je úspěšná, kořist je kolem pěti set miliónů lir. Problémem je rozdělení zisku, na který si dělá polovinou nárok Renier, finančník stojící za loupeží. Když nedojde k dohodě, začne Renier likvidovat členy bandy gangsterů. (curil)

Karlos80

(Film může obsahovat Spoilery!). Málo známé eurocrimi, které mi ale po delší době udělalo velikou radost. V hlavní roli je uvedený hvězdný Klaus Kinski, ale on si ve filmu zahraje celkově jen pár minut, vidět je hne-dle v úvodu v důležité scéně, kdy divák ještě vůbec netuší, jakou úlohu tu tento borec co se příběhu týče, vlastně má, poté v druhé polovině (tady dominuje) a pak až na chvíli ke konci filmu. Režisér Siro Marcellini líčí příběh, který se odvíjí v retrospektivní poloze, ze začátku jsme svědky jedné loupeže a drsné přestřelky, po ní se film zaobírá jednotlivými osudy všech nejdůležitějších postav, zkoumá jejich psychologické profily, analyzuje do hloubky pocity všech postav a jejich motivy. Tady v tomto úseku mě to hodně bavilo a myslím si že to byla i nejzajímavější část filmu, v závěru přichází ona osudná loupež, kterou vidíme na začátku a kterou do té doby film analyzoval z několika úhlů pohledu (výborné nahlédnutí a využití scénáře), a nakonec už jen sledujeme boj o přežití a záchranu. Maurice Poli (Rabid Dogs) a Franco Citti (Bruno-velmi sympatický výkon) v roli dvou přistěhovalců, kteří přišli někam na sever Itálie (Janov-Genova) hledat štěstí a zapletli se z podsvětím jednoznačně nejlepší, oba dva s přehledem zastínili apaticky hrajícího ale opět krásně arogantního Kinského, který se mi zdál i dost prkenný, ale v roli chladnokrevného a bezcitného vraha zase celkem přesvědčivý. Film měl spád, dostávalo se i na napětí, kdy mu tady hodně napomohl vynikající Umilianiho soundtrack, nechyběli zde ani pěkné holky, a místy pěkné chladnokrevné násilí, závěrečné vyvrcholení v loděnicích včetně útěku Quintera, parádní a krásně napínavé. Ze scén se mi líbila ta v zábavném parku s klasikem N. Pazzafinim a psychedelická disco párty. Film rozhodně stojí za vidění, doporučuji nejen fanouškům taliánského zločineckého filmu. PS: Hodně mi to celé připomnělo slavné Tarantinovy "Gaunery". ()