Cel vižu

Rusko, 2013, 90 min

Jevgenij Sokurov

Georgij Blinov

Oleg Voljando

Ja sa vždy rád pozriem na vojnový film, nemusí zobrazovať bitku, ale môžu to byť filmy ktoré rozprávajú určitý príbeh. Tak ako je to aj v tomto filme, ukazuje ako žili a bojovali obyčajní ľudí vo vojnových rokoch. Zameral sa na účasť žien ostreľovačiek v 2. svetovej vojne. 27.11.1942 nastúpili do školy odstreľovačiek inštruktorky, ktoré boli stiahnuté z frontu, takže mali za sebou už bojové skúsenosti. Prvými absolventkami školy boli Inna Mudretsová, Oľga Maliková, Anna Morozová, Oľga Petuchová a Nina Lobkovská. Centrálna ženská škola snajperskej prípravy trvala 3 mesiace a bola dislokovaná v obci Vesnjaki a potom od 5.2.1943 v obci Amerovo v Moskovskej oblasti, za dva roky svojej existencie vychovala 1886 ženských odstreľovačiek. Celkovo z nich padlo 185 v boji a 6 dievčat, ktoré absolvovalo túto školu, obdŕžalo Sovietske vyznamenanie Rad slávy (Ludmila Pavlyvčenko za 309 odstrelov- vojnu prežila, Maša Polivanová 140 odstrelov – posmrtne, Natalija Kovšová 167 odstrelov- posmrtne, Tatjana Kostyrina 125 odstrelov – posmrtne, Tanja Baramzyna za 20 odstrelov- posmrtne a Alija Moldagulová 91 odstrelov- posmrtne). Ďalšie filmy so snajperskou tematikou Ostreľovač – odvetná zbraň, Anjeli smrti, Nepriateľ pred bránami, Bezmenná kóta, Bitka za Sevastopol a Nemecký ostreľovač – neviditeľný nepriateľ.(27.9.2015)