Na rádiových vlnách (festivalový název)

• Francie

Les Grandes ondes (à l'ouest)

• Portugalsko

As Ondas de Abril

Longwave

Komedie

Švýcarsko / Francie / Portugalsko, 2013, 85 min

Celkem zdařilá komedie, která má ale občas i vážnější podtón. Valérie Donzelli je originální autorka i herečka, její projev mě vždycky baví. Ideální záležitost pro milovníky Francie a Portugalska a jednotlivých reálií.(30.10.2016)

Povedená komedie o národních stereotypech odkazující celým "retro" zpracováním od titulků, přes rychlejší tempo vyprávění, až po hudbu (George Gershwin), k tomu nejlepšímu z tradice francouzských bláznivějších komedií, charakteristických absurdním humorem, špetkou cynismu a ironie. Nesourodá skupinka zaměstnanců švýcarské stanice +SSR spolu se svým "překladatelem", který se jim na cestě vnutí jako milovník Marcela Pagnola, jezdí ve své dodávce po Portugalsku a snaží se vytvořit reportáž "z ničeho", protože, jak už to bývá, obraz švýcarské hospodářské pomoci musí být ukázán v tom nejlepším světle. Do toho v dubnu 1974 propuká Karafiátová revoluce, do níž skupinka nečekaným způsobem zasáhne... P. S. Film je po Comme des Voleurs (2006) druhou částí tetralogie věnující se událostem v evropských zemích na čtyřech světových stranách. (A jestli jsem to ze závěru pochopil správně, film se inspiroval příběhem skutečných švýcarských reportérů.)(5.8.2014)