Reklama

Reklama

Obsahy(1)

5. září 1661 se roznesla překvapivá zpráva: Fouquet, mocný králův rádce, byl z příkazu Colberta uvězněn a Ludvík XIV. se stává jediným pánem Francie. Zatímco všichni umělci se staví na podporu krále, jistý muž se zastává padlého rádce. Je to slavný básník Jean de La Fontaine. Colbert přísahá, že jeho kritizování krále učiní přítrž, ale La Fontaine se nikdy nevzdává a i v chudobě dál píše své bajky proti despotickému režimu. (Filmbox)

(více)

Recenze (5)

curil 

všechny recenze uživatele

Výborný francouzský historický film, který vychází ze skutečností, které se udály v sedmnáctém století. Samozřejmě jsou události upraveny, aby příběh měl napětí, jsou přidány vedlejší postavy kolem slavného spisovatele. Postava La Fontaina není u nás příliš známá, ale působil v pohnuté době, kdy se francouzský král Ludvík XIV. vypořádával se svým politickými oponenty. Spisovatelovy bajky, kdy vytvoří zvířecí sněm, který se chová jako lidé, má nejprve úspěch mezi obyčejným lidem. Když král sezná velkou spisovatelovu popularitu, uvědomí si sílu slova a vezme La Fontaina na milost. Obdivuji opět skvělou výpravu a exteriéry, jak už to u francouzských historických filmů bývá. Inu, ty možnosti nemá každý. Snad jen bývalý barrandovský fundus mohl konkurovat, ale kdo ví, jak je to dnes. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele

Očakávania boli vyššie. Ako pavala dobre hodnotí, film je plný milostných avantúr, do ktorých sa vpletú aj politické intrigy. Lenže tých ľúbostných dobrodružstiev tu je až nadmieru a tie intrigy pôsobia nudne. Ono tie filmy toho obdobia sú ťažkou dávkou pre oko diváka. Áno dámy majú sem tam pekný korzet, ale inak sú všetci komplet vo všívavých parochniach a hodvábnych pančuchách, že ich postavy navzájom miestami splývajú a ten odor z nich cítiť aj cez obrazovku. Niet divu, veď sám Ľudovít XIV. sa v živote okúpal vraj len dva alebo trikrát a aj to sa vyjadril, že nič odpornejšieho nezažil. Film je celkovo málo presný a to, že LaFontaine sa inšpiroval Ezopom sa ani nedozviete – naopak, prezentované to je tak, že hovoriace zvieratá v literatúre vymyslel vlastne LaFontaine. ()

Reklama

majo25 

všechny recenze uživatele

Nezáživný príbeh o známom francúzskom básnikovi La Fontaine-ovi, ktorý sa preslávil svojimi bájkami o zvieratkách. Kostýmy, intrigy, ženy ľahkých mravov, nevera - typické mestské dekadentné prostredie francúzskeho novoveku, v ktorom ani hlavná postava z tohoto obrazu nevyčnieva. Možno ak tým, že sa snaží prežiť umom nie nepodobným hrdinom svojich bájok. Všetkým však preskupuje nuda a nezaujímavé postavy, ktoré sa správajú ľahkovážne a divne. ()

pavala 

všechny recenze uživatele

Jean de La Fontaine – neprávem opomíjený, pozoruhodný francouzský historický film podle skutečnosti, který méně známý francouzský režisér Daniel Vigne natočil opravdu skvěle. Sleduje hlavního hrdinu Jeana de La Fontaina, spisovatele, kterého Jean-Baptiste Colbert francouzský ministr financí za vlády Ludvíka XIV. nechal pronásledovat za jeho těsné vazby s nežádoucím francouzským ministrem Nicolasem Fouquetem. Film s nádhernou výpravou a kostýmy, plný intrik a milostných pletek, který stojí za to vidět. Doporučuji všem milovníkům historických filmů. ()

Galerie (20)

Reklama

Reklama