Bitva o planetu Endor (TV film)

Ewoks: The Battle for Endor

Fantasy / Sci-Fi / Dobrodružný / Rodinný

USA, 1985, 94 min

• tron

„Zbohom nebyť dobré.“ Po takmer výbornom Dobrodružstve Ewokov sa jedná o druhý (a zároveň posledný, ak nerátame kreslený seriál) televízny spin-off s kultovými mimozemskými medvedíkmi z HVIEZDNYCH VOJEN VI - NÁVRATU JEDIHO. Je to zaliečavé? Nemyslím – kontroverzní Ewokovia boli pre deti už v NÁVRATE JEDIHO, ktorému bolo po temnej EPIZÓDE V – IMPÉRIU VRACIA ÚDER vyčítané snáď iba to, že sa do zakončenia epickej sci-fi ságy prebojovali práve tieto „neškodné“ a patetické rozprávkové postavičky. Môžeme sa teda čudovať, že sa vo „vlastných“ filmoch odtrhli od sci-fi a otvorene sa prihlásili k rozprávke, kde ak niekto zomrie, tak maximálne mimo záber? Ťažko. Ak mi niečo prekážalo, tak snáď len neoriginálny scenár a na Lucasa (autor námetu a producent) prekvapivo slabá technická úroveň; ono to naozaj vyzerá v prvom rade ako televízny film, síce s krásnou lesnou výpravou horských zátiší, ktoré sú ale v ostrom kontraste napr. s umelohmotnými jaskyňami a hradmi. Pritom prvý diel pôsobil takmer monumentálne, takže prepad vizuálnej stránky si u megalomana, ako je Lucas, neviem vysvetliť. Nevraviac o slabučkých akčných scénach (a to je posledných 3O minút v podstate nonstop akcia!) a drzom jednaní s postavami z minula (SPOILER všetci ľudskí hrdinovia, okrem malej Cindel, sú vyvraždení v úvodnej štvrťhodine SPOILER). Zlatá „jednotka“.(28.5.2011)

Ačkoliv se jedná o jakýsi "odvar" ze Star Wars a to jen díky úspěchu "medvídků" Ewoků z třetí respektive šesté epizody Star Wars u nejmladšího publika, není to až zas taková hrůza, paradoxně z těch úplně stejných důvodů. Je to sice lépe stravitelné pro ty mladší z nás, ale ani ti odrostlejší se při tomhle filmu nemusí zas až tak nudit, jen je to třeba brát trochu s rezervou. :o) Nic pro milovníky "filmového umění" a asi ani pro fanatické uctívače kultu Star Wars! :o)(1.7.2002)

Přímé pokračování jedničky nesoucí se ve stejném duchu, byť tentokrát o něco málo akčnějším. Dějově je to opět hlavně pro dětského diváka, výprava je ryze televizní, herecké výkony slaboučké, efekty taktéž. Rozhodně to není nic, co by dokázalo výrazněji zaujmout, ale na žvatlající Ewoky se prostě dobře kouká, obzvlášť když se snaží mluvit Basicem (resp. anglicky). Trochu mě ovšem zarazilo jednání s lidskými postavami z předchozího dílu. SPOILER! Po pěkném happy-endu tvůrci neváhají v prvních deseti minutách druhého dílu celou rodinu Cindel pozabíjet. KONEC SPOILERU! Na více jak 30 let starý dětský televizní film ale slušná práce.(27.4.2016)

• Lilloos

Celý předchozí díl je zachraňujem a oni nám je zabijou hned na začátku? Po odfláknutém úvodu přichází hodinka slušného dětského televizního dobrodružství, jenže pak si někdo vzpomněl, že se přece jedná o odnož Star Wars, takže by tam měla být nějaká ta war. A právě ta příšerně sestříhaná půlhodinka boje plyšáků s čímsi z toho vytvořila ptákovinu pro všechny a pro nikoho.(1.11.2014)

Rovnako ako pri prvej časti, som sa nevedel rozhodnúť medzi 2 a 3*. Je to 30 ročný Tv film pre deti, nudou som ho ledva vydržal do konca; na druhej strane niekoľko fajn príšer a ewokovia strašne eroticky utekajú... To asi rozhodlo. Ale než to pozerať znovu, to sa radšej pridám k Temnej strane(28.12.2015)

• - Natáčení probíhalo v kalifornském Marin County. (Terva)