Nebe existuje

Drama / Životopisný / Rodinný

USA, 2014, 95 min

Randall Wallace

Předloha:

Todd Burpo (kniha), Lynn Vincent (kniha)

Dean Semler

Joe Roth

John Wright

Scénografie:

Arvinder Grewal

Kostýmy:

Michael T. Boyd

S odtretými ušami tri hviezdy. Film nie je ničím novým, neprináša niečo viac a skeptikov určite nepresvedčí. O zážitkoch z klinickej smrti máme správy na tony. Tu sa malý chlapec vyjadrí, že niečo videl, a jeho otec pastor je šokovaný. Celá náboženská obec je šokovaná, že môže byť život po smrti. Čo je to teda za kresťanov, na čo chodia do kostola, v čo vlastne veria? Filmársky tu aspoň fungovala istá dávka rodinnej chémie a páčila sa mi prezentácia jej súdržnosti.(10.7.2017)

Hodně důležitý pro ty, kteří v Něho věří, hodně zvláštní pro ty, kteří věří v NĚCO jiného...Nerada se k těmto filmům vyjadřuju...Má to své kouzlo, je to ale na druhou stranu, ano, dá se říct, fanatické, ale myslím si, že ještě v úměrné míře, ale určitý tahoun tam je...Film není ani o tom malém klukovi, ale o dospělém muži, který se na základě zkušeností malého kluka pere s tím, jak je to tedy s jeho vlastní vírou...Greg Kinnear byl hodně důvěryhodný, jeho žena pro mě byla na pěst a malý sy mi byl silně proti srsti...3* jsem si rozmýšlela, ale je to ta slabší varianta...Tohle není na jediný zápis komentáře, ale na obrovskou diskuzi....(10.6.2015)

• Pierre

Knihu znám a její příběh mě velmi oslovil. Ovšem, to samé nemohu říct o filmovém zpracování. Nemám rád tento americký cool styl církve a u scén v kostele jsem pochyboval o tom, zda to tvůrci myslí úplně vážně. Celkově je tento film prostě hrozně nechutně americký. Což souvisí i s tím, že se svou plytkost snaží zkarývat citovým vydíraním a barevným vizuálem. Když si to ale rozebereme, poznáme jak na spousta věcí hledí hrozně naivně. Už jenom ta představa nebe, která je jak z animované pohádky. Dále stojí za to se podrobněji pozastavit nad zmateným střihem. Jedna z nejdůležitějších chvil celého příběhu je třeba poskládaná takhle: Rodinna je na výletě, děti si pohladit hada STŘIH dětí zvrací v hotelu STŘIH Coltonovi je blbě STŘIH nemocnice. Pak maminka Coltona prosí přátelé, aby se za něho modlili. Za chvíli je scéna, kde se Colton probudí a chce si pohladit hada z výletu STŘIH Tak jsou zase u něho vtom jakémsi pralese, ale já jsem vůbec nevěděl, jestli je to flashback či co.A hlavně to Coltonovo onemocnění, tam prostě nemělo být odbito pár prostřihy. Vždyť to bylo duležité. Co nadělám. Dvě hvězdy především za kostru která zůstala z toho pravdivého příběhu. Jinak to je nepovedený film.(13.11.2017)

• hellstruck

Film, který rozhodně není vhodný pro nás, nevěřící Tomáše :) Začnu tím, jak se nám příběh v prvních minutách stačí představit strašně cool, ale přitom věřící americkou rodinku. Chodí hrát baseball, žijí v obrovském domě, jezdí na dovolené, přestože si to nemohou dovolit. Hlava rodiny má více zaměstnání a kromě toho je i kazatel v kostele. Samozřejmě je to hrozný sympaťák, který káže o lvech a jednorožcích. Jakoby se nám tvůrci snažili zprvu podstrčit, že i věřící nemusí být nutně zarputilí fanatici. Inu dobrá, přistoupím na jejich hru, koneckonců proč by to tak nemohlo být. Ale to neomlouvá fakt, že je tam prvních třicet minut úplně navíc. Jinak si vybavuji samá kázání a neustále modlení. Proboha, to bylo tak otravné, že jsem to musela vypnout. Jistě, z námětu dost jasně vyplývá, jakým směrem se film bude ubírat. Ale takové téma se dá zpracovat i decentně, ne tak násilně. Navíc k tomu přidejte nesympatické herce, přiblblé dialogy a je to jasné.(16.8.2014)

• balcazar

Nehodnotím myšlienku, nejdem sa púšťať do debát o (ne)existencii neba, to do komentáru o filme nepatrí. V úvode veľmi dobré, asi až do operácie ako záchytného bodu, od ktorého to, paradoxne, šlo dolu vodou. Hovoril som si, že celý film vlastne príjemne plynie a v závere to naplno rozbalí. Nevravím, že záverečný "speech" bol "failom" (toľko anglicizmov :D ), určite bol na zamyslenie veľmi hodnotný, no zo všeobecného hľadiska ma nijako extra nenadchol. Ako (v globále) celý film.(25.1.2015)

• - Natáčení probíhalo v několika lokacích kanadské provincie Manitoba. (Terva)