Regresión

• Kanada

Psychologický / Mysteriózní / Krimi / Thriller / Drama

Španělsko / Kanada / USA, 2015, 106 min

Pekelná motanice, kterou nikdo neuměl pořádně rozmotat. V devadesátkách minulého století se kdesi v jednom kanadském zapadákově rozlezl satanismus v takovém měřítku, až se jeden divil, že zde rohy nemají kočky, nábytek a auta. Na začátku je sexuální zneužívání mladistvé dívky jejím otcem, který putuje do vězení. Za ním putuje i jeden člen policejního sboru, k němuž vede také horká stopa, a visí nad ním stín podezření, že si se zakřiknutou dívkou užíval sexuálních radovánek. Případu se ujímá zarputilý detektiv Bruce Kenner, který posléze zjišťuje, že celá rodina Grayových je namočena v satanském kultu. Uááá. A slibný námět, jehož základ údajně vychází ze skutečných událostí, je posléze devalvován kokotským scénářem. Na filmu zamrzí, že známý režisér Alejandro Amenábar mrhá svým talentem i zajímavým hereckým obsazením, jehož přední šik drží skvělý Ethan Hawke a zajímavě obsazená Emma Watson v roli zneužívané oběti. Amenábar umí navodit cosi zlověstného, jeho vizuální hororové kejkle mají něco do sebe, jenže to, co nám předkládá, funguje dobře jen v malém měřítku. V podstatě je vzácnost, jestli se na jím zvolený styl divák naladí. Záhy pochopíte, proč tomu tak je. Vše podstatné a zlověstné se totiž odehrává mimo realitu, účastnící buď podstoupí regresivní terapii, která vyvolá zpětně to, co dávno i nedávno prožili, nebo má detektiv noční můry, šílené vize i vidiny, prakticky ale nic toho není zasazeno do reality. na čemž tedy režisér vystavěl podstatnou část svého vyprávění. A tak režisér namíchal velkou porci takových jednotvárně pekelných scén, jejichž sled vyústí v celkem překvapivé rozuzlení, které ovšem diváka jen málo vzpruží, když zvolený styl mu už dávno udělal díru do hlavy. Do téhle obskurní hry na pravdu a lež se nechal uvrtat Ethan Hawke a Emma Watson, kteří zřejmě scénář moc nečetli a dali na jméno režiséra, který dříve byl ve formě. Zůstal vizuální komfort, nějaká ta originalita byla přítomna, vyskytlo se několik dějových kliček, přičemž film moc nerezonoval. Téma bylo hodně rozmělněno. 5/10(23.9.2017)

Předpoklady jsou zde dobré, solidní herecký cásting (Ethan Hawke a Ema Watson) technická stránka je také velmi solidní,ale tímto chvála končí. Občas se daří kouzlit atmosféra ( kočka!), ale já jsem se značnou část nudil( tohle je však subjektivní názor), spíše má Regression blíže ke kriminálnímu thrilleru, o horor se otírá snad jen zápletkou případu týkající se satanistického kultu, ale ani závěrečný zvrat na mě příliš zajímavý dojem neudělal. Škoda příliš mi to nesedlo, ale své příznivce si to snad najde.Story 5/10, Atmosféra 6/10, Gore 0/10, Vizuál 7/10, Akce 1/10, Napětí 3/10,Humor 0/10. Zábavnost 5/10.55%(25.1.2016)

Amenábar má řemeslo pořád v malíku. Ten film vypadá skvěle, ma zajímavou mysteriózni atmosféru a navrch všude skvělýho Ethana Hawkea s možná nahou Hermionou. Bohužel je tu ten scénář, kterej si někdo vytáhl z ...... a pro filmaře takového kalibru, jakým Amenábar bezesporu je, je skoro az nedůstojný.(14.3.2016)

Velmi podceněný film. Někteří mu vyčítají žánrovou nezařaditelnost, ale já mám obecně takový názor, že je občas dobře, že se daný snímek nedá zaškatulkovat. Podle mého má Regression skvělou temnou atmosféru a spíš než hororem bych jej nazval psychologickým thrillerem. Má navíc perfektní herecké obsazení - Emma Watson parádní - a výbornou kameru. A přidejte ještě překvapivý konec a dobrý film je na světě. Nenechte se tedy odradit takto nízkým hodnocením. Chtělo by to minimálně 65%.(1.5.2016)

• Lukoboss

Od začátku to působí jako takovej správnej a oldchoolovej mystery-thriller, jaký se točily v 80. a 90. letech. To už se dneska moc nevidí, atmosféra je řádně pochmurná a dojde i na nějaký to mrazení v zádech. Zádrhel ale nastává, když se zaměříme za závěr (tzn. to důležity rozkrytí a odhalení, popř. satisfakce) a pak na herce. Nebýt E. Hawkea, ani bych si skoro nepamatoval, kdo že to tam vlastně pořádně hrál. E. Watson má ve výsledku roli vcelku malou a v podsatě neukáže jinou hereckou pózu než zaslzenou a trochu vystrašenou pubošku. Tudíž to Ethan táhne na svých bedrech, a musím říct že vcelku obstojně. Ale jak se víc a víc dostáváme k závěru a blíží se to "ohromující" finále, který každej divák čeká, zjistíme, že vlastně ani nebylo na co čekat. Bohužel, tak to je, vyšumělo to. Bez spoileru to jde těžko vysvětlit, ale stojím si za tím.(21.11.2016)

• - Film byl poprvé uveden na francouzském hudebním a filmovém festivalu Des Notes Et Des Toiles v roce 2015. (Weasley)

• - Natáčení probíhalo v Madridu a Torontu. První filmovací den byl 16. 4. 2014, dle plánu pak mělo natáčení skončít 12. 6. 2014 v Torontu. (Weasley)