Regresión

Regression

Psychologický / Mysteriózní / Krimi / Thriller / Drama

Španělsko / Kanada, 2015, 106 min

• *CARNIFEX*

Jedného dňa prichádza na policajnú stanicu John Gray, starší muž plne oddaný viere k bohu, ktorý je podľa tvrdenia miestneho kňaza zodpovedný za zneužívanie svojej sedemnásť ročnej dcéry Angely. Napriek šokujúcemu obvineniu, muž nijak neprotestuje, ba priam naopak, bez akéhokoľvek dôkazu, ktorý by ho z daného činu usvedčoval, priznáva svoju vinu. Prípadu sa ujíma skúsený detektív Bruce Kenner, ktorý si vyžiada spoluprácu psychiatra. Ten sa rozhodnete Johna Graya vystaviť hypnóze, aby sa tak dostal do najtemnejšej stránky jeho mysle a odkryl tak skutočnosti, ktoré by mohli napomôcť k objasneniu tohto ohavného činu. To čo však začne vychádzať na povrch, rozhodne nebude nasvedčovať tomu, že sa jedná o inak obvyklý prípad zneužívania. Luxusné herecké obsadenie, luxusné spracovanie, avšak napriek originálnemu námetu, takmer úplne bez emócií. Nemôžem si pomôcť, ale keď kombinácia takých žánrov ako sú horor-thriller-mysteriózny, nedokážu "zmraziť" diváka, niečo nebude v poriadku. Na "Regression" som sa tešil mesiace, no nakoniec sú moje pocity z výsledku veľmi rozpačité. Záverečné rozuzlenie bolo pre mňa úplným sklamaním, pričom len potvrdilo fakt, že tento film naozaj nestojí za veľa. A mimochodom,  spočiatku vôbec nebol zaradený do horor žánru. Takže to opäť môžete smelo zmazať, lebo "Regression" má asi toľko spoločne s hororom, ako ja s kuchárskymi receptami jedného z tunajších užívateľov - 50%(24.1.2016)

• tron

Áčkarskí tvorcovia (Amenábar, Hawke, Watson, Thewlis) verzus béčkarsko-céčkarský scenár, ktorý som vôbec nepochopil. Strašne ťažkopádny, hrozne nezáživný, mdlý a nudný mix trileru, hororu a pseudo sektárskej mysterióznej drámy. Absolútne som sa nechytal, netušil som, o čo ide, prečo sa deje to, čo sa deje a bol som z toho tým pádom znechutený, otrávený a rozhodený. Takmer dve hodiny mdlého pekla, v ktorom ma nezaujalo NIČ. Žiadna postava, žiadny dialóg, ani len jedna jediná scéna. Nič. Proste nula bodov. Zero. Nechápem, ako TOTO mohli nakrútiť TAKÍ ľudia. Príšerný prepadák. Neviem, prečo dávam až 20%. Pobavili ma len dve veci, ale žiadna nemá nič spoločné s prípadnými kvalitami snímky. Prvá. David Thewlis v jednej scéne tvrdiaci „Obávam sa, že neviem nič o satanizme.“ David Thewlis kedysi hral v remaku Prichádza Satan. Druhá. Thewlis a Watson v jednej scéne. Povedal niekto Harry Potter?(7.2.2017)

Ďábel. Kdyby neexistoval, museli bychom si ho snad vymyslet… Pozor! Amenábar se vás snaží zmást, stejně jako to dělá ten rohatý chief executive officer pekla. Dvojice Hawke a Thewlis je zárukou jisté herecké úrovně, kriminální i thrillerové struny dostatečně rezonují, regrese slouží jako přenášeč traumat a pak přijde pointa. Dech vám nevyrazí, ale ani s ní nechcete vyrazit dveře. Pouze v těch dveřích stojí a záleží jen na vás, jestli ji pozvete dál.. P.S.: Okamžitě propusťte Charlese Mansona! Vrahem Sharon Tate je ta babka z reklamy na instantní polévky..!(9.2.2016)

Zcela chápu rozdílná hodnocení tohoto snímku. Regression totiž přináší docela nečekanou závěrečnou pointu, která dokáže během okamžiku roztrhat na cucky onu mysteriózní atmosféru s hororovými prvky, která je výborně budována od začátku filmu. Snímek pro mě funguje skvěle po všech stránkách. Sešli se nám tu áčkoví herci bez statusu "Hollywoodské hvězdy", které jsem všechny znala už z jiných filmů, kde mě zaujali. Ethan Hawke, který nedávno musel čelit zlověstnému Baguulovi, se tu opět setkává s mocnými sílami v podobě ďábelského kultu. Po čase se opět setkali Hermiona Granger a profesor Lupin. Lothaire Bluteau je zajímavý a nedoceněný herec nesporných kvalit a jeho výkon v Bentovi byl mimořádný. Trochu mi přijde jako John Cazale dnešní doby. Dale Dickey dokáže jako jedna z nemnoha hereček dokonale ztvárnit ztrhané, ztrápené a jakkoli narušené obyčejné ženy. Davida Dencika jsem prvně poznala v Bratrstvu, Aaron Abrams je pro mě "ten" patolog z Hannibala a Aaron Ashmore je zase dvojče Icemana:) Emma Watson svoji první velkou dramatickou roli zvládla velmi dobře a nějak nerozumím kritice směřující k jejímu výkonu. Regression mi připomnělo Vesnici. Člověk je ohromený tou tajemnou atmosférou a námětem, aby pak na něj ke konci filmu vybafla překvapivá pointa, která to všechno vlastně tak trochu hází do koše. Nemůžu však hodnotit méně, protože obsazení i zpracování snímku stále o dost vítězí nad tím závěrečným WTF?, které spoustu diváku asi docela naštve.(13.8.2016)

Film, z něhož naskakuje husí kůže, to tedy není, spíše psychologické puzzle. Příběh je rafinovaný a trochu s divákem manipuluje. Tento způsob je ale zcela v tomto žánru běžný, prostě jen hra ponurých emocí. Stačí totiž to hezky zabalit a dobře naservírovat, popřípadě vylepšit temnými doplňky (viz nabílené obličeje). Může to být pravdivé, ale i klam, nebo ani jedno z toho. Vlastně ani nevím.(23.2.2016)

• - Film byl poprvé uveden na francouzském hudebním a filmovém festivalu Des Notes Et Des Toiles v roce 2015. (Weasley)

• - Natáčení probíhalo v Madridu a Torontu. První filmovací den byl 16. 4. 2014, dle plánu pak mělo natáčení skončít 12. 6. 2014 v Torontu. (Weasley)