Regression

• Španělsko

Regresión

Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller / Horor

Kanada / Španělsko, 2015, 106 min

Solidní mysteriózní jednohubka, která si hraje s divákem stejně, jako si hraje mysl s výtečným Hawkem.Jemu ale bohužel dojde mnohem později než vám, o co přesně jde a kdo má všechen ten bordel na svědomí.Sice škoda, že pointu rozluštíte asi po půl hodině filmu, ale já mám rád tyhle odvážný pokusy o něco nového i když v nich vlastně nakonec najdete klišé tak jako tak. Pokud od toho nebudete čekat nadupanej satanistickej horor, můžu to vřele doporučit už jen kvůli faktu, že z Hermelíny vyrostla epesní nabíječka.69%.(26.6.2016)

Rozpočet $20miliónovTržby USA $55,039Tržby Celosvetovo $17,671,101▐ očakávania zadupané do zeme, keď to zhrniem, námet a prvá polovica dobré, má to napätie, vsádza to na predstavivosť, druhá začína robiť zbytočné dejové klučky a všetko ešte viac zamotávať aby prišiel ten čudne šokujúci záver, veľká prázdna bublina, ktorý po tom všetko zanechá pachuť /55%/(14.4.2016)

Chytře sepsané, působivě zahrané a osobitě zrežírované. Od Amenábara jsem už viděl dva jeho snímky (Ti druzí, Agora), ale je to již dlouho, co jsem je viděl. Z toho, co si pamatuju vím, že to pro mě byly spíše průměrné snímky. Regression je na tom trochu jinak. Má výbornou atmosféru, která diváka chytne a nepustí, charismatické herce (pro Hawka mám slabost, stejně jako pro Emmu a Thewlise) a v neposlední řadě chytře vymyšlený děj zaobalený do satanského hávu. Fakt toho, že v druhé polovině minulého století se satanismus rozšiřoval, jak mor je nepopiratelný a Amenábar ho tu využil dost na to, aby z něj vytáhl jeho temnotu a zvrácenost v relativně zvládnutelné míře (za mě bylo nejhorší dění ve stodole, kdy jí detektiv prochází s magnetofonem a představuje si běh událostí). Snímek má svou váhu, a jsou v něm určitě myšlenky, které mají svůj smysl, jen závěr mě trochu zklamal. Amenábar si totiž se satanismem během filmu výborně naběhl, ale konec nezvládl úplně ideálně ukočírovat. V momentu gradace děje se všechno propadlo o několik stupínků níž. Nemám nic proti Amenábarovovu vysvětlení, ba naopak líbí se mi ta logika. Jde jen o rychlý úpadek kvality děje v závěru. O jisté předvídatelnosti tu taky není pochyb. P.S. Z režisérovi filmografie jde usoudit, že rád vyvrací náboženské myšlenky logickým postupem. Problém satanismu a působení Ďábla se řeší už Bůh ví jak dlouho, ale aby se mohlo s pravdou tvrdit, že jde vážně o působení nadpřirozených sil, je nutno nejdřív prosadit lékařské postupy, které poukážou na případnou psychickou poruchu. A pokud se žádná neprokáže.. Ďábel existuje, jen ho nikdo nebere vážně. P.P.S. Čtvrtá hvězdička do plusu... Po delší době film, u kterého se dá opět trochu teologicky zapřemýšlet v jistém úhlu pohledu.(4.7.2016)

Od začátku jsem tušil nějakou levárnu a taky že jo, film o ničem. Navíc s trochu zvláštním, jakoby kostrbatým scénářem, což by ovšem na druhou stranu mohlo být vlastně považováno i za plus, tahle "nehollywoodština". Film zbytečný a o ničem, ale stojí za to už jen kvůli dobrým, nebo aspoň zajímavým hercům. Hawke se mi hodně líbil, pro zasmušilé tragické hrdiny mám slabost, ale úplně nejvíc se mi líbila uplakaná Hermelína Potterová ve svém staromódním kabátku a punčochách, kdyby mi bylo dvacet, hned bych se s ní chtěl oženit. A po tomhle filmu už si myslím konečně zapamatuju její pravé jméno.(1.1.2017)

• Morholt

Ze začátku to docela šlo. Policajt a terapeut řeší i s pomocí hypnózy satanistický případ. Jenže celkem brzy začal být Amenábar až moc tajemný a splétal sítě, ze kterých jsem nebyl schopen se vymotat a ani na konci jsem si nebyl jist, o co jemu a těm klaunům v kapucích vlastně šlo. Ethan Hawke se nechal strhnout a podařilo se mu zahrát nesympatického magora, kterému se nedá fandit ani se zavřenýma očima a zacpanýma ušima, ale ani tak nedosahoval na Hermionu, která kdovíproč chybí v nominacích na Maliny. Takhle teda ne. 25%(27.1.2016)

• - Film byl poprvé uveden na francouzském hudebním a filmovém festivalu Des Notes Et Des Toiles v roce 2015. (Weasley)

• - Natáčení probíhalo v Madridu a Torontu. První filmovací den byl 16. 4. 2014, dle plánu pak mělo natáčení skončít 12. 6. 2014 v Torontu. (Weasley)