Pyramida

Divy starověkého světa dlouhou dobu proklínaly své objevitele, kteří se odvážili odhalit jejich tajemství. Na skupinu amerických archeologů však čeká větší překvapení, než si kdy dovedli představit, když narazí na ztracenou pyramidu, které se žádná jiná v Egyptě nevyrovná. Jakmile odkryjí hrůzná tajemství pohřbená v jejích útrobách, uvědomí si, že jsou nejen v pasti, ale že je navíc cosi děsivého pronásleduje. (HBO Europe)

verbal

Původně jsem měl v úmyslu se na film taky vůbec nepodívat a napsat sem ukrutně, ale opravdu přeukrutně ftipný, nesmírně vyzrálý a sáhodlouhý elaborát podle skutečné události o tom, jak mi táta se svou sestrou mámou dělali štanglí vysočiny bratříčka. Pak jsem si ale všiml, že už mě někdo daleko povolanější předběhl, a tudíž bych měl mezi opožděnými dětmi na Assbooku méně lajků, tak jsem si to teda pustil a jsem schopen se výjimečně vyjádřit i k dílu samotnému. Inu, jak se vzletně říká „Tisíc gejů, tisíc chutí“, a já mohu po přečtení ostatních smysluplných komentářů bez výčitek konstatovat, že potkat některého z místních „nejslavnějších“ hororových gururů v realitě, ve chvílích, kdy bych nebyl zrovna natlačený prdelí na zeď, cítil bych se velice nesvůj. Ale na druhé straně se jim nedivím. Bylo v tom málo růžové, hrály tam i ty fuj, fuj ženské, chyběla tomu ta hodina debilních psychodeliktických smaženic jako třeba u Mr. Džounse, u něhož si všichni do jednoho vyděšeně mačkali boa a slintali na fiží, záběry z kamery byly zřetelné a ani trochu se netřepala a absence artově stříknutého homoscénáře, to určitě taky jednomu lehce přivodí hysterický zánět konečníku. Prostě takový atraktivní, od počátku zábavný, krásně klaustrofobický a přímočarý horor, který si naprosto zaslouží plnotučnou heterosexuální čtyřku, aniž by člověk vyčítal tvůrcům, že jim už nezbyly prachy narvat na Endyho Serkise šakalí hlavu, aby to vypadalo věrohodněji. Asi byste si, holky, měly příště raději pustit špatně zafačovaného Borise Karlofa, jak se dvě hodiny s předpaženýma rukama potácí v papundeklových kulisách a dělá to své strašlivé „vrrrrrrrr“. ()

J*A*S*M

Když jsem před pár měsíci viděl první trailer na The Pyramid, začal jsem se velmi těšit a přát si, aby se film povedl. Opravdu bych totiž uvítal kvalitní horor z prostředí archeologie, egyptských památek, probuzených starověkých démonů, faraonských kleteb, mumií. Teď jsem film viděl ... a nejsem asi úplně rozčarován a zhnusen, protože pár pozitivních věcí se v něm najde, ale spíš mě prostě strašně mrzí, že téhle příležitosti někdo nevyužil lépe. Pozitivem jsou určitě samotné prostory ústřední pyramidy. Herci jsou typově docela pěkně vybraní, škoda jen, že toho nemají moc co hrát. Rozehraná mytologie s bohem Anubisem také není úplně marná. Jenže jsou tu i negativa, a ta bohužel převažují. V podstatě je to dost podobné jako u loňského As Above So Below (na to si při sledování musí vzpomenout asi každý, kdo ho viděl). Scénář. Scénář, který absolutně nenechává postavy přesvědčivě reagovat na to, co se kolem nich děje. Zde třeba všichni strašně rychle uvěří, že je nahání něco nadpřirozeného (poté, co jednu z dívek ve tmě škrábne ... ehm, kočka). Bleskurychlé přepínání mezi stavem smutku, zoufalství a beznaděje a stavem "neřešim, jdu dál" je samozřejmostí. Druhý problém: proč tam kurva cpali digimonstr-kočky a digimonstr-anubise, když evidentně neměli dost financí, aby monstra vypadala realisticky, nedejbože strašidelně. Kriste, to je tak zbytečný mínus ... vždyť kdyby tam šoupli radši nějakýho normálního lidskýho hubeňoura, zafáčovanýho špinavým obinadlem, mohli ho vydávat za egyptskou mumii, ušetřili by kupu peněz a působilo by to mnohem líp než ten digitální mamrd, který se jim tam na konci ochomejtá a vyvolává u diváků salvy smíchu. Jako fakt, já se snažil, ale nešlo to. Když není vidět, ale pouze slyšet, tak to docela dobře funguje a pár takových scén má svou atmosféru, ale pak ukáže tlamičku a je to v háji. A ještě bych se pozastavil nad tím, proč to opět musí být found footage, když konkrétně v tomhle filmu daný koncept extrémně snižuje uvěřitelnost chování postav (ne, minimálně v poslední půlhodině by hrdinové s sebou už ty kamery fakt netahali), přičemž jej tvůrci v průběhu stopáže ani poctivě nedodržují. Nekoncepčně jej narušují normálně točenými záběry. Takže zvolená forma ničemu nepomáhá, ale naopak škodí, takže opět úplně zbytečně vytvořené mínus. Sice jsem se nenudil, občas mě potěšila atmosférická scéna, lekačka, nebo alespoň působivý interiér, ale pro výše uvedené výtky musím dát alespoň o jednu hvězdu míň, než jsem dal už zmíněnému filmu As Above So Below. Ten se vyvaroval aspoň toho digibordelu a držel si ucelenou formální stránku. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby USA $2,756,333Tržby Celosvetovo $15,423,186▐ námet na horor dobrý ale spracovanie povrchné, napätie rozmáchle odnikiaľ nikam a na záver to digitálne monštrum tomu moc na kráse tiež moc nepridá /30%/ ()

RedAK

Toho rána se probudila Blažena opět s tím nepříjemným vnitřním pocitem. V zásuvce nočního stolku nahmatala inhalátor, opřela se o pelest postele a zkřivenými koutky svých povadlých rtů jej aplikovala. Hrtanem jí prosvištěl chladný závan medikamentu společně s hořkou pachutí černých myšlenek. Tiše polkla a krátce se poohlédla po prázdném místu své robustní manželské lóže. Už je to opět tady. Jako každé ráno se nazula do svých zachovalých šněrovacích bačkor a rozvážným krokem se vydala skrze temnou chodbu směrem do kuchyně, kde na ni u prostřeného stolu již čekal snídající manžel Josef, který jí namísto pozdravu poslal významný tázavý pohled. "Táto, mě ta kunda furt svrbí!" procedila Blažena zoufale mezi rty a bez zardění si prohrábla rozkrok. "Do hajzlu, Blážo, a nejsou to třeba filcky?" odvětil Josef a decentně upil ze své ranní okeny. "Tak seš debil ne, však filcky jsou jenom v porostu!". Josef protočil oči v sloup, odložil na stolek hrníček s potiskem ,Nejlepší lempl, a kvapným krokem se hnal ku dřezu plnému umaštěných talířů od loňska. "Tak co když zalezly dovnitř? Vždyť ju máš jak vrata od stodoly, tak tam klidně mohly zapadnout!". Blažena, za běžných situací naprosto klidná a vyrovnaná osoba, se již nervově neudržela a hodila po manželovi nedojedenou konzervu s plesnivou Májkou, ovšem Josef jakožto životem protřelý ostřílený akrobat bryskně zareagoval a svižně stihl zavřít oči, takže ho vepřová paštika z jarního výprodeje pouze pleskla po čele. "Ses posrala, ne?" vyhekl ze sebe nevěřícně a propocenými prsty si zděšeně ohmatával netradičně tvarovanou hlavu. "Pepo pičo, to tam štrachá jak u debilů, už mi z toho začíná trošku jebat, tak si ze mě přestaň dělat prdel a něco udělej!", vzlykla Blažena, poraženě se posadila na podlahu a tvář zbrázděnou čerstvými slzami složila zoufale do dlaní. V ten moment Josefovi zjihlo srdce, když viděl svoji ženu takto zlomenou, neboť ona byla jediná, která s ním kdy měla dobrovolně koitus, aniž by si přitom vykálela vnitřnosti pusou. "Pocem prosím tě, já se ti na to mrknu", pověděl Josef, poklekl na kolena a k manželce se doplazil "tak to roztáhni teda a uvidíme." Psychicky zhroucená Blažena tedy uposlechla pokynů svého manžela a nohy roztáhla. V tu chvíli byl prostor i čas zahlcen zápachem tak intenzivním, že šlo pouhým okem spatřit, jak ve vzduchoprázdnu mění jednotlivá skupenství a nemůže se rozhodnout, ve které formě obsadí činžák, ulici a následně celou čtvrť. Ovšem Josef jako učiněný gentleman na sobě nedal nic znát a odér srovnatelný s dechem otylé příslušnice romského ghetta po vykouření všech členů rodiny včetně psa se snažil přebít myšlenkami na pojídání vlastních exkrementů. "Tak co, Pepo, vidíš tam něco?". "Vidím tady piču", zavtipkoval Josef a dál se prohrabával temnými záhyby rybích vnitřností. "Víš co, Blážo, je to tady fakt velký, ani nemůžu dojít na konec, já skočím pro sousedovic kluka, von je ten zubař, takže jako doktor tomu bude rozumět určitě víc!". Po chvíli netrpělivého čekání dorazil do domu Josef i s mladým lékařským kadetem Vojtíškem, který na nic nečekal, profesionálně odhodil veškerý stud a Blaženě elegantně vplul mezi monumentální stehna. Po půl hodině usilovného průzkumu a neustálého přehazování půlkilogramového klitorisu ze strany na stranu se nakonec Vojtěch vítězoslavně vynořil zpoza pysku, v rukou pevně třímal ulovenou slupku od vysočiny a tónem slovutného dentisty zkušeně prohodil "Pepo vole, vždyť ona potřebuje jenom pořádně vymrdat!" ….... Tak, milé děti, a toto byl příběh o tom, kterak banda kokotů zbytečně dlouho zkoumala jednu debilní zatuchlou díru!! Obsahově naprosto identické s touto filmovou sračkou, takže úplně o piči a já místopřísežně prohlašuji, že toto bylo naposledy, kdy jsem dobrovolně zabředl do vyhlášené žumpy místních hororových guru! Kurva už. () (méně) (více)

LIVINGDEAD

Tak nevím, čím to bylo? Zda tím, že jsem se na film díval v noci, kdy jsem měl bedny puštěné na plné pecky a byl jsem vtažen do děje, nebo to bylo portským vínem, které jsem popíjel a vychutnával....? Rozhodně, film jsem si užíval a občas jsem byl napnutý, jako guma u trenek :-) Parádní film! ()

ricci.s

Trochu mi to pripadalo tak, že tento film ťaží z minuloročného "As Above So Below" a celkom sa mu to aj darí, pokiaľ divák nad tým celým veľmi nerozmýšľa. Atmosféry je síce omnoho menej, ale ináč je to podobné - akurát v inom prostredí, pričom pribudli pastičky, mačičky či šakalík. Postavy vojdú, stratia sa, hysterčia a umierajú. No, v každom prípade, desivé to nie je ani trochu, ale zase ako dobrodružný hororík na oddýchnutie je to fajnové. Iba kúsok tupé a naivné. Tak sú v prdeli, niekto ich vraždí, blúdia kade tade, a niekto z nich zajebe hlášku "mali by sme sa odtiaľ dostať". To mám najradšej. A pokiaľ sa tam táto veta nezopakovala aspoň 20x, tak už neviem. Chovanie postáv sa mi rozoberať nechce, lebo aj tam by sa hocičo našlo... vlastne skritizovať sa tu dá toho veľa, ale hlavným pozitívom pre mňa stále ostáva, že film ani chvíľu nenudil a odkedy do toho pekla vstúpili, stále sa niečo dialo. Navyše, klaustrofobické kúsky môžem. Slabšie ako As Above, ale spokojnosť prevláda. ()

EvilPhoEniX

Spokojenost. Svižný, atmosférický a na polo FF až velmi hezky natočený horor s atraktivním prostředím, který se rozjíždí velmi rychle.Atmosféra slušně houstne po celý film, hudba perfektně graduje ( Scéna s padajícím pískem či v tunelu je napínavá jako tangáče od pornoherečky a mile mě potěšila i jedna intenzivní jump scare. Potěší i slušné dialogy týkající se Egyptské historie, pro kterou mám velikou slabost. Jediné co mě mrzí, že se zde neobjevila Mumie či skarabové, ale třeba v sequelu;) Sluchátka pro lepší efekt jsou samozřejmostí. 70% ()

tron

Obsahuje spoilery. V hororoch nemám rád dve veci. Humor a digitálne efekty. Keď to v horore vidím, je to na hovno a ak aj film dovtedy mal atmosféru, alebo čokoľvek iné pozitívne, v tej chvíli to v mojich očiach stráca. The Pyramid našťastie neobsahuje žiadny humor. Všetko je vážne, od atmosféry po režiséra. Nič z toho síce nie je dobré, vrátane biednych hercov hrajúcich enormne neoriginálne postavy (najznámejší je nudný David O'Hare z American Horror Story), ale nevadí. Bohužiaľ, po čase sa pred kamerou v plnej kráse objaví zlo... a nastáva rozčarovanie. Mačky sú WTF, našťastie s príchodom hlavného zla (Anubis!) sa to o čosi zlepší. Ale jednak to stále má strašné triky a jednak sa „mytologické stvorenia“ do hororov nehodia. Videl som v hororoch Minotaura a Kerbera a nestálo to za nič. ()

Flipnic

Ale docela dobrý to bylo! Na to, že se jedná o můj neoblíbený subžánr "found footage" (tady opravdu spíš takový "polo-ff"), to docela ušlo. Co se mi na tom zamlouvalo, tak způsoby úmrtí a utrpení postav a závěr, asi tak těch 15 min je docela slušný peklo ... Na druhou stranu jsem se musel smát tomu, "PROČ PROBOHA "FF" V PYRAMIDĚ NENATOČIL NĚKDO UŽ DÁVNO NA ZČÁTKU "FF" ÉRY????" :-DDD ---. vždyť pyramida jak známo nabízí samotným prostředím, po lese, snad nejvhodnější prostředí pro tento horor!! No, došlo to někomu až po desítkách let, vtipné ... :)) ()

Bloody13

První polovina ve znamení nálezů v pořadí "kosti, pasti, kočičky" rozhodně nealarmuje nějak výrazný průser. Skupina archeologů se brzy ztrácí v labyrintu chodeb pod pískem pohřbené pyramidy a postupně přichází o život. Často i vlastní vinou samozřejmě. Po krátkém bloudění v temnotách a po papíru páchnoucím žvatlání („we must get out of here“) jde však do tuhýho. To, že uvnitř pyramidy bude nějaká ta digitálně prašivá zvěřina, se dalo čekat. Co je bohužel neodpustitelné, tak je podoba Análpisse. Jeho vizáž Wildy kojota by se skvěle hodila do filmových dobrodružství se Scoobym Doo, ve vážně míněném hororu je ale katastrofou. Obzvlášť, když čekáte starého Brůnu, obaleného do toaleťáku. ()

Jossie

Nuda to nebyla, ale těch hloupostí a nelogičností tam bylo fakt moc. A obě ty ženské herečky byly hrozné. A yt hloupé rozhovory uprostřed vypjatých situací. A zase to natáčení kamerou, už je to otravné. ()

choze

Jedna hvězdička za pěknou pyramidu, jinak všechno špatně. Nudné a nesympatické postavy se prdelí tmavými chodbami, honí se s kočkami staženými z kůží, které mi teda fakt strach nenaháněly, a nezajímavě chcípají. Žádný děj, žádné překvapení, žádné napětí, nic. ()

Gilmour93

V okamžiku, kdy se to z tuctového chození temnými chodbami překlopí do „Jak digitální pejsek s kočičkami myli archeology podlahu“, nemusím být ani kovaný Plzeňák, abych dobře věděl, že tuten Chamon se z toho smíchy zakucká, až z něj vyletí balzamovací palmové víno. Pochválit snad lze jen pokusy o humorná odlehčení, v ostatních aspektech se tenhle egyptologický found-footage hybrid pohybuje na hranici braku. Ashley Hinshaw v roli archeoložky Nory byla přesvědčivá asi jako Kathy Bates u striptérské tyče.. ()

George Stobbart

Archeologická výprava skúmajúca egyptskú pyramídu sa zamotá hlbšie než je bezpečné a narazí na starodávne nebezpečenstvo... Obsahovo i kvalitatívne je to v podstate veľmi podobné ako nedávny found footage "Day of the Mummy", i keď ten sa aspoň na nič viac ako prízemné béčko nehral. "The Pyramid" síce nie je pravý found footage, ale má v tom smerovaní viacero scén i aspektov, natočené je to cez shaky-cam a spracovaním vlastne nad bežným FF ani nijak výraznejšie nevyčnieva. Dianie je primitívne, herci stvárňujúci samovražedne naivné postavy tiež nie sú nejakým kladom, hororová stránka zbytočne drhne a celé sa to akosi vlečie, že som mal pri tom veľký problém nezaspať. A keď sa konečne objavili „monštrá“ tak som mal z toho smiešneho CGI odpadu fakt dosť. Nič moc teda, ale ani som nič moc nečakal, takže nevadí. ()

Aluska88

Russell Edgington se spolu s partou ostatních archeologů vydá na průzkum jedné starobylé pyramidy. Ostatní členy tvoří jeho sexy dcera, další sexy holka, jeden Brit a týpek, který má s sebou Wall-E:) The Pyramid funguje na osvědčených postupech klaustrofobických underground hororů, s tradičními lekačkami a dohadováním postav o tom, co kdo bude a nebude dělat. Nejúsměvnějším prvkem v tomto "jakože" Found Footage hororu, je to vtipné CGI cvičení, jako vystřižené z kurzů pro začátečníky. Zejména takový Anubis se docela ještě dal. Ovšem jen do chvíle, kdy mu kamera zamířila přímo do ksichtu. Člověk by si i řekl, že v tom byla jistá roztomilost a dětinská naivita, jako z pohádky. Ale co, asi nezbylo dost peněz. Takže nakonec mi z toho vychází, že jediný hlavní problém, který tato výprava měla, bylo to, že postrádali někoho, jako je Rick O'Connell, Evelyn a Jonathan:) ()

Le_Chuck

Festival retardovaných rozhodnutí, bez atmosféry, bez napätia, bez nápadu. Taký As Above, So Below tiež nebolo žiadne terno, ale aspoň bolo vidno snahu divákovi niečo ponúknuť. The Pyramid je radová sračka, ktorej 9% na Tomatometri je tento krát úplne adekvátnych. Niečo ako verbalov komentár... bezobsažná vykopávka. Zaokrúhlených 10%. ()

*CARNIFEX*

Skupina amerických archeológov objaví v Egypte pod veľkou vrstvou piesku neznámu pyramídu. Vstupom do doposiaľ neprebádaného, podzemného priestoru prichádzajú do kontaktu s históriou tamojšieho národa, ale i krutou kliatbou, ktorá niekoľko storočí čaká na svoje znovuzrodenie. Súhlasím s "G.G." Dá sa povedať, že ide o kombináciu klasicky spracovaného snímku a "F.F." Ja osobne mám tento druh filmov rád, aj keď sa miestami zdá, že je nápad s fiktívno autentickým pohľadom maximálne vyčerpaný. Téma s pyramídou je bezpochyby viac ako zaujímavá, takže človek si napriek zábranám pred sklamaním predsa len pripúšťal, že by nemuselo ísť o úplnú katastrofu. "The Pyramid" je vrátane správania či konania postáv, rovnako prihlúpy snímok ako jeho takmer totožný predchodca, "As Above So Below". Dá sa povedať, že ani jeden z nich si nie je nič dlžný. Oba majú svoje silnejšie i slabšie pasáže, v oboch sa zrodilo pár dobrých nápadov. Nebyť pár digitálnych prešľapov, možno by som sa na tie tri hviezdy dal aj ukecať. Pokiaľ niekoho láka niečo "podobné" s uzavretým priestorom bez možnosti úniku, odporúčam o triedu lepší, "banícky" BENEATH - 50%. ()

MM_Ramone

V lete roku 2013 objavila skupina amerických archeológov, hlboko v púšti, štyristo kilometrov od Káhiry, atypickú pyramídu. Je to obrovský trojstenný ihlan zaviaty pieskom. Čiastočne odkryjú jeho vrchol a narazia na vstupnú chodbu. No ich výskum začne ohrozovať občianska vojna. Dostanú príkaz, aby opustili Egypt. Rozhodnú sa, že ešte pred odchodom vstúpia do útrob pyramídy. Rýchlo prídu na to, že to bolo veľmi zlé rozhodnutie. Za svoju zvedavosť musia zaplatiť tú najvyššiu cenu. *** ()

Wacoslav1 odpad!

To jsem si zase jednou dal. Už začátek nevypadal nic moc, ale druhá půlka se zvrhne ve festival totální demence a tragickýho CGI. Apeluju na vás serte už na to. Dřív se točili levný horory za pár šupů bez stupidních digitálních efektů a atmosféra se dala krájet, ale dneska? Darmo mluvit. Jebnu tomu rovnou odpad! 5% ()

Xmilden

Samozřejmě že se pětice postav na průzkum pyramidy nepřipraví, nic nepromyslí a prostě jdou do toho. Odměnou je pro ně smrt..... čas od času podobný horůrek samozřejmě neuškodí vidět. Pyramida si je moc dobře vědoma své béčkovosti a klasická vyvražďovačka může začít. 40% ()