Pán času: Nevěsta na útěku (TV film)

Doctor Who: The Runaway Bride

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Sci-Fi

Velká Británie, 2006, 60 min

Euros Lyn

Russell T. Davies

Tento vianočný špeciál je zrejme ten najmenej “vianočný”. A to je aj jeho najväčší problém. Okrem toho, polovicu príšer kopíruje z Christmas Invasion a Cisárovna Racnoss tiež nie je ten najlepší príspevok do Doktorovej zbierky. Ale poďme k pozitívam. Catherine Tate, predstaviteľke Donny Noble je síce ešte viac ukričaná, ako o sériu neskôr, no v rámci jednej epizódy je to nielen znesiteľné, ale aj osviežujúce. Doktor totiž epizódu predtým depkuje za Rose a vyziapanie naňho je presne to, čo potreboval.(4.12.2013)

Rozjitřené emoce z finále minulé sezóny se ještě ani nestihly uklidnit a už se na návštěvu stavuje upovídaná a věčně nespokojená zrzka. Na Donninu vyřídilku jsem si sice pořádnou chvilku zvykal, ale situace, ve kterých Doctor musí reagovat na zcela odlišný typ společnice, naštěstí vyšly na jedničku. Překvapivý, sebejistý a hlavně uspokojující nástup druhé poloviny Daviesovy éry.(24.12.2013)

Donna je po Marthě Jonesové příjemná vzpruha, neslintala nad každým Doktorovým úsměvem a naopak ho zpraží v každé druhé větě. Navíc vypadá jako normální ženská, stejně jako Rose, žádná modelka s IQ jaderného chemika. Takže pro mě je už jen změna společnice důvodem k velké radosti. A děj je samozřejmě taky bezva.(5.12.2013)

Doktor se právě musel srdceryvně rozloučit s někým speciálním, když se na palubě jeho Tardis zjevila hubatá Donna ve svatebních šatech, která se dožadovala, aby ji ten zvrhlý únosce okamžitě vrátil na její svatbu. Desítka a Donna (která se o sérii později stane Doktorovou oficiální společnicí) mají unikátní chemii, která je tak vzácná mezi filmovými a seriálovými páry. Nemluvím tu o sexuální/romantické chemii, ale o opravdu přátelském poutu mezi dvěma postavami opačného pohlaví. V době, kdy se ON a ONA na plátně dříve nebo později spárují, jsou tihle dva opravdu osvěžující. Desítka je citově zraněný a trochu zahořklý kvůli právě proděláné ztrátě a překvapivě je to právě drsná Donna, která ho dokáže vrátit zpátky na tu správnou kolej. Zápletka s povoučicí Racnoss funguje celkem dobře díky několika fajn zvratům, ale je to právě ústřední dvojka, která tenhle díl táhne nad průměr. 80 %(3.12.2013)

Asi najmenej vianočný z vianočných špeciálov, ale Doktorovi sa ujde niekoľko príjemných akčnejších scén s jeho TARDIS a dočkáme sa celkom fajn intra pre Donnu Noblovú. Síce ju ako postavu dvakrát nezbožňujem, ale zo ženských spoločníčok desiateho Doktora sa k nemu podľa mňa hodí zďaleka najviac. Desiaty mal nejako priveľa šťastia na obdivovateľky, a pritom potreboval zo všetkého najviac kamarátku, ktorá by ho udržala na uzde a dohovorila mu. Je škoda, že neskoršie Donnine účinkovanie v seriáli malo zostupnú tendenciu. Niekedy mám dojem, že sa Davies a spol. nevedeli rozhodnúť, čo chcú vlastne so spoločníkmi robiť a preto bola konzistencia ich správania a dôležitosti taká pofidérna. Je škoda, že tento problém po čase zasiahol aj Donnu a de facto takmer úplne anuloval zaujímavejšie stránky osobnostného vývoja jej postavy. Ale kým k tomu došlo, aspoň si mohla trochu zahviezdiť v tomto špeciáli a niekoľkých dieloch.(2.7.2014)