Pán času: Vody Marsu (TV film)

Doctor Who: The Waters of Mars

Dobrodružný / Drama / Rodinný / Sci-Fi

Velká Británie, 2009, 62 min

Graeme Harper

Russell T. Davies

Ernest Vincze

Zřejmě nejlepší díl ze „speciálové série“ z roku 2009. Ano na rovinu neměl vůbec silnou konkurenci, přesto nezaostává ani mezi jinými příběhy. V důsledku se sice jedná o typickou vyvražďovačku na Marsu, no s několika opravdu povedenými nápady. Hlavní záporáci, zavodněné entity zase vypadají působivě a i díky nim dostává poprvé v obnovené sérii odkaz na Ledové válečníky. Obsazení je banda sympatických postav a to nás vede k tomu nejzajímavější z nápadů – fixní bod. Konečně to není nějaká historicky známá událost. Doktor ví, že lidé na vesmírné stanici na Marsu musí zemřít a nedá se s tím nic dělat. No se však rozhodne jinak. V té chvíli začíná asi potencionálně nejlepší zápletka, kterou do seriálu Davies přinesl. Doktor se přestane zaobírat zákonitostmi času. Chce aby on vládl jim ne ony jemu. Prostě potenciálně výborný motiv do následujícího Tennantova finále. Ač se tomu tak nakonec nestalo, nic to nemění na tom, že právě toto udělalo tento speciál nezapomenutelným.(11.12.2013)

Nevybavuju si, že bych někdy v horroru viděla jako záporáka vodu - a jakkolik to na první pohled působí hloupě, ve Waters of Mars tenhle netradiční záporák funguje skvěle. Vedle strašící linky tu máme i klasickou doktorovskou timey wimey linii, ve které se řeší, že Doktor ví, že expedice je odsouzená k záhubě, ale nesmí jí nijak pomoct. Fanoušky seriálu určitě potěší, že tu v praxi uvidíme, co s Doktorem dělá absence společníka, který by ho držel při zemi. Ano, změní se v hajzlíka s božským komplexem. Škoda, že jsme takhle Tennanta neviděli častěji. 70 %(3.12.2013)

No nejsem z tohoto speciálu tak uchvácený jako ostatní, ale samozřejmě je to Doktor, takže to má pořád obrovskou kvalitu! Příběh není špatný, odehrává se na Marsu a záporákem je voda. To je zajímavý nápad. Ale už mi tu chyběla nějaká ta Doktorova společnice. Nebo by se také dalo říci, že tento speciál trpí na postavy, ty zde totiž nejsou nějak extra sympatické jako je to v předešlých dílech. Ale ten příběh byl fajn, i když se mi nelíbilo, jak to Doktor nakonec vyřešil. Ale na konci dílu můžeme vidět, že se Doktor tak trošku zbláznil, respektive jsem zvědavý jestli to byl jenom chvilkový záchvat nebo to bude v dalších epizodách pokračovat.(8.2.2016)

Asi nejslabší speciál, chvíli jsem váhal, že dám 4*, ale nakonec jsem uznal, že plné hodnocení bude stačit, vždyť jde o Doctora. To, že se děj odehrává na Marsu, je rozhodně super. Na tento příběh jsem se ohromně těšil, ale musím říct, že jak byl blíž konci, tím mu klesala kvalita. Ovšem atmosféra je velmi hutná, možná až hororová a narozdíl od Planety mrtvých není tenhle speciál žádná komedie. V tomhle díle si Doctor vystačí v podstatě úplně sám a vůbec to nevadí. Kvalitně silný příběh, ovšem zpracování slabší. 90%.(24.11.2013)

V pořadí třetí z pěti rozlučkových speciálu s Davidem Tennantem v hlavní roli. Pro mě s touto epizodou přichází vrchol. Waters of Mars, mě naprosto okouzlila a mezi speciály zaujala nejvyšší postavení, a to i přes to, že závěrečný dvoudíl rozhodně stojí za to. Dobrodružství na Marsu pro mě však jako pro fanouška hororového žánru přináší opravdu to nejzajímavější a s chutí se na tenhle díl podívám znovu a znovu...(25.1.2014)