Divadelní adaptace slavného Conradova románu zachycuje důsledky pronikání civilizovaných elit do odlišných světů a kultur. Záznam představení Divadla Komedie. Současná interpretace tohoto slavného románu poskytne divákům náhled na „import" kultury a životního stylu civilizovaných elit do cizích světů, světů za hranicí jiných než imperiálních zájmů „nejvyspělejších" společností, i vhled do nejnižších pater stinných stránek lidského jedince. Pohybuje se mezi existenciální výpovědí o hraničních situacích a groteskou, nemilosrdně odhalující koloniální myšlení. Hrdina má vysvobodit člověka, kterého provází pověst schopného a talentovaného obchodníka, kolonizátora s humanistickou a civilizační vizí a jehož místní uctívají jako vládce a boha. Najde muže, který se otevřel zlu a proměnil v kruté monstrum bez tváře, šílence, zajatce temnoty animálních pudů s probleskujícími zbytky lidského vědomí. (Česká televize)

M.Macho

Démonický obraz světa s tvrdě ironickým šklebem. Dech beroucí herecká, režijní a hudební kreace. Jařab smíchal základ Conradovy novely, připojil motivy z Coppolovy Apokalypsy a završil Jungovskými pojednáními o dvojakosti lidských bytostí. Filosofické veledílo brutality i roztroušených duší, temná groteska kolonialismu, fascinací smrtí. Totální halucinace. Pro mě osobně nejsilnější zážitek z Komedie. ()

Misoponia

Česká televize natočila 11 inscenací Divadla Komedie, které byly vysílány každou sobotu od 19. 10. 2013. Dokument Divadlo Komedie 2002-2012. 1. Proces (Franz Kafka) 19. 10. 2013 2. Antiklimax (Werner Schwab) 26. 10. 2013 3. Utrpení knížete Sternenhocha (Ladislav Klíma) 2. 11. 2013 4. Nadváha, nedůležité: Neforemnost (Werner Schwab) 9. 11. 2013 5. Weissenstein (Johannes Urzidil) 16. 11. 2013 6. Legenda o sv. pijanovi (Joseph Roth) 23. 11. 2013 7. Poslední chvíle lidstva (Karl Kraus) 30. 11. 2013 8. Srdce temnoty (Joseph Conrad) 7. 12. 2013 9. Odpad, město, smrt (Rainer Werner Fassbinder) 14. 12. 2013 10. Spílání publiku 2010 (Peter Handke) 21. 12. 2013 11. Hodina, ve které jsme o sobě nevěděli (Peter Handke) 28. 12. 2013 ()

Crocuta

Až na trochu křečovitou Danu Polákovou přispívají dobré, v případě S. Majera a R. Zacha výborné herecké výkony ke zdárnému výsledku snahy Davida Jařaba o neotřelé zpracování známé látky, která ovšem ani ve své původní prozaické podobě není nijak snadným čtením a právě interpretace Divadla Komedie zdařile koresponduje s Conradovým ponorem do psychiky postav a jeho analýzou směřování lidské duše ke zlu. ()