Století Miroslava Zikmunda

Česko, 2014, 97 min

Petr Horký

Petr Horký

Pavel Otevřel

Na tento cestopisný dokument, jsem se převelice dlouho a intenzivně těšil. Nakonec to stálo za to. Mirek Zikmund je sympaťák každým coulem, který dává smyl a směr života nejednomu zapálenému cestovateli současnosti. Nejvíce mě fascinuje jeho nepředstíraná pokora, kterou disponuje. Rád bych touto cestou také poděkoval televizi Prima, že do vysílání ve vánoční čas zařadili také něco pořádného místo všemožných sraček, které už každý stokrát viděl a alespoň 1× jsem i já během Vánoc podpořil naše milé televizní společnosti. Nejatraktivnějším prvkem dokumentu jsou samozřejmě dobové záběry z cest. Není jich mnoho, ale o to jsou cennější a půvabnější. Vstupy Petě Horkého jsou spíše rušivým elementem. Také mě vyloženě neoslnil styl vyprávění, kdy vypráví zbytečně mnoho osob a vyloženě těžce nešťastným shledávám způsob vkládání textu do záběrů, ale to vše se do určité míry zdárně skrylo za citlivý příběh o tehdejším režimu, cestovatelské vášni a přátelstvím dvou cestovatelů, které sahalo až za hrob. Myslím si, že by byl na tento výtvor Jiří Hanzelka právem hrdý. Před zhlédnutím tohoto dokumentu jsem snad pouze o dvojici HZ měl povědomí a věděl jsem, co kdysi bylo náplní jejich životů. Tento dokument mi umožnil prohloubit si nejenom znalosti, ale dokonce mi udělal malinkou, docela nepatrnou, rýhu na duši. Člověk si přeci dost věcí uvědomí, či připomene, za což patří těmto dvou pánům můj dík a nekončící obdiv vůči jejich dílu. Zcela jistě jsem tímto snímkem s touto dvojicí neskončil.(29.12.2015)

Celkem citlivě a poutavě natočená zpověď výjimečného člověka. Podpořená zajímavými dobovými záběru a pěknou melancholickou hudbou. Škoda, že jsem se víc nedozvěděl o druhém členu slavné dvojice. To je ale asi v pořádku. Přeci jen už v názvu je jasné, kdo má být hlavní "hvězda" filmu. Nutno dodat smutná hvězda. Aspoň pro mě. Když jsem viděl syna Miroslava Zikmunda, tak mě zabolelo u srdce. "Mladý" Miroslav na mě působil unavenějším dojmem než jeho o třicet let starší otec. Možná se mýlím, ale viděl jsem smutného a osamělého člověka. V tu chvíli jsem si uvědomil, že bych vyměnil všechna dobrodružství, slávu, úspěchy a neuvěřitelnou vitalitu v 95 letech za to, aby moje dítě bylo ke stáru šťastné a mělo svoji vlastní rodinu.(19.12.2014)

Životopisné vyprávění zachycené na dokumentární kameru, které je prostupováno archivními záběry a velice pěknou grafikou fotek, map a tak podobně. Miroslav Zikmund se dosti zeširoka rozvyprávěl o své rodině, ale je jasné, že spoustu toho o sobě záměrně neřekl. Popis expedičních cest je na celém dokumentu to nejlepší. Režisér Petr Horký svou prací spolehlivě působí jako prostředník mezi odkazem H + Z a tak pro milovníky historie, cestování, dobrodružství znamená Století Miroslava Zikmunda jako chutná návnada. Písně z produkce Radůzy také stojí za to.(6.10.2014)

Na tenhle snímek jsem se šel podívat vlastně náhodou - a nelituji. O Hanzelkovi se Zikmundem jsem toho moc nevědel (až na obecné věci jakože s tatrovkou po válce procestovali svět a napsali pár knížek) Tento film a jeho zpracování mě ale přesvědčili, abych vytáhl knížky z období dětství mých rodičů. Krásná komentář od Enšpígla.(18.10.2015)

Knížky Z+H máme doma zřejmě v některém z prvních vydání, protože si je koupil děda s babičkou, k filmům jsem se dostal až teď nedávno v době internetové, ale ani jedno jsem zatím neviděl/nečetl, a měl bych to napravit. Z vyprávění pana MZ jsem ale pochopil mnohé a to hlavní: je to mimořádně inteligentní člověk s velkým přehledem, co si celý život získává zasloužený respekt. S ohledem na jeho věk, širák dolů. Dobrá práce Petra Horkého, jehož dílo vnímám jako velmi příjemný způsob oslavování cestovatelství (než dělá třeba Švaříček se svou agresivní kampaní a veleotravnou Šangri-lou)(8.2.2017)

• - Miroslav Zikmund zpočátku neměl o natáčení tohoto dokumentu zájem. Teprve když mu režisér Petr Horký vysvětlil, o co se bude jednat, souhlasil. (Terva)

• - Stranická legitimace Miroslava Zikmunda, která byla použit v dokumentu, je jeho vlastní. (Terva)

• - Film se natáčel 3 a půl roku. (M.B)