Století Miroslava Zikmunda

• angličtina Old Man and the World (festivalový název) (více)
Česko, 2014, 97 min (Alternativní 94 min)

Životopisný film Století Miroslava Zikmunda přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět. Byl počat za Habsburků, narodil se pět měsíců po vzniku první republiky. Přežil 2. světovou válku, zažil nástup komunismu i jeho pád. StB byl označen jako „nebezpečná osoba nejvyšší třídy nebezpečnosti". Pobýval v Africe, když zanikal koloniální systém. Setkal se s prezidenty, seznámil se s Gagarinem i Hillarym. Zažil nástup demokracie a „všemocného" kapitalismu... Vydejme se napříč dějinami a nechme si vyprávět příběh minulého století prostřednictvím muže, který jej zažil... (Bioscop)

Heraldika

Prostě nejlepší, pozitivní i dojemná atmosféra celého dokumentu, hrozně mi to celé připomnělo vyprávění mého dědečka a pradědečka. ()

Chmur

Celkem citlivě a poutavě natočená zpověď výjimečného člověka. Podpořená zajímavými dobovými záběru a pěknou melancholickou hudbou. Škoda, že jsem se víc nedozvěděl o druhém členu slavné dvojice. To je ale asi v pořádku. Přeci jen už v názvu je jasné, kdo má být hlavní "hvězda" filmu. Nutno dodat smutná hvězda. Aspoň pro mě. Když jsem viděl syna Miroslava Zikmunda, tak mě zabolelo u srdce. "Mladý" Miroslav na mě působil unavenějším dojmem než jeho o třicet let starší otec. Možná se mýlím, ale viděl jsem smutného a osamělého člověka. V tu chvíli jsem si uvědomil, že bych vyměnil všechna dobrodružství, slávu, úspěchy a neuvěřitelnou vitalitu v 95 letech za to, aby moje dítě bylo ke stáru šťastné a mělo svoji vlastní rodinu. ()

Hanys_

Moc jsem toho o Zikmundovi a Hanzelkovi nevěděl. Jen to, že kdysi dávno cestovali po světě. Tohle je docela fain seznámení s jejich životem. Teda hlavně v první třetině. Pak už se hodně mluví, není tolik záběrů z cest a už to prostě moc nebaví. Jako nalákání na nějakou jejich knihu to ale zafungovalo perfektně. ()

prezdivaka

Úžasná záležitost. Film je skvělý od počátku do konce. Hýří nápady jako málokterý hraný film. Baví mě i titulky a jímavá hudba. ()

Jimmy15

Pěkný životopisný dokument o životě neobyčejného cestovatele, kterého zná snad každý. Miroslav Zikmund a jeho parťák Jiří Hanzelka se dostali do zemí, do kterých se asi dnes jen tak nikdo nepodívá, zažili něco, co už se jen tak nezažije a přeci zůstali nezměnění a podle mě i skromní. I dnes si listuji jejich cestopisy a představuji si jejich cestu ()

Cement73

Pan Zikmund, gentleman a pedant, ktorý sa nesklonil ani pred hnusnými komoušmi… skvelý človek a krásny dokument o jeho fantastickom živote. ()

BlackHood odpad!

Bože :( Povinně kvůli školy. Čekal jsem, že alespoň uvidím hezké záběry z celého světa, ale vše jen černobílé. ()

betyn

Celé to má neskutečně pomalé tempo. Otázka zní, zdali je to dobře nebo špatně? Osobně jsem si připadal jako malý kluk sedící na klíně pana Zikmunda, hltajíc každé slovo o jeho neskutečných životních dobrodružstvích. Je potřeba k tomuto dokumentu přicházet s obrovskou pokorou a respektem, protože kolikrát se Vám poštěstí poslouchat devadesátipětiletého dědečka - dobrodruha? ()

PhillM.

Kompaktní a dost dobře zpracovaná pecka, které ovšem chybí více Hanzelky a přebývá snaha o "ten moment" (konfrontujeme ho s jeho STB svazkem a bude z toho emocionálno - to těžce nevyšlo). Některé momenty stojící mimo hlavní příběh jsou však skvělé. Např. silný je moment, kdy se Miroslav Zikmund vyjadřuje k otázce poválečného odsunu sudetských Němců; celé to krátké vyjádření shrnuje lakonickou větou, "Chtěli to, měli to." Suma sumárum, první půlka za plnou palbu, druhá na tři*, takže z toho vychází 4*, což podle mě není vůbec ale vůbec špatné. ()

bratr.Milan

Životní vzpomínání téměř stoletého muže plného energie, který prožil svůj život naplno. Je to sice klasický oslavný dokument o české osobnosti, ale díky Miroslavově upřímnosti se nebojí odkrývat i temné stránky a bolesti ve vztazích. Dobře vysvětluje svou minulost, například o vstupu a odchodu z komunistické strany, nebojí se přiznat své chyby a naivitu. Potěšilo mě jak vyznal, že vysvětlení chůze po žhavých uhlících, které podali v dokumentu V moci ohně a bohů asi nebylo správné. Sám jsem ve svém komentáři k tomuto filmu napsal, že to vysvětlení zní srandovně. Muž, který neváhá po padesáti letech přiznat svůj omyl a nebojí se věci uvést na pravou míru. Takový muž si zaslouží úctu. ()

Richie24

Takových dokumentů by se mělo točit víc a rozhodně by se na ně měli více brát žáci základních a středních škol! Je smutné, že toho času 28-letý člověk (já) se od o půl generace mladších (ne)dozvídá, kdo to byli Hanzelka se Zikmundem a co pro naši společnost (i po nuceném ukončení jejich cestování) udělali… 4 **** a poděkování Petru Horkému a jeho týmu! ()

Narciska

Jistý profesor estetiky na Masarykově univerzitě řekl, že všichni lidé jsou krásní a nejkrásnější jsou lidé staří. Portrét Miroslava Zikmunda dokonale potvrzuje jeho slova. M. Zikmund je krásný člověk, jak nám ukazuje jeho moudrost podepřená lety a životním optimismem a duše očištěná bolestnými i radostnými zkušenostmi. Miroslav Zikmund je člověk důstojný, vyrovnaný, obdařený krásným hlasovým projevem a vznosnou češtinou, jež je jako nádech starých časů, je nesoudící, chápavý, otevřený moderní době a pokorný k těžkostem. Kloním se kráse a odvaze jeho ducha. ()

zdeny99

Velkolepé vzdání pocty tomuto slavnému československému cestovateli, který s Hanzelkou projel v temných dobách totality pořádný kus světa. Stále jsem si říkal, jaktože mohli tak jezdit a nebyli za to tehdejším režimem perzekuováni. I nejen tuto otázku mi tento dokument zodpověděl. Zároveň mi ale sám ukázal, že perzekuováni byli, nýbrž kvůli prosbě, aby odjeli tanky z ČSSR roku 1968. Dokument se nezabývá pouze cestami, mezi kterými mě nejvíc překvapilo přenocování na jedné z egyptských pyramid. Velká část je věnována tomu, co tu bylo po vítězném únoru a především, jak bylo s dvojicí Hanzelka a Zikmund nakládáno po roce 1968. Ovšem kolik toho samotný Zikmund zažil ukazuje již samotný úvod dokumentu, kdy si přesně pamatuje, co dělal v den, kdy byl spáchán atentát na Heydricha a byl očitým svědkem s K. H. Frankem po druhé světové válce. Bylo to dlouhé století Miroslava Zikmunda, který stovku přežil a jak sám odpověděl, zda to bylo šťastné či nešťastné století: "Je to podle úhlu pohledu". Celý dokument je plný spoustou archivních záběrů, záběrů z jejich filmů, ukázek jejich knih a fotografií. Podle mě vynikající dokument. [1768. hodnocení, 84. komentář, 85%] ()

hazaba

Toto hodnocení je hodně neobjektivní díky postavě Miroslava Zikumnda, jehož knížky (společně s Jiřím Hanzelkou) jsem jako malá doslova hltala a můžu se tak ztotožnit s režisérem. Dokument je to o to zajímavější, že v podstatě zachycuje okamžiky naší historie od okupace do současnosti. Bohužel se v něm najdou některá hluchá místa, takže na plnou stovku to není. ()

Zemřel Miroslav Zikmund

Zemřel Miroslav Zikmund

02.12.2021

Ve požehnaném věku 102 let nás opustil známý český cestovatel, spisovatel a dokumentarista Miroslav Zikmund, jehož životní pouť byla nerozlučně spojena s kolegou Jiřím Hanzelkou (*1920 - †2003). V… (více)

PF 2015

PF 2015